گزارش فائو از تولید محصولات اساسی/ جایگاه یازدهم ایران در تولید گندم جهان

فائو در جدیدترین گزارش از افزایش ۱۰۰ هزار تنی تولید غلات ایران در سال زراعی امسال خبر داد و اعلام کرد تولید گندم ایران بدون تغییر در سطح ۱۴ میلیون تن باقی می‌ماند.

به گزارش عیارآنلاین،سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) در جدیدترین سری گزارش‌های چشم‌انداز غذایی جهان به بررسی تولید محصولات کشاورزی ایران در سال زراعی امسال که در مهر ماه به پایان رسید، پرداخته است.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، تولید غلات ایران در سال جاری به ۲۰٫۲ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال گذشته ۱۰۰هزار تن افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین، واردات غلات ایران طی سال جاری نسبت به سال قبل تغییری ندارد و در سطح ۱۲٫۲ میلیون تن باقی می‌ماند.

* عدم تغییر تولید گندم

گندم مهمترین غله تولیدی در ایران است که بر اساس گزارش فائو تولید آن با پایان سال زراعی امسال بدون تغییر نسبت به پارسال به ۱۴ میلیون تن می‌رسد. تولید گندم ایران در سال زراعی گذشته نیز ۱۴ میلیون تن برآورد شده است.

ایران همانند سال گذشته در سال جاری در رتبه یازدهم جهان به لحاظ تولید گندم قرار دارد.

بر اساس پیش‌بینی فائو، اتحادیه اروپا با تولید ۱۵۴٫۵ میلیون تن گندم طی امسال رتبه نخست جهان و چین با ۱۲۹٫۹ میلیون تن و هند با ۸۸٫۹ میلیون تن به ترتیب در رتبه های اول و سوم قرار می‌گیرند. تولید گندم اتحادیه اروپا در سال جاری ۱٫۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

روسیه با تولید ۵۹٫۸ میلیون تن گندم در رتبه چهارم جهان و آمریکا، کانادا، پاکستان، استرالیا، اوکراین، ترکیه و ایران نیز به ترتیب در رتبه‌های پنجم تا یازدهم از این نظر قرار دارند.

* افزایش ۱۰۰ هزار تنی تولید برنج

برنج دومین غله تولیدی مهم در ایران محسوب می‌شود که بر اساس برآورد فائو تولید آن امسال ۱۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد و به ۱٫۷ میلیون تن می‌رسد. ایران سال زراعی گذشته ۱٫۶ میلیون تن برنج تولید کرده است.

بر اساس این گزارش، تولید جو ایران در سال جاری ۱۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد و به ۳٫۳ میلیون تن می‌رسد. همچنین، تولید ذرت بدون تغییر در سطح ۱٫۳ میلیون تن باقی می‌ماند.

تولید دانه‌های روغنی در ایران نیز همانند سال گذشته در سطح ۷۰۰ هزار تن باقی مانده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: