عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی:

کشاورزان با اعلام دیرهنگام نرخ‌های تضمینی در بلاتکلیفی به سر می‌برند

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان اینکه قیمت مناسب برای خرید تضمینی گندم برای سال جدید حدود ۱۳۵۰ تا ۱۴۰۰ تومان است، گفت: کشاورزان با اعلام نشدن قیمت‌های تضمینی در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

به گزارش عیارآنلاین،عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به دولت اعلام کرده، اما دولت هنوز قیمت‌های تضمینی را اعلام نکرده است.

وی افزود: براساس قانون قیمت تضمینی محصولات کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی و مطابق با تورم یک ساله، حداکثر باید تا پایان تیرماه هر سال به دولت اعلام شود و دولت هم پس از بررسی‌ قبل از آغاز سال زراعی باید قیمت‌ها را اعلام کند و کشاورزان براساس آن برای کشت و برآورد هزینه برنامه کنند.

پاپی‌زاده با بیان اینکه سال گذشته قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی به موقع اعلام شد، بیان داشت: این اتفاق تأثیر مثبت خود را گذاشت.

وی افزود: قانون به درستی در مورد زمان و نحوه اعلام قیمت‌های تضمینی موجود است و دولت هم باید براساس قانون و اعلام به موقع عمل کند.

پاپی‌زاده بیان داشت: با توجه به آغاز فصل کشت، بهتر است دولت هر چه زودتر قیمت‌های تضمینی را اعلام کند تا کشاورزان از بلاتکلیفی خارج شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی تصریح کرد: سال گذشته نرخ تضمینی گندم براساس نرخ تورم اضافه نشد، بنابراین امسال انتظار می‌رود که دولت قیمت مناسب با نرخ تورم یعنی حدود ۱۳۵۰ تا ۱۴۰۰ را برای این محصول در نظر بگیرد.

وی در مورد پرداخت نشدن بخشی از مطالبات گندمکاران تصریح کرد: اکثریت کشاورزان خرده‌پا هستند و با بهایی که بابت فروش گندم از دولت دریافت می‌کنند، برای خرید نهاده‌های مورد نیاز کشاورزی در سال زراعی جدید برنامه‌ریزی می‌کنند.

پاپی‌زاده بیان داشت: نقدینگی کشاورزان بسیار محدود است و تأخیر در پرداخت بهای گندم، مشکلات عدیده‌ای را برای آنان رقم می‌زند.

 منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: