یکی دیگر از مزایای پیمان پولی دوجانبه

امکان پرداخت تسهیلات کوتاه‌مدت بر اساس پول‌های ملی

امکان پرداخت تسهیلات کوتاه‌مدت بر اساس پول‌های ملی، یکی از مزایای قراردادهای تجاری و پیمان‌های پولی دوجانبه است که می‌تواند اقدامی مؤثر جهت افزایش تعاملات تجاری دوجانبه نیز باشد.

پیمان پولی - دلاربه گزارش عیارآنلاین، اوایل خرداد ماه سال ۱۳۹۴ بود که دو کشور چین و کره جنوبی با هدف بهره‌مندی از مزایای افزایش تجارت، پس از سه سال مذاکره، قرارداد تجارت آزاد دوجانبه منعقد کردند. درکنار این قرارداد دو کشور یک پیمان پولی دوجانبه با مبلغ ۳۶۰ میلیارد یوان یا ۶۴ تریلیون وون (معادل ۵۶ میلیارد دلار) نیز امضاء کرده‌اند و در نظر دارند دلار و یا هر ارز واسط دیگری را در تعاملات تجاری دوجانبه خود حذف کنند و به این ترتیب بازرگانان دو کشور می‌توانند با واحد پولی دو کشور به تجارت بپردازند.

اما اکنون در اقدامی جدید بانک مرکزی کره جنوبی اعلام کرده است که پرداخت تسهیلات با ارزهای جاری دو کشور، بر اساس پیمان پولی دوجانبه نیز در دستور کار قرار گرفته است. در واقع از آنجا که برخی از تولیدکنندگان دو کشور بخش قابل توجهی از مواد و ماشین‌آلات مورد نیاز خود را از کشور دیگر وارد می‌کنند، پرداخت وام با ارز کشور مقابل به آن‌ها می‌تواند با جبران کمبود نقدینگی این تولیدکنندگان، زمینه را برای واردات مواد و ماشین‌آلات مورد نیاز تولید فراهم کند. با توجه به اینکه این مورد بیشتر برای تولیدکنندگان کره‌ای مصداق دارد، به نظر می‌رسد تقاضای تولیدکنندگان کره‌ای برای وام یوانی، بیشتر از همتایان چینی آن‌ها باشد. بر این اساس، پیمان پولی دو کشور وارد مرحله جدیدی می‌شود تا بازار یوآن را در کره جنوبی تثبیت کرده و کمبود نقدینگی یوآنی را جبران کند.

انتظار می‌رود با راه‌اندازی مرحله جدید، بازار مالی یوآن بتواند پاسخگوی تقاضای تامین مالی یوآنی به صورت مستمر باشد. علاوه بر این، این تسهیلات می‌تواند به عنوان یک عنصر کلیدی در زیرساخت‌های مالی برای توسعه بازار یوآن و سازوکار تسویه تجاری بر اساس پیمان پولی دوجانبه که در حال حاضر بین دو کشور برقرار است، ایفای نقش کند.

به این ترتیب می‌توان گفت که امکان پرداخت تسهیلات کوتاه‌مدت بر اساس پول‌های ملی، یکی از مزایای قراردادهای تجاری و پیمان‌های پولی دوجانبه است که می‌تواند اقدامی مؤثر جهت افزایش تعاملات تجاری دوجانبه نیز باشد.

**سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: