۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۳

مردم منتظر سود سالانه ۴۱میلیارد دلاری اجرای برجام هستند

در حالی سیروس ناصری زیان تأخیر در اجرای برجام را روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار اعلام کرد که با این تفاسیر مردم از روز بعد از اجرای برجام باید منتظر سود سالانه ۴۱میلیارد دلاری اجرای برجام از دولت روحانی باشند.

به گزارش عیارآنلاین، سیروس ناصری عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته‌ای در زمان ریاست روحانی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: “بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار در روز هزینه مستقیم تحریم‌ علیه ایران است. مردم برای یک دوره این هزینه را قبول کردند اما وقتی با توافق هسته‌ای مواجه شدند و دیدند این مسئله قابل حل است و به یک توافق خوب رسیدیم، توجیهی ندارد که این هزینه‌ها ادامه پیدا کند. بر اساس گزارش کمیسیون برجام که ۲۲ روز بعد از زمانی بود که ایران می‌توانست توافق را تصویب کند، چیزی حدود ۲ تا ۲۵۰۰ میلیون دلار در این ۲۲ روز هزینه‌ای بوده که به‌خاطر تحریم‌ها به کشور تحمیل شده است”.

تحلیل این دیپلمات درباره ضرر ۲٫۵ میلیارد دلاری تأخیر ۲۲روزه در تصویب برجام، تیتر یک بسیاری از روزنامه‌های اصلاح طلب و موافقان دولت طی روز جاری شد و در روند تصویب طرح برجام در مذاکرات امروز مجلس نیز موافقان از این تحلیل بهره جستند و البته دولت‌مردان نیز تاکنون این تحلیل را رد نکردند.

هرچند طبق توافقی که مذاکره کنندگان هسته‌ای پیشتر اعلام کرده بودند و در جریان مذاکرات امروز مجلس هم مطرح شد، زمان اجرایی شدن برجام از ۲۶ مهرماه است، اما به‌فرض قبول کردن تأخیر ۲۲روزه در تصویب برجام، به نظر می‌رسد طرح چنین تحلیل‌هایی قبل از بررسی برجام در مجلس که احتمالاً برای تحت فشار قراردادن افکار عمومی و نمایندگان مجلس جهت تصویب برجام بوده باشد، انتظارات مضاعفی را در مردم برای بهبود اوضاع اقتصادی پس از لغو تحریم‌ها شکل می‌دهد که خود دولت‌مردان با شکل‌گیری این انتظارات موافق نیستند، ولی تاکنون اظهارنظر مخالفی از دولت با این‌گونه تحلیل‌ها شنیده نشده است.

با فرض اینکه بپذیریم تحریم روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار هزینه مستقیم برای کشور داشته و تأخیر ۲۲روزه در تصویب برجام ۲٫۵ میلیارد دلار هزینه برای کشور داشته است، پس باید از روز بعد از اجرای برجام و لغو تحریم، مردم منتظر سود سالانه حداقل ۴۱ میلیارد دلاری فقط از ناحیه اجرای برجام و لغو تحریم‌ها باشند.

البته سوابق نشان می‌دهد، برخی مسئولان پس از حصول نتیجه دلخواه از برخی مواضع تاکتیکی قبلی عدول می‌کنند که نمونه بارز آن کاهش رقم دلارهای بلوکه شده ایران از ۱۵۰ میلیارد دلار قبل از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای در وین به ۷میلیارد دلار پس از اعلام رسمی نتیجه مذاکرات بوده است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: