۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۲

حال و روز تجارت جهان خوب نیست

نوسانات بازارهای مالی و تردید در تغییر سیاست پولی آمریکا و نوعی آشفتگی در آمارهای جدید اقتصادی، چشم انداز اقتصاد و تجارت جهان در نیمه دوم ۲۰۱۵ و حتی فراتر از آن را با ابهام مواجه کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، اقتصاددانان سازمان تجارت جهانی از کاهش پیش بینی رشد تجارت جهان به ۲٫۸ درصد در سال ۲۰۱۵ خبر دادند و اعلام کردند که این رقم در سال آینده به ۳٫۹ درصد خواهد رسید. در گزارش قبلی این سازمان در ماه آوریل، رشد تجارت جهانی برای امسال و سال آینده به ترتیب ۳٫۳ و ۴ درصد پیش بینی شده بود.

این بازبینی حاکی از تاثیر برخی عوامل بر اقتصاد جهان در نیمه نخست امسال بوده است که از جمله می توان به کاهش قیمت نفت و کالاهای مهم، نوسان های قابل توجه نرخ ارز و کاهش تقاضای واردات در چین، برزیل و دیگر اقتصادهای نوظهور اشاره کرد.

نوسانات بازارهای مالی و تردید در تغییر سیاست پولی آمریکا و نوعی آشفتگی در آمارهای جدید اقتصادی، چشم انداز اقتصاد و تجارت جهان در نیمه دوم امسال و حتی فراتر از آن را با ابهام مواجه کرده است.

اگر پیش بینی های فعلی تحقق پیدا کند، رشد تجارت در سال ۲۰۱۵ برای چهارمین سال پیاپی کمتر از ۳ درصد می شود، به طوری که رشد آن تقریبا معادل نرخ GDP جهان خواهد بود. تجارت می تواند به عنوان کاتالیزور رشد اقتصاد عمل کند. به عبارت دیگر در زمان افزایش بی ثباتی ها، تجارت می تواند به تقویت اقتصاد جهان، بهبود توسعه و کاهش فقر کمک کند.

اگرچه تولیدات جهانی در حال افزایش است، اما ریسک های اقتصاد جهانی به طور فزاینده به سمت رکود پیش می رود که شامل کندی اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه است. در ضمن امکان بی ثباتی جریانات مالی در صورت افزایش ناگهانی نرخ بهره آمریکا و هزینه های پیش بینی نشده مربوط به بحران مهاجرت در اروپا وجود دارد.

در زمان پیش بینی قبلی این سازمان در آوریل ۲۰۱۵، تولید و تجارت جهانی بر پایه آمارهای فصل چهارم ۲۰۱۴ تقویت شده بود، در حالی که نتایج مربوط به نیمه نخست ۲۰۱۵ کمتر از پیش بینی ها بوده و به دلیل چرخش به سمت آمار منفی به طور میانگین در فصل نخست و فصل دوم منفی ۰٫۷ درصد برآورد شده است.

نمودار یک، شاخص های فصلی تجارت کالا از لحاظ حجمی را نشان می دهد که بر اساس نوسان قیمت و نرخ ارز تعدیل شده است. با وجود افت های فصلی در نیمه نخست امسال، اما از ابتدای سال تاکنون و بر مبنای رشد سالانه مثبت ۲٫۳ درصد باقی مانده است.

صادرات و واردات

رشد صادرات در کشورهای توسعه یافته طی دو فصل ابتدایی امسال یکنواخت(منفی ۰٫۲درصد) بود، در حالی که کشورهای در حال توسعه وضعیت منفی تری (منفی ۱٫۹ درصد)داشتند.

افت صادرات متاثر از واردات ضعیف کشورهای در حال توسعه(۲٫۲درصد) و رکود وارات کشورهای توسعه یافته بوده است. رشد تجارت که در نمودار دوم به تصویر کشیده شده، در نواحی و کشورهای مختلف نابرابر باقی مانده است. نمودار دوم، شاخص های حجمی تجارت کالایی WTO از لحاظ نواحی جغرافیایی را نشان می دهد.

بعد از یک رکود طولانی، اروپا سریع ترین رشد صادرات سالانه را در فصل دوم ۲۰۱۵ ثبت کرد و بعد از آن آمریکای شمالی با ۲٫۱ درصد، آسیا ۰٫۶ درصد، آمریکای مرکزی و جنوبی ۰٫۴ درصد و سایر نواحی شامل آفریقا، CIS و خاورمیانه با منفی یک درصد قرار گرفتند. اختلاف نرخ رشد منطقه ای در طرف واردات نسبت به صادرات قوی تر بود: رشد ۶٫۵ درصدی آمریکای شمالی، ۳٫۱ درصدی آسیا، ۱٫۶ درصدی اروپا و افت ۲٫۳ درصدی در آمریکای مرکزی و جنوبی و کاهش ۳٫۱ درصدی در دیگر نواحی.

تجارت جهانی کالا

جدول یک، تجدیدنظر در  پیش بینی تجاری برای سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را نشان می دهد که وابسته به برآوردهای رشد واقعی GDP (با نرخ ارز بازار) است. سازمان تجارت جهانی انتظار دارد، حجم تجارت جهانی کالا که با میانگین صادرات و واردات ارزیابی می شود، ۲٫۸ درصد در سال ۲۰۱۵ و ۳٫۹ درصد در سال ۲۰۱۶رشد داشته باشد.

در طرف صادرات، میزان حمل کالا از کشورهای توسعه یافته باید امسال و سال آینده به ترتیب ۳ و ۳٫۹ درصد رشد داشته باشد. پیش بینی می شود صادرات کشورهای در حال توسعه رشد کندتری را تجربه کند که برای امسال و سال آینده به ترتیب ۲٫۴ و ۳٫۸ درصد خواهد بود.

واردات کشورهای توسعه یافته به همان نرخ های قبلی افزایش خواهد یافت، به طوری که برای امسال ۳٫۱ درصد و سال آینده نیز ۳٫۲ درصد پیش بینی شده است، در حالی که در کشورهای در حال توسعه از ۲٫۵ درصد امسال به ۵٫۲ درصد جهش پیدا خواهد کرد. بالاترین اصلاح نزولی صادرات نسبت به پیش بینی قبلی مربوط به آسیا بود که بر اساس برآورد WTO از ۵ درصد ماه آوریل (پیش بینی قبلی) به ۳٫۱ درصد کاهش یافت. دلیل این مساله به افت چین باز می گردد. همچنین بالاترین اصلاح نزولی واردات نیز به آسیا اختصاص داشت که از ۵٫۱ درصد به ۲٫۶ درصد کاهش یافت و به طور عمده مربوط به کاهش واردات چین در فصل دوم ۲۰۱۵ بود.

ترکیب محصولی واردات چین پیشنهاد می کند که برخی کندی ها با حرکت این کشور از سرمایه گذاری به سمت مصرف ارتباط دارد. بر اساس آمارهای ماه آگوست گمرک چین، افت بزرگ سالانه در واردات ماشین آلات( منفی۹ درصد) فلزات (شامل منفی ۱۰ درصد سنگ آهن و فولاد و منفی ۶ درصد مس) ثبت شد، در حالی که افزایش چشمگیری برای واردات تولیدات کشاورزی شامل دانه های غلات(۱۳۰ درصد) و دانه های روغنی(۳۳ درصد) اتفاق افتاد.

نرخ موثر ارز

اصلاح قابل توجه دیگر به پیش بینی واردات آمریکای مرکزی و جنوبی مربوط می شود که از منفی نیم درصد آوریل به منفی ۵٫۶ درصد کاهش یافت. سهم بخش مهمی از این کاهش ناشی از رشد نامناسب اقتصاد برزیل بوده که به طور همزمان از بحران مالی و افت قیمت های صادراتی رنج می برد.

پیش بینی می شود، واردات آمریکای مرکزی و جنوبی در سال آینده احیا شود، چون رشد GDP برزیل پایدار خواهد شد و واردات بهبود پیدا خواهد کرد. دیگر کشورهای این منطقه نیز می توانند شتاب واردات و رشد اقتصاد را در سال آینده مشاهده کنند.

اگر کندی در بازارهای نوظهور وضعیت اصلاح و بازبینی جدول یک را بدتر کند، این موضوع اثبات می کند که خوشبینی ها زیاد بوده است، بویژه اینکه احیای ضعیف افت اخیر واردات در اقتصادهای در حال توسعه، می تواند رشد تجارت جهانی را تا نیم درصد اصلاح کند. در نمودارهای ۳ و ۴ آمارهای تجارت اسمی کالا به تصویر کشیده است که این آمارها حساسیت بالایی به نوسان های قیمتی و نرخ ارز دارد و باید با احتیاط تفسیر شود.

حجم تجاری از لحاظ دلاری از پارسال در بیشتر کشورها افت داشته که به طور عمده ناشی از دلار قوی در این دوره بوده است. نمودار ۳  نشان دهنده ارتباط معکوس بین حجم تجارت جهانی( از لحاظ دلاری) و ارزش ارز آمریکا ( ۱۵ درصد نرخ موثر ارز دلار در برابر سایر ارزهای مهم) است.

به عنوان نمونه صادرات و واردات آلمان از لحاظ دلاری ۱۴ درصد پایین آمده، اما از نظر یورو ۶ درصد بالاتر رفته است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: