۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۶

گلایه صریح روحانی از تعلل سیف در کمک به تولید

علی رغم تلاش های صورت گرفته و وعده های داده شده، ظاهرا هنوز هم نفر اول قوه مجریه یعنی رییس جمهور کشورمان از اقدامات و تلاش های برخی ارکان مهم اقتصادی دولت در زمینه حمایت از بخش تولید، راضی نیست.

روحانی-سیفبه گزارش عیارآنلاین،  یکی از موضوعاتی که طی ۲ سال فعالیت دولت یازدهم، همواره مورد تاکید مسئولان ارشد اجرایی کشورمان بوده است، حمایت از بخش تولید و کاهش مشکلات و رنج هایی است که تولیدکنندگان کشورمان به علت رکود و تحریم، با آن مواجه هستند.

یکی از آخرین ابلاغیه ها در خصوص حمایت از این قشر، بخشنامه اخیر شورای پول و اعتبار بود که با هدف کمک به بنگاه های اقتصادی، ممنوعیت صدور ضمانت نامه برای بدهکاران غیرجاری نظام بانکی کشور را به حالت تعلیق در آورد و از بنگاه‌های اقتصادی دارای بدهی غیرجاری خواست با حداکثر تلاش و تعیین تکلیف بدهی‌های غیرجاری خود در این خصوص، واکنش مثبت نشان دهند.

اما علی رغم تلاش های صورت گرفته، ظاهرا هنوز هم نفر اول قوه مجریه یعنی رییس جمهور کشورمان از اقدامات و تلاش های برخی ارکان مهم اقتصادی دولت در زمینه حمایت از بخش تولید، راضی نیست و البته دلایل منطقی این نارضایتی را می توان در نتایج برخی آمارها و نظرسنجی ها مشاهده و حتی رگه هایی از آن را در نامه مشهور ۴ وزیر به رییس جمهور رصد کرد.

در کنار اقدامات فوق، یکی از موارد مورد تاکید رییس جمهور کشورمان، کمک به افراد و مدیران بخش خصوصی که “معوقات بانکی دارند اما مقصر نیستند”، بوده که به نظر می رسد در این موضوع مهم، برخی اعضای کابینه، به تذکرات حجت الاسلام روحانی عمل نکرده اند چراکه بر اساس نامه رسمی رییس دفتر رییس جمهور به رییس کل بانک مرکزی، نکات مهمی به چشم می خورد.

بر اساس نامه شماره ۶۱۷۰۶ محمد نهاوندیان به ولی الله سیف که نسخه ای از ان به دست صبحانه رسیده، اعلام شده است که رییس جمهور پس از مشاهده نامه وزارت صنعت و معدن در خصوص “رفع مشکل ممنوع الخروج بودن مدیران بخش تولید”، در پی نوشت این نامه رسما اینگونه خطاب به رییس کل بانک مرکزی نوشته است: «بررسی و اعلام نظر نمایید. مگر قرار نشد نسبت به افرادی که معوقات بانکی دارند و مقصر نیستند، کمک شود؟»

با توجه به مفاد پی نوشت حجت الاسلام روحانی، دقیقا مشخص است که رییس جمهور قبلا نیز پیگیری و حل این موضوع را از ولی الله سیف خواسته بوده اما نتیجه ای از این موضوع به وی اعلام نشده است. همچنین رونوشت این نامه نیز برای طیب نیا وزیر اقتصاد و نعمت زاده وزیر صنعت که بانی ارسال این نامه بوده، فرستاده شده است. با توجه به اینکه بخشی از انتقادات مطرح شده در نامه ۴ وزیر، به عملکرد بانک مرکزی باز می گردد، عملا با تذکر رییس جمهور و نامه وزرای مذکور، سیف در عرض ۲ ماه آخر تابستان، ۲ کارت زرد از کابینه گرفته است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: