۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۷

تشکیل اتاق‌های فکر در دانشگاه‌ها برای افزایش جمعیت

با تشکیل این اتاق‌ها هدف این است بین دولت، جامعه و دانشگاه یک همکاری صمیمانه ایجاد شود. این درحالی است که قریب به اتفاق اساتید دانشگاه در دو دهه اخیر نسبت به سیاست‌های غلط جمعیتی همواره موضعی موافق داشته‌اند و بعضا به تشدید این سیاست‌ها دامن زده‌اند.

به گزارش سرویس جمعیت عیارآنلاین، سومین بسته خبری-تحلیلی جمعیت به مسائلی چون طلاق، ارتباط دانشگاه با مسئله پیری جمعیت و سرنوشت نامعلوم طرح تعالی جمعیت و خانواده در مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

طرح تعالی جمعیت و خانواده در پیچ و خم بهارستان

طرح تعالی جمعیت و خانواده هنوز در کمیسیون فرهنگی به سرانجام روشنی نرسیده است. مفید کیائی‌نژاد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با ابراز اینکه دولت در سال جاری هزار و پانصد میلیارد تومان برای افزایش جمعیت اختصاص داده است پیشنهاد داد تا از این بودجه برای اجرای طرح تعالی استفاده شود اما نکته‌ای که کیائی‌نژاد هم آن را تایید کرد این بود که این طرح هنوز روی میز کمیسیون فرهنگی مجلس قرار دارد. همانطور که در بسته خبری شماره یک جمعیت اشاره شد؛ طرح تعالی جمعیت و خانواده سومین سال انتظار برای طرح در صحن علنی مجلس را پشت سر می‌گذارد.

روانشناسی و جامعه شناسی در طلاق

علی باجلان، روانشناس، ازدواج‌های کنونی در بین نسل جوان را آگاهانه و از سر مطالعه و کسب اطلاعات در زمینه ازدواج خواند اما دلیل بروز طلاق در جامعه را نداشتن مهارت‌های زندگی در میان جوانان دانست. در همین زمینه امان الله قرایی، جامعه‌شناس، ریشه اختلافات زن و شوهر را نگاه مادی‌گرایانه به زندگی دانست. به گفته قرایی، طلاق در اقشار متوسط بیش‌تر است اما در اقشار پایین، میزان طلاق کم است زیرا زنان طبقه پایین پذیرفته اند که همسرشان اگر شغل نداشته باشد یا از پایگاه اجتماعی پایین تری برخوردار باشد باید با او سازگاری داشته باشند. نگاه به زندگی در این اقشار متفاوت است و امکانات زندگی برای اینگونه زنان در سطح دوم و سوم قرار دارد. این جامعه‌شناس توصیه کرد برای کاهش رشد طلاق آموزش همسرداری و خانه داری جزء دروس مدرسه و دانشگاه قرار بگیرد.

تشکیل اتاق‌های فکر در دانشگاه‌ها برای افزایش جمعیت

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور از تشکیل اتاق‌های فکر در دانشگاه‌ها برای افزایش جمعیت با استفاده از راهکارهای علمی خبر داد. با تشکیل این اتاق‌ها هدف این است بین دولت، جامعه و دانشگاه یک همکاری صمیمانه ایجاد شود. این درحالی است که قریب به اتفاق اساتید دانشگاه در دو دهه اخیر نسبت به سیاست‌های غلط جمعیتی همواره موضعی موافق داشته‌اند و بعضا به تشدید این سیاست‌ها دامن زده‌اند. ضرورت بازخوانی سیاست‌ها و سیاستگذاری جمعیتی یک اقدام مثبت است که مشاور رئیس جمهور آن را مطرح می‌کند؛ اما باید دید آیا همان اشخاصی که در دانشگاه برای کاهش جمعیت کتاب نوشته‌اند و اساسا به افزایش جمعیت اعتقادی ندارند، قرار است در سیاست‌گذاری جدید پیشنهادی دولت شرکت داده شوند یا خیر.

محمد میرزایی، رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران، اعتقاد دارد سالانه یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود و با اینکه ۷۰ درصد جمعیت در سن فعالیت قرار دارند مشکل آن‌چنانی جمعیت نداریم. او اعتقاد دارد در بیان مسئله سالخوردگی مبالغه می‌شود.

در همین زمینه حسین فخرزاده، رییس مرکز تحقیقات سلامت سالمندان در زمینه خطر پیری جمعیت هشدار داد. در طی ۳۰ سال اخیر جمعیت ایران سه برابر شده است و این در حالی است که جمعیت سالمندان چهار برابر افزایش یافته است. پیش بینی می‌شود که تا ۳۰ سال آینده ایران وارد مرحله فوق سالمندی شود که یعنی بیش از ۲۱ درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل خواهند داد. تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان ایران به ۲۸ میلیون نفر افزایش می یابد، این انفجار جمعیت سالمندان باعث افزایش بیش از حد هزینه‌های بهداشتی و درمانی در جامعه می شود.

آمارهای جمعیتی

ایران، هجدهمین کشور جهان از حیث جمعیت؛ به گفته علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال، جمعیت کشور در حدود ۷۸ میلیون و ۶۰۰ هزار است. بدین ترتیب از لحاظ جمعیت کشورمان رتبه هجدهم را در دنیا داراست. اما بنا به آمارهای اعلامی محزون، تا سال ۱۴۱۵ رشد جمعیت کشور به علت پیری جمعیت متوقف شده و شروع به کاهش خواهد کرد.

افزایش آمار طلاق در لرستان؛ در هر شبانه روز، ۹ واقعه طلاق در استان لرستان ثبت می‌شود که به طور میانگین می‌توان گفت در کم‌تر از هر ۳ ساعت، یک طلاق در این استان رقم می‌خورد. این آمار از رشد ۳٫۱ درصدی طلاق در لرستان خبر می‌دهد.

کاهش آمار ازدواج در بوشهر؛ تعداد ازدواج در استان بوشهر، نسبت به مدت مشابه پارسال، حدود ۷ درصد کاهش پیدا کرده و همچنین این آمار حکایت از آن دارد که تعداد طلاق‌ها، حدود ۲ درصد افزایش داشته است. البته این افزایش طلاق‌ها، در مناطق شهری اتفاق افتاده و در مناطق روستایی این استان، تعداد طلاق‌ها کاهش یافته است.

سایر اخبار

تاخیر چندساله در پرداخت تسهیلات ازدواج هیچ توجیه منطقی ندارد؛ بسیاری از زوج‌های جوان پس از گذشت چند سال از ثبت نام، هنوز به موفق دریافت وام ازدواج نشده‌اند؛ سیدناصر موسوی؛ نماینده فلاورجان در مجلس از دولت خواست تا در راستای اجرای منویات رهبری در راستای افزایش جمعیت، وام ازدواج افزایش یابد. به گفته موسوی، تاخیر چندساله در پرداخت تسهیلات ازدواج هیچ توجیه منطقی ندارد.

افزایش جمعیت تاثیری بر شاخص‌های اقتصادی ندارد؛ مسعود عالمی نیسی، استادیار دانشگاه علامه طباطبایی گفت: افزایش جمعیت تاثیری بر شاخص‌های اقتصادی ندارد و نگرانی در این باره بی‌دلیل و ضعف در این حوزه همچون حوزه آب، اشتغال و مسکن از سوءمدیریت منشأ می‌شود.

افزایش سن ازدواج تنها عامل کاهش باروری است؛ اشرف آل یاسین، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این موضوع که آیا زنان گذشته توانمندی باروری و فرزندآوری بیشتری نسبت به زنان امروز دارند، گفت: چنین موضوعی جنبه علمی ندارد و تفاوتی میان زنان گذشته و امروز نیست؛ در واقع باروری از سن ۱۵ سالگی آغاز و تا ۴۰ سالگی ادامه دارد. تنها اختلاف این است که قبلاً سن ازدواج پایین بود و افراد زود‌تر ازدواج می‌کردند اما هم اکنون سن ازدواج به بالای ۳۰ سال رسیده است، پس میزان باروری به شکل فیزیولوژیک کم می‌شود وگرنه اینگونه نیست که قابلیت باروری زنان امروز نسبت به گذشته کم شده باشد.

کمیسیون تخصصی ستاد ملی زن و خانواده تصمیم می‌گیرد/ تداوم یا رد سیاست‌های دولت قبل؛ با توجه به اینکه مصوبات ستاد ملی زن و خانواده دولت دهم شامل افزایش مدت مرخصی زایمان برای مادران از ۶ ماه به ۹ ماه، برنامه جامع تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده، برنامه ملی افزایش جمعیت و ارتقای نرخ باروری و ایجاد کمیته تخصصی توانمندسازی کارآفرینی و اشتغال زایی زنان و خانواده بود، این کمیسیون نسبت به تداوم، اجرا یا کنار گذاشتن این مصوبات تصمیم خواهد گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: