۲۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۰

جزئیات نیروهای جذب شده در بازار کار به تفکیک تحصیلات و مهارت فنی و حرفه‌ای

با بررسی نیروهای جذب شده در شش ماه ابتدایی امسال در بازار کار مدرک دیپلم بیشترین میزان را به خود اختصاص داده و نکته قابل توجه اینکه نیروهای زن در مقطع کارشناسی از مردان پیشی گرفتند.

به گزارش عیارآنلاین، جدیدترین آمار کاریابی و نیروی کار نشان می‌دهد که ۶۰ هزار نفر از ۸۵ هزار نفر که جذب بازار کار شده‌اند، مردان و ۲۴ هزار نفر را نیروهای زن تشکیل می‌دهند.

بر اساس این گزارش ۱۹۲ هزار نفر از مردان تقاضای کار داشته‌اند که در مقابل ۸۳ هزار نفر زن در سامانه ملی کاریابی ثبت‌نام کرده‌اند. به عبارت دیگر در مجموع ۲۷۵ هزار نفر متقاضی وارد بازار کار شده‌اند.

به گزارش فارس، این آمار مربوط به ۶ ماه ابتدایی سال ۹۴ است که بر مبنای آن ۸۵ هزار نفر موفق به ورود به بازار کار شده‌اند. بنابراین در مقطع دیپلم از مجموع ۸۵ هزار نفر جذب شده در بازار کار، ۲۲ هزار نفر مرد و ۶۲۰۰ نفر زن هستند.

همچنین در مقطع فوق دیپلم ۴۷۰۰ نفر مرد و ۲۴۰۰ نفر زن تشکیل می‌دهند.

نکته قابل توجه در بررسی آمار ورود زنان و مردان به بازار کار این است که در مقطع کارشناسی ۸۳۰۰ نفر مرد و بیش از ۹۱۰۰ نفر از زنان جذب بازار کار شده‌اند.

علاوه بر این در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر یک هزار و صد نفر زن و حدود ۹۰۰ نفر مرد در ۶ ماهه ابتدایی امسال جذب مشاغل کار شده‌اند.

* جذب افراد به تناسب فعالیت اقتصادی

به گزارش فارس، طبق بررسی‌ به عمل آمده در بخش صنعت ۲۱ هزار نفر جذب بازار کار شده‌اند و ۳۰ هزار نفر هم به بخش خدمات روی آورده‌اند؛‌ بخش کشاورزی هم در ۶ ماه ابتدایی امسال پذیرای ۵۰۰ نیروی کار جدید بود که از طریق سامانه کاریابی‌ها ثبت‌نام کرده بودند.

در این باره محمد اکبرنیا، مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار به خبرنگار فارس، گفت: نسبت به سال گذشته میزان افراد جذب شده در بازار کار تغییر چندانی ندارد، به طوری که سال گذشته در ۶ ماه ابتدایی ۸۵ هزار و ۵۰۰ نفر و امسال در ۶ ماه ابتدایی ۸۴ هزار و ۹۸۰ نفر وارد بازار کار شدند.

* تفکیک افراد جذب شده در بازار کار به تناسب مهارت فنی و حرفه‌ای

به گزارش فارس، ۸۵ هزار نفر از ابتدای سال در مدت ۶ ماه وارد بازار کار شدند که از این تعداد ۷۰ هزار نفر فاقد مهارت فنی و حرفه‌‌ای‌ هستند و تنها ۱۵ هزار نفر مدارک فنی و حرفه‌ای را دریافت کرده بودند، در این میان ۵۱ هزار نفر را مردان تشکیل داده و ۱۹ هزار نفر از این افراد فاقد مهارت زنان هستند.

بر اساس این گزارش به تفکیک جنسیت ۹۵۰۰ نفر مرد و ۵۲۰۰ نفر زن دارای مدارک فنی و حرفه‌ای هستند که در ۶ ماه ابتدایی امسال جذب بازار کار ایران شدند.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: