۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۹

تدوین طرح قانون نحوه بهره برداری محصولات تراریخته کشاورزی در مجلس

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس، با بیان اینکه برخی گروههای مردم نهاد در اروپا اجازه ورود محصولات تراریخته غذایی را به بازار مصرف خودشان نمی دهند، گفت: تهیه طرح قانون نحوه بهره برداری محصولات تراریخته کشاورزی به زودی در مجلس مطرح می شود.

به گزارش عیارآنلاین، عباس پاپی زاده درباره تولید محصولات تراریخته کشاورزی وتاثیر آن بر مصرف کنندگان،گفت:هرچند عرضه محصولات تراریخته کشاورزی درجهان به دودهه گذشته برمی گردد، اما گزارش های موثقی برای مصرف نکردن این گونه محصولات غذایی عنوان نشده است.کم و بیش می شنویم که برخی کشورهای آمریکایی و بعضا اتحادیه اروپا مصرف این محصولات تراریخته را ممنوع اعلام کرده اند.


تاثیرات منفی محصولات تراریخته غذایی در طبیعت

نماینده مردم دزفول درمجلس شورای اسلامی افزود: آن چه مشخص است محصولات تراریخته تغییراتی در طبیعت ایجاد کرده و آینده تاثیر مصرف این گونه محصولات را بر انسان نشان خواهد داد.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد:کشورهای آمریکایی و اروپایی درمصرف محصولات غذایی تراریخته احتیاط می کنند و حتی در آمریکا این محصولات با برندهای مشخصی که نشان می دهد تراریخته است عرضه می شوند تا مصرف کننده بداند که چه محصولی را خریداری می کند و نسبت به این محصول آگاهی می یابد.


ممنوع شدن مصرف محصولات غذایی تراریخته در اروپا

وی ادامه داد:برخی گروههای مردم نهاد دراروپا اجازه ورود محصولات تراریخته غذایی را به بازارمصرف خودشان نمی دهند و این یک هشدار است تا ما نسبت به ضررهای ناشی ازمصرف محصولات تراریخته آگاهی یابیم.

تدوین طرح  قانون نحوه بهره برداری محصولات تراریخته کشاورزی درمجلس

پاپی زاده درخصوص عملکرد کمیسیون کشاورزی مجلس دراین باره،افزود: هر چند دستگاه ناظری برای پایش این موضوع در کشور نداریم ؛ولی کمیسیون متبوع ما به دنبال این است تا نحوه بهره برداری محصولات تراریخته کشاورزی را به صورت قانون مطرح کند و مواردی همچون مالکیت تولید محصول و تعیین محدوده های آن را مشخص کند.

به گزارش خانه ملت؛ “نورانی” رئیس انجمن ارگانیک چندی پیش در خصوص  محصولات تراریخته کشاورزی درکشور،گفت: تولید محصولات تراریخته کشاورزی در اروپا و آمریکا ممنوع شده است،معلوم نیست چرا عده ای در داخل کشور این محصولات را وارد و حتی تولید می کنند.از نهادهای مسئول انتظار داریم با توجه به ضرورت صیانت از سلامت غذایی شهروندان در این عرصه به طور جدی وارد شوند.

منبع: خانه‌ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: