۱۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۳

سومین افزایش تعرفه برق در دولت یازدهم به بودجه ۹۵ موکول شد

وزارت نیرو در انتظار طرح مفاد برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال ۹۵ است تا در غالب این دو برنامه، افزایش تعرفه برق در سال ۹۵ و روند قانونی برای اصلاح اقتصاد برق در طول پنج سال اجرای برنامه ششم توسعه دیده شود.

به گزارش عیارآنلاین،در طول فعالیت دولت یازدهم تاکنون دوبار تعرفه مصرف برق افزایش یافته است. یک بار در اسفند سال ۹۲ افزایش ۲۴ درصدی تعرفه مصرفی برق خانگی تصویب و از ابتدای سال ۹۳ اجرایی شد و یکبار در اسفند سال ۹۳ افزایش ۱۰ درصدی تعرفه برق خانگی از ابتدای اسفند ۹۳ اجرا و در قبوض منتشر شده در سال ۹۴ اعمال شد.

بررسی های تسنیم حاکی از این است که دولت برای دور سوم افزایش تعرفه برق در حال برنامه ریزی است. چرا که در حال حاضر متوسط دریافتی از مردم بابت مصرف هر کیلووات ساعت برق ۵۰ تومان است؛ اما قیمت تمام شده برای تولید هر کیلووات ساعت برق برای دولت ۸۵ تا ۹۵ تومان است.

علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در این خصوص به تسنیم گفت: در حال حاضر هیچ برنامه ای برای افزایش تعرفه مصرف برق نداریم؛ اما به طور حتم در آینده باید این تعرفه افزایش داشته باشد؛ چرا که فاصله قیمت تمام شده تولید و هزینه ای که بابت مصرف از مردم گرفته می شود، زیاد است.

وزارت نیرو تاکنون سناریوهایی را برای دور سوم افزایش تعرفه برق آماده کرده، اما ارسال این سناریوها به هیئت دولت و شورای عالی اقتصاد صورت نگرفته است. بررسی های تسنیم نشان می دهد که وزارت نیرو در انتظار طرح مفاد برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال ۹۵ است تا در غالب این دو برنامه، افزایش تعرفه برق در سال ۹۵ و روند قانونی برای اصلاح اقتصاد برق در طول پنج سال اجرای برنامه ششم توسعه دیده شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: