۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۳۵
معاون وزیر نیرو :

دستورالعمل سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های مقیاس کوچک تدوین شد/ امتیازات دولت برای سرمایه‌گذاری

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه درآمد صنعت برق کمتر از هزینه های آن است، گفت: دستورالعمل‌های سرمایه گذاری در نیروگاه‌های مقیاس کوچک تدوین و به مدیران شرکت های برق منطقه‌ای تفویض شده است تا با این نیروگاه‌ها مانند نیروگاه‌های دولتی رفتار شود.

به گزارش عیارآنلاین،هوشنگ فلاحتیان با اشاره به اینکه هر سال ۱۶ هزار میلیارد تومان در بخش تولید، انتقال و توزیع برق هزینه می‌شود،گفت: امسال پیک برق با ۳۵۰۰ مگاوات افزایش به حدود ۵۰ هزار مگاوات رسید که همین اضافه شدن برق حدود ۱۰هزار میلیارد تومان هزینه داشت.

وی با تاکید بر اینکه درآمد صنعت برق کمتر از این هزینه است،ادامه داد: سالانه ۱۶ هزار میلیارد تومان در بخش تولید، انتقال و توزیع هزینه می شود، بنابراین با مشکلات مالی عدیده‌ای مواجه هستیم و باید مسئولان و مردم برای بهینه‌سازی مصرف انرژی همکاری لازم را انجام دهند.

دستورالعمل‌های سرمایه گذاری در نیروگاههای کوچک تدوین شد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص ساخت نیروگاه‌های بزرگ و کمبود سرمایه گذار در این بخش گفت: سرمایه‌گذاران کمی برای سرمایه‌گذاری در  نیروگاه‌های بزرگ که نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارد وجود دارد،اما در خصوص نیروگاه‌های مقیاس کوچک، دستورالعمل‌هایی تدوین شده و اختیارات به مدیران عامل شرکت برق منطقه‌ای کشور تفویض شده است.

فلاحتیان افزود: سامانه‌هایی برای افراد متمایل به سرمایه‌گذاری ایجاد شده است تا از فرصت‌های قانونی آن استفاده کنند.

با سرمایه گذاران نیروگاه‌های مقیاس کوچک مانند نیروگاه‌های دولتی رفتار شود

وی در پاسخ به این سئوال که چه مزیتهایی در دستورالعمل جدید برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است ادامه داد: به نیروگاه‌هایی با ظرفیت کمتر از ۲۵ مگاوات که نیروگاه های مقیاس کوچک گفته می شود، تا پنج سال گاز به صورت مجانی داده می شود و خرید نیروی تولیدی آنها تضمینی است و مصوبه‌ای قرار است ارائه شود که با این نوع نیروگاه‌ها مانند نیروگاه‌های دولتی رفتار شود.

وی افزود: مزیت دیگر این نوع نیروگاه‌ها برای سرمایه‌گذاران در این است که نیاز به سرمایه در گردش ندارند؛ به عنوان مثال نیروگاه با سرمایه‌گذاری حدود ۳۰ میلیارد ایجاد می شود، نیاز به سرمایه در گردش ندارد و تقاضا هم برای مصرف وجود دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: