بیست‌وپنجمین بسته خبری سلامت

علامت استاندارد را جدی نگیرید!

بیست‌وپنجمین بسته خبری نظام سلامت منتشر شد. در این شماره به موضوعاتی چون انتخابات نظام پرستاری و اختلاف‌نظر در نظارت بر مواد غذایی و سایر اخبار مهم در این حوزه پرداخته است.

به گزارش سرویس سلامت عیار آنلاین، بیست‌وپنجمین بسته خبری نظام سلامت منتشر شد. در این شماره به موضوعاتی چون انتخابات نظام پرستاری و اختلاف‌نظر در نظارت بر مواد غذایی و سایر اخبار مهم در این حوزه پرداخته است.

انتخابات سازمان نظام پرستاری تحت‌الشعاع رد صلاحیت‌ها

پرستارسازمان نظام پرستاری، نهاد صنفی برآمده از آرای جامعه پرستاری بوده و محل تضارب آراء و افکار آن‌هاست که اعضای آن به‌صورت دوره‌ای و با برگزاری انتخابات برگزیده می‌شوند. با اعلام خبر تایید صلاحیت ۱۶۶ نفر از داوطلبین چهارمین دوره انتخابات شورای عالی سازمان نظام پرستاری مشخص شد که چهره‌هایی همچون محمد شریفی مقدم، محمود عمیدی، حمید تاج‌الدینی و محمد اشتهاردی که از فعالین صنفی جامعه پرستاری بودند رد صلاحیت شده‌اند.

این رد صلاحیت موجی از اعتراضات جامعه پرستاری را به راه انداخت. به‌طوری‌که رئیس هیئت‌مدیره نظام پرستاری تهران ضمن انتقاد از عدم وجود فضای انتقادپذیر، خواستار تجدیدنظر در رد صلاحیت کاندیداهای شرکت‌کننده در انتخابات شورای عالی نظام پرستاری شد. خانه پرستار نیز ضمن اعتراض شدید به رد صلاحیت دبیر کل و سه تن دیگر از اعضای شورای مرکزی خانه پرستار بیانیه‌ای صادر کرد و در آن این رد صلاحیت ها را غیرقانونی خواند و خواستار حضور همه ی سلایق در این انتخابات شد.

به عقیده کارشناسان، این رویکرد نشان‌دهنده‌ی عدم وجود فضای انتقادپذیری و تحمل منتقدین در گروه هیئت نظارت بر این انتخابات بوده و باعث اعتراض سازمان‌های نظام پرستاری ۶۱ شهر به این تصمیم شده است.

نظارت بر مواد غذایی متولی واحدی ندارد

استانداردجنجال آب‌های معدنی آلوده به میکروب و آبلیموهای صنعتی بدون لیمو که آرم استاندارد بر آن‌ها نقش بسته بود، در هفته‌های اخیر سبب شد انتقادات نسبت به عملکرد سازمان ملی استاندارد بالا بگیرد؛ تا جایی که معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو لب به اعتراض گشود و با انتقاد نسبت به مداخله نادرست سازمان استاندارد، علامت استاندارد را ملاک سالم بودن مواد غذایی ندانست و وزارت بهداشت را متولی سلامت فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی اعلام کرد.

سازمان استاندارد که در واقع وظیفه تدوین و تصویب استانداردهای ملی کشور را بر عهده دارد، در طول سال‌های اخیر، به‌تدریج وظایف نظارتی هم بر عهده گرفت؛ یعنی علاوه بر استانداردهایی که وضع می‌کند، نظارت هم می‌کند، که باعث موازی‌کاری می‌شود. رئیس سازمان غذا و دارو در این رابطه بر لزوم اصلاح قانون در موضوع نظارت‌ها تأکید کرد و افزود: «بالاخره باید قانون اصلاح شود، چون دستگاه دیگری نمی‌تواند جایگزین نظارت دستگاه ناظر اصلی شود». در بند «ج» ماده ۵ قانون است که مسؤولیت حفاظت از سلامت انسان و بررسی ارزیابی مخاطرات احتمالی موجودات زنده تغییرشکل‌یافته‌ای که به مصرف غذای انسان می‌رسد و همچنین مسؤولیت شناسایی و اتخاذ تدابیر لازم در مورد موجودات زنده‌ای که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم برای انسان بیماری‌زا می‌باشد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است».

در همین حال و هوا که مردم نسبت به استاندارد بودن برخی مواد غذایی دچار دوگانگی شده بودند، خبر از صدور مجوزسازمان غذا و دارو برای دو برند روغن خوراکی دستکاری‌شده ژنتیکی موج جدیدی از نگرانی را به وجود آورد. این در حالی است که روسیه به تازگی خواستار ممنوعیت کامل استفاده از مواد دستکاری‌شده ژنتیکی در تولید مواد غذایی شده است. معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست هم واردات ذرت و روغن سویای تراریخته که باعث ایجاد بیماری‌های خطرناک در کشور می‌شود را از نظر سازمان حفاظت محیط زیست غیرقابل قبول دانست. به نظر می‌رسد که خلأ قانونی، علت اصلی به وجود آمدن این تنش‌ها باشد. در ایران ۴ نهاد وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد، سازمان غذا و دارو و سازمان تعزیرات حکومتی متولی نظارت بر محصولات غذایی هستند. که گاهی اوقات اختلاف موازین و حتی سلیقه‌های این سازمان‌ها، مشکل‌ساز می‌شود.

سایر اخبار

شاخص سرانه پزشک در ایران از متوسط جهانی هم پائین تر است: حمید ایزدبخش، پژوهشگر پژوهشکده مطالعات راهبردی و سیاست پژوهی با استناد به نمودارهایی از بانک جهانی گفت: شاخص سرانه پزشک در ایران از متوسط جهانی و حتی از کشورهایی مانند مالزی، ویتنام، سوریه نیز پایین‌تر بوده و مقدار کمی بالاتر از کشورهایی مانند پاکستان، هند و عراق قرار می‌گیرد.

اصلاح قانون مجازات حبس پزشکان در کمیسیون قضائی مجلس: معاون برنامه‌ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت، طرح اصلاح موادی از قانون مجازات اسلامی در کمیته تخصصی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس را، گامی رو به جلو دانست.

ایجاد شبکه خدمات درمانی برای ۱۰ میلیون حاشیه نشین طی ۶ ماه آینده: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ایجاد شبکه خدمات بهداشتی و درمانی برای ۱۰ میلیون حاشیه نشین طی ۶ ماه آینده خبر داد.

سیم‌کارت‌ سلامت جایگزین دفترچه‌ بیمه می‌شود: رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی از عملیاتی شدن سامانه سلامت الکترونیک با همکاری بیمارستان میلاد و رایتل خبر داد و جایگزینی دفترچه‌های بیمه با سیم‌کارت‌های الکترونیکی را از دیگر برنامه‌های سازمان تأمین اجتماعی برشمرد.

بیمه ها با پول مردم کاسبی می کنند: عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران با انتقاد از عملکرد بیمه‌ها در پوشش خدمات درمانی، گفت: بیمه‌ها با پول مردم کاسبی می‌کنند.

اعلام آمادگی وزارت بهداشت برای همکاری با انجمن‌های علمی گروه پزشکی: معاون آموزشی وزارت بهداشت آمادگی همکاری با انجمن‌های علمی گروه پزشکی را در راستای اجرای برنامه‌های تحول آموزش علوم پزشکی کشور اعلام کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: