رئیس انجمن جمعیت‌شناسی ایران گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور در سن فعالیت قرار دارد.

رئیس انجمن جمعیت‌شناسی ایران گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور در سن فعالیت قرار دارد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمد میرزایی چهارشنبه ۱۵ مهر در همایش ملی تحولات جمعیت ایران افزود: کشور ما از نظر ساختار سنی، در فرصت جمعیتی خوبی قرار دارد که باید از آن به نحو احسن استفاده کرد و در این راستا برنامه‌ریزی‌های مناسبی صورت گیرد.

سالانه یک میلیون نفر به جمعیت ایران اضافه می‌شود

وی با اشاره به افزایش جمعیت در کشور اظهار کرد: از نقطه نظر افزایش جمعیت، سالانه یک میلیون نفر به جمعیت ایران اضافه می‌شود و این نشان‌ از عدم فقر جمعیتی در کشور است که تا رسیدن به قرن ۱۵ هجری این وضعیت ادامه خواهد داشت.

میرزایی وضعیت جمعیت موجود کشور در سطح کلان را خوب ارزیابی کرد و گفت: از نظر فرصت‌ها و تهدیدها میزان رشد سالانه در ایران ۱٫۳ درصد و رشد کل دنیا ۱٫۲ است که هنوز رشد جمعیت ایران از دنیا بیشتر است.

وی با اشاره به تحولات جمعیت جهان اظهار کرد: در قرون و اعصار هزاره‌های پیشین بر رشد جمعیت تاکید داشته و بعد از انقلاب صنعتی که نقطه عطفی در زندگی انسان‌ها به شمار می‌رود و دارای پیامدهای مختلفی از مناظر گوناگون است تا قرن ۱۸ با رشد کندی مواجه بوده است.

میرزایی با بیان اینکه برای نخستین بار در طول تاریخ در قرن ۱۹، جمعیت دنیا هنوز به یک میلیارد نفر نرسیده بود، تصریح کرد: جمعیت دنیا در سال‌های ۱۹۲۵، دو میلیارد نفر، ۱۹۳۶ سه میلیارد نفر، ۱۹۷۵ چهار میلیارد نفر، ۱۹۹۹ شش میلیارد نفر و در سال ۲۰۱۱ به هفت میلیارد نفر رسید که در عرصه‌های مختلف نیز تحولاتی رخ داده است.

در کم‌تر از یک قرن، جمعیت ایران هشت برابر شد

وی با بیان اینکه در کم‌تر از یک قرن جمعیت ایران هشت برابر شد، یادآور شد: همچنین در کشور ما، جمعیت در سال ۱۳۱۵، ۲۵ میلیون نفر، ۱۳۳۵، ۳۳ میلیون نفر، ۱۳۶۵، ۵۰ میلیون نفر در حال حاضر نیز به ۸۰ میلیون نفر رسیده که با این تحولات یک دوره رشد شتابان، جمعیت در سطح کلی کشور و دنیا تجربه شده است.

میرزایی تصریح کرد: رشدی که کشورهای در حال توسعه در نیمه دوم قرن ۲۰ تجربه کردند، سه درصد اما طبق سرشماری در کشور در سال ۶۵ رشد جمعیت نزدیک به چهار درصد بوده که طبق محاسبات ۰٫۸ به مهاجرت و ۳٫۲ به رشد استثنایی، بی‌سابقه و انفجاری اختصاص یافته است.

رئیس انجمن جمعیت‌شناسی ایران با بیان اینکه رشد بی‌سابقه جمعیت دارای پیامدهایی است، گفت: هیچ صاحب‌نظر اقتصادی و اجتماعی مخالف رشد جمعیت نیست و بیشتر نیل به تعادل مدنظر آن‌ها قرار دارد.

میرزایی افزود: در جمعیت‌شناسی گذر و انتقال جمعیت بحثی مهم و نظری است که انتقال از تعادل به تعادل دیگر است.

کاهش مرگ و میر کودکان زیر یک سال

وی با اشاره به کاهش مرگ و میر کودکان زیر یک سال خاطرنشان کرد: در بستر توسعه اقتصادی و اجتماعی زمانی‌که مرگ و میر کاهش می‌یابد و جمعیت زیر یک سال از ۴۰۰ در هزار در کشور ایران به زیر ۲۰ در هزار می‌رسد، در کشورهای پیشرفته و صنعتی زیر ۱۰ در هزار و در ژاپن زیر پنج در هزار رسیده که پیامد آن رشد انفجاری و تصاعدی است.

کاهش باروری پاسخی اساسی به کاهش مرگ‌و میر است

وی با بیان اینکه کاهش باروری پاسخی اساسی به کاهش مرگ‌ومیر است، تصریح کرد: طبق سرشماری در سال ۶۵، با وجود جنگ تحمیلی، زمانی‌که رقم ۵۰ میلیونی جمعیت و وضعیت آهنگ رشد کشور ۳٫۲ درصد اعلام شد، در این بین فکری برای اتخاذ تصمیمی جدی در اذهان مردم و مسئولان رخنه کرد که افزایش مطلق جمعیت و تعادل‌بخشی مورد توجه قرار گرفت.

میرزایی یادآور شد: باید حواسمان باشد که نرخ باروری پایین‌تر از مرگ و میر نشود، بلکه باید این کاهش هم در باروری و هم در مرگ‌و میر باشد و تعادل‌بخشی در افزایش جمعیت رعایت شود.

رئیس انجمن جمعیت‌شناسی ایران در بخش دیگری با اشاره به افزایش سن ازدواج خاطرنشان کرد: مشکل کشور ما در باروری ویژه افرادی است که هنوز ازدواج نکرده و در این امر تاخیر دارند اگر امر ازدواج تسهیل شود این مساله قابل حل است.

وی سه موضوع اصلی در جمعیت را تعداد، آهنگ رشد و ساختار سنی دانست و تصریح کرد: میزان رشد و سرعت حرکت جمعیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

میرزایی در ادامه با اشاره به مساله سال‌خوردگی یادآور شد: این بحث در جوامع مختلف بسیار مطرح شده و گاهی نیز در بیان آن مبالغه می‌شود که در عرف عام مشکلی نداشته اما گاهی دیده می‌شود که بعضی از افراد اطلاعات لازم و دقیقی از سنین سال‌خوردگی ندارند و سال‌خوردگی فردی و بیولوژیک را یکسان تلقی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه سن سال‌خوردگی باید از امید به زندگی تبعیت کند، اظهار کرد: سال‌خوردگی جمعیت یک مفهوم آماری است.

وی به وضعیت سنی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد افراد زیر ۱۵ سال و ۱۶٫۵ درصد نیز بالای ۶۵ سال هستند که باید توجه داشته باشیم که جمعیت فعال از سال‌خورده بیشتر است.

تا پایان قرن ۲۱ میلادی جمعیت تمام کشورهای دنیا سالخورده می‌شود

میرزایی تصریح کرد: تا پایان قرن ۲۱ میلادی، جمعیت تمام کشورهای دنیا سالخورده می‌شود و همواره جوامع با این مشکل روبرو هستند که می‌طلبد مدیران و برنامه‌ریزان در راستای حل این مساله تلاش بیشتری داشته باشند.

رئیس انجمن جمعیت‌شناسی ایران در پایان با تاکید بر اینکه باید سعی شود تا بحران‌سازی کاذب در خصوص سالخوردگی در کشور شکل نگیرد، عنوان کرد: اکنون شرایط کشور در وضعیت مطلوب و قابل قبولی است و نباید از پنجره جمعیتی غافل شویم.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: