۲۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۲۱

برنامه‌ توسعه‌ مجموعه آرزوهاست/ اراده‌ای برای حمایت از تولید دیده‌ نمی‌شود

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه برنامه‌های توسعه مجموعه‌ای از آرزوها است و اگر نباشد، اتفاقی روی نمی‌دهد، گفت:‌ اراده‌ای برای حمایت از تولید دیده نمی‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، حسن سبحانی استاد اقتصاد دانشگاه تهران که چند دوره نمایندگی مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت، در پاسخ به این سوال که چرا طی این سال‌ها برنامه‌های توسعه‌ اجرا شده به اهداف نرسیده است، اظهارداشت: سوال اصلی این است، یعنی واقعا این برنامه‌ها اجرا می شود؟ یا اصلا قابل اجرا است! برنامه پنجم مانند دیگر برنامه‌ها قابلیت اجرا ندارد.

این اقتصاددان معتقد است: برنامه توسعه به لحاظ نظری مجموعه‌ای از اولویت‌ها است، بیش از ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ اولویت در برنامه چهارم و پنجم وجود دارد، وقتی اولویت زیاد شود، یعنی هیچ چیز در اولویت نیست که کدام را باید اجرا کرد؟ باید برای اجرا امکانات و پول و نیروی انسانی داشته باشید.

وی با تاکید بر اینکه وقتی برنامه پنجم توسعه را ورق بزنید، یک ریال هم پول در نظر گرفته نشده است، گفت: تحقق برنامه نیاز به منابع دارد، اما در برنامه‌‌ها هدف کمی، شاخص‌های سنجش، نیروی انسانی و پول وجود ندارد.

این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که یعنی برنامه‌های توسعه‌ای که چنین شاخص‌هایی را ندارد، پس چگونه از سوی دولت و مجلس پیشنهاد و تصویب شده است،‌ بیان داشت: برنامه اول و دوم چند شاخص کمی داشت، در برنامه سوم ۸ شاخص کلان و برنامه چهارم ۲ مورد و برنامه پنجم توسعه اصلا شاخص نداشت، بنابراین معیار سنجش وجود ندارد و گزارشها قابل استناد نیست. لذا نمی‌توان گفت برنامه‌ها اجرا شده است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران تاکید کرد: برنامه توسعه، کتاب قطور حاوی ۲۰۰ ماده نیست، بلکه چند اولویت‌ اساسی است. توان کارشناسی برنامه‌نویسی اصولاً مباحثی را می‌نویسد که مجموعه‌‌ای از هدف‌ها و آرمان‌ها است و ضرورت برنامه‌نویسی را تشخیص نمی‌دهد، چون درست نوشته نشده، به درستی اجرا نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های توسعه‌ای قانون آرزوها است، تصریح کرد، پساتحریم نباید مسئله مهمی برای ما باشد که چه اتفاقی افتاده است و فقط سرعت ما را بیشتر می‌کند.

سبحانی یادآور شد: تولید، اصلی‌ترین مسئله است، برنامه می‌تواند فقط راه‌اندازی تولید باشد و مؤلفه‌های آن را شناسایی کرد.

سبحانی با بیان اینکه برای حمایت از تولید نیاز به قانون گذاری جدید نیست، بیان داشت: با وجود این برنامه‌ها، اگر برنامه توسعه‌ای نداشته باشیم، هم اتفاقی در کشور رخ نخواهد داد، اما اگر قرار است برنامه وجود داشته باشد، به جای نوشتن یک کتاب، که شامل همه وظایف همه دستگاه‌های اجرایی باشد. در این حالت نیرو متمرکز روی یک یا چند مسئله اساسی خواهد شد، تا کار سرعت گیرد و بسیاری از مسائل مربوط به آن حل شود، اکنون همه مسائل در برنامه با هم دیده می‌شود، اما هیچ کدام حل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه فهم مشترک برای حل معضل تولید در کشور وجود دارد، گفت: اما در عمل اراده‌ای برای اجرای این مباحث دیده نمی‌شود. قوانین موجود قطعات تکمیل‌کننده یک جور چین نیستند و منفک از یکدیگر تشکیل شده‌اند، اگر یک تصویر واحد از تولید ارائه شود و همه ارکان‌ نظام تأثیرگذاری قاطع داشته باشند، اکنون نوای خوش از ارکستر حمایت از تولید در خواهد آمد.

منبع: فارس

 

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: