کودکی مهم‌ترین دوران شکل‌گیری شخصیت است/ توجه به فناوری‌های نوین در تربیت کودکان

وزیر آموزش و پرورش گفت: دوران کودکی و نوجوانی مهم‌ترین دوران برای شکل‌گیری شخصیت کودک است و لذا اقتضائات دوران کودکی باید مورد توجه برنامه‌ریزان امور کودک و نوجوان باشد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانبه گزارش عیارآنلاین، آیین افتتاحیه هفته ملی کودک صبح امروز با حضور وزیر آموزش و پرورش، مدیرعامل پرورش فکری کودکان و نوجوانان و جمعی از مسئولان دستگاه‌های فرهنگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز شد.

علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش ضمن ابراز خوشحالی از اینکه در روز جهانی کودک میهمان کودکان است، گفت: دوران کودکی و نوجوانی مهمترین دوران برای شکل‌گیری شخصیت کودکان و نوجوانان است و لذا اقتضائات دوران کودکی باید مورد توجه برنامه‌ریزان امور کودک و نوجوان باشد.

وی افزود: اقتضائاتی که همه روزه در حال تحول است، بسیاری از ما دوران کودکی یادمان است، به خاطر اینکه هر اتفاقی که در این دوره می‌افتد به عنوان یک تجربه مطرح است. پس تصور نکنیم که این دوره مهم نیست. ما در آموزش و پرورش، در معاونت ابتدایی، دفتری به عنوان پیش‌دبستانی پیش‌بینی کرده‌ایم. اهتمام در تربیت همه‌جانبه نکته مهمی است.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنانش گفت: مدرسه، مهدکودک، پیش‌دبستانی از یکسو، خانواده از دیگر سو و رسانه ها و صدا و سیما و به طورکلی جامعه از جهت دیگر اگر به هم کمک نکنند تربیت شکل نمی‌گیرد. لزوم هماهنگی و همکاری میان سه رکن اصلی تربیت یعنی خانواده، مدرسه به عنوان محیط آموزشی و جامعه نقش مؤثری در شکل‌گیری تربیت دارند. حقوق کودک و تعلیم و توجه به آن از مباحث بسیار مهمی است که در چند سال اخیر به خصوص در دولت اخیر مورد تأکید رئیس‌جمهور بوده است.

فانی با اشاره به نکته سوم خود گفت: توسعه مشارکت در آموزش و پرورش نکته مهمی است، ما معتقدیم که دستگاه‌هایی که در عرصه کودکی فعال هستند از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در آموزش و پرورش مؤثرند. ما معتقدیم که اگر همه با این وزارتخانه و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همفکری و همکاری داشته باشند، بحث آموزش تقویت خواهد شد.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به استفاده از فناوری‌های نوین در تربیت کودکان گفت: امروز  کودکان حتی آنهایی که مدرسه نمی‌روند، با تکنولوژی و فضای مجازی آن آشنا هستند، لذا نهادهای مرتبط می‌توانند از فناوری‌های نوین در تربیت استفاده کنند. همچنین نکته پنجم، به تأکید شخص رئیس‌جمهور در بحث کتابخوانی، گفت‌وگو و انشاء بازمی‌گردد. کودک و نوجوان باید در همین سن کودکی بیاموزند که چگونه گفت‌وگو کنند و تعامل داشته باشند و در زمینه کتابخوانی و انشاء نیز بتواند مهارت‌هایی کسب کند.

فانی در پایان سخنانش گفت: ضرورت تعامل آموزش و پرورش و کانون با سایر رسانه‌ها در حوزه کودک و نوجوان مورد توجه است. صدا و سیما نقش مهمی در شکل‌گیری رفتار و تربیت کودکان دارند و تعامل آموزش و پرورش با رسانه‌ها می‌تواند مؤثر باشد. ما باید با کمک کانون در مدارس، دانش‌آموزان را با تحولات فرهنگی و هنری آشنا کنیم و با تعامل و همکاری میان دستگاه‌ها می‌توانیم به هم‌افزایی برسیم.

علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش دیگری از سخنانش گفت: امسال برای روز جهانی کودک شعار دنیا با لبخند کودکان زیباست انتخاب شد که این لبخند به عنوان جلوه‌ای از زیبایی زندگی تجلی دارد.

وی افزود: هر چند در کانون همه روزهای سال روز کودک است، اما لازم است این دوره را به همه کودکان تبریک بگویم و کانون همواره خود را میزبان تشکل‌های فعال کودک و نوجوان می‌داند و فرصت را برای بهره‌برداری از توان دستگاه‌ها فراهم می‌سازد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پایان سخنانش گفت: این روز می‌تواند نقطه شروعی باشد تا از آن برای درک نیازها و حقوق کودکان استفاده کنیم تا بتوانیم جهان را برای کودکان زیباتر، شادتر و امن‌تر کنیم.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: