سرکار مطرح کرد

تدوین سند دوم توسعه نانوفناوری با پیوست اقتصادی/در حوزه فناوری نانو یک مورد انتقال تکنولوژی از خارج نداشتیم

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: سند اول توسعه فناوری نانو به اتمام زمان ۱۰ ساله رسیده و برای تدوین برنامه سند دوم پیوست اقتصادی را مد نظر داریم.

به گزارش عیارآنلاین،سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در مراسم افتتاح هشتمین جشنواره نانوفناوری در نمایشگاه بین‌المللی تهران، گفت: زمان ۱۰ ساله سند توسعه فناوری نانو به پایان رسیده است، ۱۰ سال پیش قرار شد ایران در بین ۱۵ کشور برتر دنیا قرار گیرد که امسال پس از پایان برنامه ۱۰ ساله در رتبه هفتم دنیا هستیم.

وی افزود: بیش از ۴۶۰هزار دانش‌آموز در عرصه فناوری نانو آموزش دادیم، ۴۹ آزمایشگاه نانو داریم که تمام تجهیزات این آزمایشگاه‌ها ساخت ایران است.

سرکار گفت: در توسعه منابع انسانی نیز ۲۴هزار نفر متخصص داریم که رکن اصلی توسعه فناوری نانو هستند. در حالی که ۱۰ سال پیش کمتر از ۵ نفر از متخصصان دانشگاهی با حوزه نانو آشنایی داشتند.

سرکار گفت: از سالی ۱۰ مقاله آغاز کردیم تا اینکه سال گذشته به تولید بیش از ۱۷ مقاله در روز رسیدیم، رتبه ما در این حوزه ۵۹ دنیا بود که حالا به رتبه هفتم جهان رسیدیم و بیش از ۲۵ درصد تولیدات علمی کشور در حوزه فناوری نانو است.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری همیشه بر علم و فناوری تأکید دارند که ما نیز سعی کردیم علاوه بر تولید علم در حوزه فناوری نیز به برتری دست یابیم و تجهیزات پیشرفته نانو را بومی‌سازی کردیم به طوریکه در حال حاضر بیش از ۱۲۰ نمونه تجهیزات در داخل ایران ساخته می‌شود.

سرکار گفت: همانطور که فشردن میوه سبب گرفتن عصاره آب آن می‌شود فشارهای تحریم نیز عصاره استعداد دانشمندان ما را خارج کرد و ما به خودباوری رسیدیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: در این حوزه یک مورد انتقال تکنولوژی از خارج نداشتیم و کشور کاملاً متکی به خود است به طوریکه مذاکرات ما با کشورهای دیگر نیز پایاپای است و در سند دوم توسعه فناوری نانو سعی داریم پیوست‌های اقتصادی را لحاظ کنیم.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی گفت: رکن اقتصاد مقاومتی فناوری‌های پیشرفته و دانش‌بنیان بومی است و ما باید در حوزه اقتصادی یک اقتصاد تهاجمی را برنامه‌ریزی کنیم و عمق استراتژیک داشته باشیم تا کشورهای دیگر به ما وابسته شوند.

سرکار ادامه داد: امروز فناوری نانو به بیش از ۱۱ صنعت رسوخ کرده است و اگر صنایع امروز به نانو توجه نکند در آینده نزدیک بازارهای خود را از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: جایگاه هفتمی دنیا تنها در بحث علمی نیست و محصولات ما از نظر تنوع و کیفیت با کشورهای پیشرفته رقابت می‌کنند البته رشد و حفظ این موقعیت نیز کار ساده‌ای نیست زیرا کشورهای پیشرفته سالانه بیش از ۲ میلیارد دلار در حوزه نانو سرمایه‌گذاری می‌کنند و حفظ این موقعیت نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

وی گفت: در حال حاضر به جایی رسیدیم که تمام کلوپ‌های جهانی نانو با حضور ایران تشکیل می‌شود و نمی‌توان تصور کرد که نانو کلوپی در جهان بدون ایران تشکیل شود.

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: