۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۳
طهرانچی در گردهمایی معاونان اداری مالی دانشگاه‌ها:

دانشگاه‌ها نباید صرفا سازمان آموزشی برای دانشجو باشد/ لزوم سرمایه‌گذاری بر قابلیت‌های پژوهشی

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به لزوم بهینه‌سازی ساختار دانشگاه‌ها گفت: اگر ما نتوانیم بر روی قابلیت‌های پژوهشی خود سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کنیم پیشرفتی نخواهیم داشت.

به گزارش عیارآنلاین،محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی با حضور در سومین گردهمایی معاونان اداری مالی و مدیریت منابع دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، پیرامون لزوم مدیریت صحیح منابع به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود با تأکید بر اینکه در حاکمیت و اداره امور آینده‌نگری بحث بسیار مهمی است، گفت: کسانی که می‌خواهند آینده‌نگری داشته باشند باید انسان‌های عالمی باشند و بتوانند از افق کار آینده نکات روشنی استخراج کنند البته پشت‌سر آینده‌نگری برنامه‌نگری است.

وی افزود: در رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور ۱۳ شاخص وجود دارد که ۳ شاخص آن مرتبط با مسائل مالی دانشگاه‌هاست پس باید بدانیم همه چیز مقاله نیست.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر اینکه ‌آموزش عالی برای آینده و پیشرفت است، گفت: آیا ما صرفاً یک سازمان آموزشی هستیم یا برای دانشجو علاوه بر سازمان آموزشی یک سازمان پژوهشی، فرهنگی و اولین سازمان اداری نیز هستیم؟ اگر سازمان اداری دانشگاه ناکارآمد باشد چه توجیهی است که دانشجو در ادامه نگاه آرمانی داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم شهر الکترونیک داشته باشیم اول باید دانشگاه‌ها در این حوزه پیشرو باشند و پیشرفت کافی را در این خصوص داشته باشند و گر نه در آموزش غیرمستقیم نمی‌توانیم دانشگاه را به عنوان یک سازمان کارآمد نشان دهیم.

طهرانچی در ادامه خاطرنشان کرد: ما اگر نتوانیم اقتصاد دانشگاه‌ها را حل کنیم نمی‌توانیم با دانشگاه‌هایی که منابع مالی بالایی دارند رقابت کنیم از جمله دانشگاه‌های سعودی که با پول از ما برتر می‌شوند.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: اگر ما نتوانیم بر روی قابلیت‌های پژوهشی خود سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کنیم پیشرفتی نخواهیم داشت ما نباید بگوییم کشش بازار را برای دانشگاه‌های خصوصی می‌گذاریم و دانشگاه‌های دولتی باید با منابعی که دارند ارائه شوند.

وی در پایان با اشاره به لزوم بهینه‌سازی ساختار دانشگاه‌ها گفت: نمی‌شود دانشگاه را نفتی اداره کرد، باید با موضوعات و بحث‌های نو دانشگاه‌ها را اداره کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: