۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۶
معاون وزیر ارتباطات خبر داد

پست با فروشگاه‌های اینترنتی ebay، آمازون و علی‌بابا تفاهم کرد

مدیر عامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تفاهم‌نامه این شرکت با فروشگاه‌های الکترونیکی گفت: علاوه بر تفاهم با دیجی‌کالا و پیک بادپا، با فروشگاه‌های Ebay، آمازون و علی بابا نیز تفاهم‌نامه‌هایی را به شکل بین‌المللی داشته‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین،حسین مهری در نشست خبری به مناسبت “روز جهانی پست” با اشاره به اینکه اساسنامه شرکت پست در صف انتظار طرح در صحن علنی مجلس جهت تصویب است، اظهار کرد: با تصویب این اساسنامه که کار بررسی‌ آن در کمیسیون‌های اصلی و فرعی مجلس به اتمام رسیده، پست به “شرکت پست ملی جمهوری اسلامی ایران” تبدیل می‌شود.

وی افزود: در این صورت این شرکت نیز مانند یک اپراتور پستی، کار خدمات پایه پستی را انجام می‌دهد و در مباحث ارزش فزوده‌ای با یک یا دو اپراتور پستی بخش خصوصی که در آینده پروانه فعالیت می‌گیرند، رقابت خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت پست با بیان اینکه به سمت الزام اتحادیه جهانی پست رفته‌ایم، گفت: این اتحادیه کلیه پست‌های دنیا را موظف کرده تا به سمت سه وجه ۱٫ فیزیکی، ۲٫ الکترونیکی و ۳٫ مالی حرکت کنند و به تلفیق این سه وجه با یکدیگر بپردازند که ما در این راستا مباحثی نظیر تجارت الکترونیکی، E-Box، پست لجستیک، TLS و USSD را در دستور کار قرار داده‌ایم.

او با اشاره به کاهش حجم پست‌نامه‌ها در دنیا گفت: این کاهش در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ به ترتیب ۱٫۵، ۳ و ۴ درصد بوده در حالیکه ۵۰ درصد سهم درآمدهای پستی دنیا از پست نامه‌هاست. لذا باید به سمت تلفیق سه وجه مورد نظر اتحادیه جهانی پست و ارائه خدمات ارزش افزوده بیشتر برویم.

معاون وزیر ارتباطات اشاره‌ای به درآمدهای پست در بخش‌های مختلف داشت و گفت: در سرویس‌های پست سفارشی و امانات-تجارت الکترونیکی به ترتیب ۳ و ۲ درصد رشد داشته‌ایم؛ در سرویس‌های پست عادی و پیشتاز نیز به ترتیب با ۲۲ و ۲ درصد کاهش ترافیک مواجه شده‌ایم.

رئیس هیات مدیره پست با اشاره به قراردادهای این شرکت با فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی در راستای توزیع کالاها گفت: با دیجی‌کالا تفاهم‌نامه‌ای را داشته‌ایم تا این کار را انجام دهیم و حتی قرار شد فضاهایی را در اختیار فعالان این فروشگاه اینترنتی نیز قرار دهیم تا کار توزیع راحت‌تر انجام شود.

او افزود: با پیک بادپا نیز چنین تفاهم‌نامه‌ای را به شکل مشابه داشته‌ایم.

مهری در ارتباط با تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی این شرکت نیز گفت: با فروشگاه‌های Ebay، آمازون و علی بابا تفاهم‌هایی را داشتیم ککه کار با Ebay تقریبا تمام شده و با دو فروشگاه دیگر نیز به زودی اجرایی می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در هفته آینده افتتاح ۲۱ سرویس و توسعه زیرساختی را با حجم مالی ۲۷۷۷ میلیارد ریال به مناسبت روز جهانی پست خواهیم داشت، درباره برخی از این سرویس‌ها گفت: ۱٫ تجارت الکترونیکی بدون مرز نظیر قرارداد با Ebay و آمازون، ۲٫ پست مستقیم الکترونیکی، ۳٫ پست ترکیبی یا هیبریدی، ۴٫ خدمات ویژه شهروندی، ۵٫ رونمایی از تمبرهای طلا و نقره با تمثال حافظ و امام (ره)، ۶٫ پست لجستیک، ۷٫ پست رسانه و ۸٫ سامانه من و پست بخشی از این طرح‌هاست که افتتاح می‌شود.

او با اشاره به اینکه عمده این سرویس‌ها با مشارکت بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود، گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های افتتاحی ما راه‌اندازی مرکز داده اختصاصی سرویس‌های الکترونیکی با ۱۰ بتابایت ظرفیت است.

مهری به استقرار دو هزار صندوق هوشمند پستی اشاره کرد و گفت: هاب پستی شمال غرب کشور واقع در تبریز، مرکز مبادله پست بین‌الملل و ایستگاه پست ۲۴ ساعته از جمله موضوعات دیگری است که عمدتا طی هفته آینده افتتاح و راه‌اندازی می‌شوند.

وی به شکاف سرانه مرسولات بین ایران و دیگر کشورها اشاره کرد و در ادامه یادآور شد: سرانه مرسولات در آمریکا، سوئیس، آلمان، آسیا-اقیانوسیه و نهایتا ایران به ترتیب هزار، ۷۰۵، ۴۶۰، ۱۱٫۳ و ۸ است که نشان می‌دهد اگر به سرعت پیش نرویم فنای ما قطعی است.

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که چه زمانی با توجه به زیان ده بودن به سوددهی می‌رسید؟ گفت: صورت‌های مالی تا سال ۱۳۹۲ از زیان ۳ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریالی پست خبر می‌داد که با اصلاح ساختار مالی و فنی این شرکت به شکلی که ۱۰۱ ردیف مدیر کل و معاون را تغییر دادیم و قراردادهای زیان‌ده را پرداخت یا واگذار کردیم، توانستیم به سود ۵۴ میلیارد ریالی در سال ۹۳ برسیم.

او با بیان اینکه اکنون تراز ما از منفی بودن خارج شده است، ابراز کرد: امیدواریم با ادامه اقداماتی نظیر امضای ۳۰۰۰ قرارداد با سازمان‌ها و ارگان‌های کشور و ارائه ۱۳۲ خدمت که انجام دادیم، ظرف سه چهار سال آینده میزان بدهی‌های پست صفر شود.

وی در ارتباط با هزینه‌های گمرکی در سرویس یاتا که اکنون به صورت آزمایشی کار می‌کند، نیز گفت: هزینه گمرک روی یاتا دیده شده به این شکل که پرداخت انجام شود، مرسوله نیز ارسال می‌گردد. طبق قوانین مرسولات تا سقف ۸۵ دلار معاف از هزینه‌های گمرکی هستند اما بالاتر از آن طبق فرمولی معین باید رداخت گمرکی داشته باشند.

رئیس هیات مدیره پست در ارتباط با میزان پیشرفت ساماندهی آدرس‌های مکانی (G-NAF) نیز گفت: اطلاعات ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار مکان روستایی را گرفته‌ایم و در حال بروزرسانی آن هستیم. امیدواریم تا پایان سال کل اطلاعات این اماکن را بروزرسانی کنیم.

او افزود: بیشترین پیشرفت این طرح در استان قم با ۲۷ درصد رشد کار بوده است و از آن جهت که ۱۷ سازمان با سامانه جغرافیای آدرس‌ها در ارتباط هستند، باید هر چه سریع‌تر در این زمینه گام برداریم تا جلوی هزینه‌کردهای زیادی گرفته شود.

وی اشاره‌ای به استقبال از ایمیل پستی داشت و گفت: اکنون این سامانه ۱۸۶ هزار کاربر دارد که آمار خیلی پایینی است اما در نظر داریم با توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی نظیر راه‌اندازی دیتاسنتر، در آینده برای هر خانوار ایرانی یک ایمیل پستی در نظر بگیریم.

مهری در ارتباط با آمار واگذاری کارت ملی هوشمند نیز گفت: طی تفاهم نامه‌ای که با ریاست سازمان ثبت احوال داشتیم، بحث‌های مختلفی نظیر ثبت‌نام کارت ملی هوشمند توسعه ایستگاه‌های صدور با ما شد؛ اکنون نیز توانایی صدور یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارت را به شکل ماهانه داریم.

وی افزود: کار را با شهر تهران و مازندران شروع کردیم و به سایر شهرها توسعه می‌دهیم.

او به میزان پست یافته‌ها در شش ماهه نخست سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: در این بازه زمانی ۹۳۶ هزار و ۷۰۷ پست یافته (مدارک مفقود شده) که عمدتا کارت ملی بوده‌اند را توزیع کردیم که ۳۲ هزار و ۷۱۸ مورد مخصوص شهریور ماه بوده است.

منبع:تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: