بیمه‌های پایه و مکمل، یک بام و دو هوا

در حالی که دولتمردان یکی از کارویژه‌های دولت یازدهم را افزایش پوشش بیمه‌ای و حل مشکلات ساختار بیمه عنوان می‌کنند، همچنین در این زمینه مشکلات فراوانی وجود دارد. نبود ساختار درست در نظام بیمه‌ای کشور باعث شده بیمه‌ها آن‌طور که باید و شاید به ارائه خدمات نپردازند، به گونه‌ای که روز گذشته یک عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران عنوان کرد: بیمه‌ها با پول مردم کاسبی می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، در سال‌های اخیر شاهد ارائه طرح‌های گوناگونی برای افزایش پوشش‌دهی سازمان‌های بیمه‌گر بودیم که از جمله آن می‌توان به طرح بیمه سلامت، تجمیع بیمه‌های درمانی و… اشاره کرد. باید توجه داشت که اجرای هر یک از طرح‌ها با مشکلات و نارسایی‌های عدیده‌ای همراه بود و حتی برخی نیز در یک پله مانده به اجرا منتفی شده است. برای مثال در طرح تجمیع بیمه‌های درمانی یکی از عواملی که منجر به مسکوت ماندن آن شد این بود که دولت‌ها و مجلس‌های گذشته با نگاه حمایتی یک سری سرریزهای حمایتی و بیمه‌ای را به سازمان‌های بیمه‌گر اجتماعی تحمیل کرده‌اند و همین امر باعث بروز مشکلاتی شده است. از سوی دیگر، برخی از مسئولان امر بر این باور بودند که تجمیع بیمه‌های درمانی، با اصل رقابت مطرح شده در سیاست‌های کلی نظام سلامت تناقض داشته و امکان رقابت بین صندوق‌ها را از بین می‌برد. از سوی دیگر نیز در بحث بیمه سلامت مشکلات عدیده‌ای وجود دارد که وزارت بهداشت باید در زمینه فراز و نشیب‌های آن پاسخگو باشد.

انتقاد از دیرکردهای بیمه‌ای
روز گذشته یک عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران با انتقاد نسبت به استفاده ابزاری از پوشش بیمه‌ای در کشور گفت: بیمه‌ها با پول مردم کاسبی می‌کنند و این موجب می‌شوند که پول بیمارستان و پزشکان را دیرتر بدهند و آنها نیز با بیمه‌ها کار نکنند. محمد رازی در حاشیه ۲۳ کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران با انتقاد نسبت به استفاده ابزاری از پوشش بیمه‌ای در کشور گفت: کسانی‌که مسئول بیمه‌های پایه می‌شوند به دلیل پایین بودن خدمات آنها بیمه‌های مکمل را مونتاژ می‌کنند. او افزود: با فرض در نظر گرفتن بیمه مکمل، اگر هزینه‌ جراحی عضوی ۱۵ میلیون تومان باشد، بیمه‌ها تنها ۵ میلیون آن را می‌پردازند، بنابراین همیشه عقب هستند. عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: با این شرایط باز هم بیمه‌ها توان پرداخت هزینه‌ها را ندارند. رازی افزود: بیمه‌ها در دنیا با خود پزشک قرارداد می‌بندند و بر سر نرخی به تفاهم می‌رسند در حالی که در کشور ما تفاهمی وجود ندارد و تعیین نرخ اجباری است در حالی که نباید زور و اجبار در ارائه خدمات وجود داشته باشد. عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران تصریح کرد: موضوع مهم‌تر این است که بیمه‌ها با پول مردم کاسبی می‌کنند و پول پزشکان و بیمارستان‌ها را یک سال دیرتر به آنها می‌دهند این موجب می‌شود تا پزشکان و بیمارستان‌ها تمایلی به کار کردن با بیمه‌ها نداشته باشند. او با انتقاد نسبت به طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول سلامت چیزی شبیه مسکن مهر دیده می‌شود و این طرح مانند طرح مسکن مهر است در طرح مسکن مهر دولت بودجه عمومی را برای خانه‌دار کردن مردم گذاشت اما آنچه مناسب بود، ارائه نداد. بر اساس این گزارش، عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران افزود: طرح تحول سلامت نیز از بودجه عمومی استفاده شده و با اینکه این بودجه از پول مردم است اما متاسفانه به نحو خوبی از آن استفاده نشده است.

رازی تصریح کرد: اکنون بیمارستان‌های ما تجهیزات درمانی ندارند در حالی که یکی از نکاتی که در طرح تحول سلامت نسبت به آن تأکید می‌شود، رایگان بودن هزینه‌های بستری و عمل‌های جراحی است ما نیاز به تجهیزات داریم و نقاشی ساختمان‌ها و تعویض کفپوش مراکز درمانی جوابگوی نیازهای مردم نیست. او خاطرنشان کرد: بعد از اجرای طرح تحول سلامت و رایگان شدن عمل‌های جراحی مردم به مراکز درمانی هجوم آوردند. بیمارستان‌ها نیز پروتزهای مورد نیاز عمل‌های جراحی را از شرکت‌ها خریداری کرده اما چون این طرح بدون برنامه‌ریزی انجام شده بود با کمبود بودجه مواجه شده؛ بنابراین اکنون در حال سخت‌گیری بیشتری در اجرای طرح تحول سلامت هستند.

برخی پزشکان توقع غیرمنطقی دارند
یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره پوشش‌دهی سازمان‌های بیمه‌گر می‌گوید: پوشش‌دهی بیمه‌ای در کشور ما شامل بیمه‌های پایه و بیمه‌های مکمل است. باید توجه داشت که نحوه خدمات‌رسانی بیمه‌های پایه شامل اغلب افراد در جامعه می‌شود و نه تنها این بیمه برای سازمان‌های بیمه‌گر سودآور نیست، بلکه در این زمینه از دیگر هم‌نوع‌های عمومی نیز باید کمک دریافت کنند، نحوه پوشش‌دهی بیمه‌های مکمل نیز به آن دلیل که تجاری و بر پایه اقتصادی است، بالطبع باید برای شرکت‌ها سودآوری در پی داشته باشد. سیامک مره‌صدق می‌افزاید: بیمه‌های خصوصی در همه جای دنیا به عنوان بنگاه‌های اقتصادی به دنبال کسب منافع مالی هستند. به گفته او بیمه‌های تکمیلی در ایران از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند و در بخش بیمه‌های پایه نیز ضعف بنیه مالی و عدم توانایی صندوق‌ها برای بخش درمان دولتی با مشکلات گوناگونی همراه است. این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید می‌کند: بیمه‌ها در ایران یکی از ارزان‌ترین پوشش‌دهی‌ها در جهان محسوب می‌شوند و بیمه تکمیلی نیز بر اساس مبلغ دریافتی متعهد به پرداخت هزینه‌ها می‌شود. به گفته او بیمه‌های پایه در کشور از پوشش‌دهی مناسبی برخوردار است؛ برای مثال در بیمه پایه حتی هزینه تهیه پروتز هم به بیمار پرداخت می‌شود و این امر نشان‌دهنده وضعیت مطلوب در بیمه پایه است و در کشور ما در زمینه بیمه هیچ مشکلی وجود ندارد و نحوه خدمات‌رسانی بر اساس استانداردهای جهانی قابل قبول است. به گفته او یک عده از پزشکان در بخش خصوصی توقع دارند که دولت برای افزایش درآمد آنها یارانه بیشتری اختصاص دهد که این توقع غیرمنطقی است.

بیمه‌های پایه و مکمل، یک بام و دو هوا
یک کارشناس حوزه سیاست‌گذاری تامین اجتماعی درباره خدمات‌رسانی بیمه‌ها می‌گوید: پوشش‌دهی بیمه‌ای با اجرای طرح جامع سلامت از لحاظ پوششی با فعالیت مثبت روبه‌رو بوده است. فرشید یزدانی می‌افزاید: با اجرای این طرح، پوشش بیمه‌ای افزایش یافته است و هم‌اکنون اگر شخصی تحت پوشش نباشد، می‌تواند از خدمات بیمه سلامت استفاده کند اما پوشش بحث تکمیلی ضعیف است و فقط حدود سه درصد جمعیت را شامل می‌شود و این امر گواه هزینه‌های فاجعه‌بار است. این کارشناس حوزه سیاست‌گذاری تامین اجتماعی درباره فعالیت بیمه ها می‌گوید: اینکه بیمه‌ها با این مبالغ چه اقداماتی را انجام می‌دهند بحث دیگری است و شامل بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت نمی‌شود، آن هم به این دلیل که تامین اجتماعی باید درصد مشخصی از بودجه را برای درمان هزینه کند و حتی در یکی دو سال اخیر این مبالغ از میزان مورد نظر نیز بیشتر بوده است. به گفته او ویژگی بیمه‌های تکمیلی و تجاری این است که بتوانند بر اساس سود اقتصادی به منافع خود دست یابند اما در بیمه‌های پایه فقط هدف خدمات‌رسانی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: