۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۶

علاقمندی ژاپنی‌ها برای حضور مجدد در میدان نفتی آزادگان

اکنون که توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ به نتیجه رسیده، ژاپن به دنبال از سرگیری روابط اقتصادی با تهران و احیای تلاش های گذشته برای سرمایه گذاری در بخش انرژی این کشور است.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از پایگاه خبری ورلد پالیتیکس ریویو، اکنون که توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ به نتیجه رسیده، ژاپن به دنبال از سرگیری روابط اقتصادی با تهران و احیای تلاش های گذشته برای سرمایه گذاری در بخش انرژی این کشور است. طبیعتا ژاپن در این عرصه تنها نیست. کشورهای روسیه، چین و چند کشور اروپایی نیز تلاش ها برای ورود به بازار ایران را افزایش داده اند.

انگیزه ژاپن برای رقابت جهت به دست آوردن سهم بیشتری از فرصت های سرمایه گذاری در ایران واضح است. یوشیده سوگا، از مقامات ارشد دولت ژاپن اخیرا در این مورد گفت: «هدف اصلی مذاکرات (با ایران) حمایت از فعالیت های سرمایه گذاری شرکت های ژاپنی است. ژاپن اقدامات ضروری را انجام خواهد داد و از دیگر کشورها عقب نخواهد افتاد.»

یکی از اهداف کلیدی ژاپن در ایران، میدان نفتی آزادگان است که در نزدیکی مرز این کشور با عراق واقع شده است. بر اساس برآوردهای دولت ایران، میادین آزادگان بیش از ۳۰ میلیارد بشکه نفت در خود جای داده اند. توکیو در دو دهه گذشته همواره علاقمند بوده تا با تهران در زمینه توسعه این میادین نفتی همکاری کند و در سال ۱۹۹۶ نیز حدود ۷۵ درصد سهام میادین آزادگان جنوبی را از طریق شرکت اینپکس به دست آورده بود. این سرمایه گذاری به تدریج در طی سال های بعدی کاهش یافت، اما ژاپن تا سال ۲۰۱۰ همچنان سهمی ۱۰ درصدی در آزادگان داشت، تا اینکه در این سال به دلیل فشارهای آمریکا مجبور شد از همکاری در این میدان کنار بکشد.

پس از خروج ژاپن، چینی ها جای ژاپنی ها را در آزادگان پر کردند. شرکت ملی نفت چین، در سال ۲۰۱۰ سهمی از توسعه آزادگان را بر عهده گرفت. اما این قرارداد چندان پایدار نبود و شرکت ملی نفت ایران که از تاخیرهای طرف چینی خسته شده بود، در نهایت در آوریل ۲۰۱۴ این قرار داد را فسخ کرد. این اتفاق یک فرصت دیگر برای ژاپن فراهم کرد تا بار دیگر به آزادگان بازگدد، زیرا ایران به دنبال سرمایه گزارانی با تخصص فنی قوی برای این میادین است.

بنابراین چندان جای تعجب نیست که روابط بهتر بین ایران و ژاپن در ماه های اخیر و دیدار نخست وزیر ژاپن با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، حول محور مسائل انرژی شکل گرفته است. ژاپن به شدت وابسته به منابع انرژی خارجی به خصوص در منطقه خاورمیانه است. سال گذشته، بیش از ۸۰ درصد واردات نفت خام ژاپن از خاورمیانه تامین شد.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: