۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۱

جایگاه‌داران خارجی به‌ ایران‌ می‌آیند؟

در حالی که طی روزهای اخیر صحبت از حضور شرکت‌های مطرحی چون شل و توتال برای راه‌اندازی جایگاه‌های سوخت به میان آمده است، اما با وجود تکذیب آن به نظر می‌رسد حداقل گفت‌وگوهای اولیه میان مسئولان مربوطه و شرکت‌های بین‌المللی متقاضی صورت گرفته است، هر چند حصول توافق کمی دور از ذهن باشد.

به گزارش عیارآنلاین،چند روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر این که شرکت های توتال و شل به زودی جایگاه های اختصاصی عرضه سوخت در کشور را راه اندازی می کنند. در واقع بیژن حاج محمدرضا، رئیس انجمن صنفی جایگاه داران با اشاره به صدور مجوزهایی برای ساخت جایگاه های جدید سوخت در کشور، گفت: اخیرا مجوزی به منظور احداث صد جایگاه جدید سوخت برای هر یک از شرکت های توتال فرانسه و شل انگلیس در تهران و سایر نقاط کشور صادر شده است.

شل و توتال در ایران جایگاه سوخت می زنند؟

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران همچنین با اعلام این که هدف از واگذاری مجوز ساخت جایگاه جدید توسط شرکت های بزرگ نفتی جهان همچون شل و توتال در ایران، ایجاد برند در صنعت عرضه و توزیع فرآورده های نفتی در کشور است، تصریح کرد: علاوه بر این، در نشستی که با حضور مدیران ارشد شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برگزار شده، طرحی به منظور اجاره یا فروش جایگاه های سوخت به پالایشگاه های نفت مطرح شده است.

با این که خبر واگذاری جایگاه های سوخت کشور به توتال و شل بلافاصله از سوی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی وزارت نفت تکذیب شد، اما داوود عربعلی سخنگوی این شرکت در همین ارتباط گفت: با توجه به رویکرد جدید وزارت نفت درباره فعالیت جایگاه های سوخت تحت عنوان برند یا نشان های تجاری خاص و امکان حضور شرکت های خارجی در بازار ایران، برخی شرکت های نفتی نظیر توتال فرانسه و شل انگلیس درباره فعالیت در بازار ایران ابراز علاقه کرده اند، اما هنوز به طور رسمی درخواستی به این شرکت برای صدور مجوز نرسیده است. وی با بیان این که این دو شرکت هنوز به طور رسمی درخواستی برای حضور در بازار ایران نداشته اند، افزود: شرکت های ایرانی هم هنوز درخواستی به صورت رسمی به این شرکت برای فعالیت تحت عنوان نشان تجاری خاص نداده اند.

عربعلی البته در ادامه ضمن تائید مذاکرات با شرکت های بین المللی شل و توتال تصریح کرد: آنچه درخصوص فعالیت جایگاه داران در قالب برندهای داخلی مطرح شده بیشتر در حد گپ و گفت بوده است.

رقابت بی پی و شل برای ورود به ایران

از طرفی سخنگوی شرکت بی پی انگلیس با تائید سفر مقامات این شرکت نفتی به ایران در ماه گذشته میلادی گفت: «بی پی با مقامات صنعت نفت (ایران) ملاقات داشته اند. جزئیات این بحث ها محرمانه است. به ما گفته شده به محض این که تحریم ها اجازه دهد، مایل به بررسی مجدد فرصت های موجود در ایران خواهیم بود. ما کاملا به رژیم فعلی تحریم ها پایبندیم.»

در همین حال، هیاتی از اتاق بازرگانی انگلیس متشکل از نمایندگان ۱۴ شرکت هفته گذشته برای انجام مذاکرات تجاری وارد تهران شدند، اما نماینده ای از بی پی در این هیات حضور نداشت.

مردادماه نیز یک هیات تجاری به سرپرستی وزیر خارجه انگلیس به تهران سفر کرد و در مراسم بازگشایی سفارت انگلیس شرکت کرد که بی پی در این هیات نیز نماینده ای نداشت. در مقابل، بزرگ ترین رقیب انگلیسی بی پی، یعنی شرکت شل نمایندگانی در هر دوی این هیات ها داشته و اعلام کرده که علاقه مند است به محض لغو تحریم ها با تهران همکاری کند. بن وان بوردن، مدیر اجرایی شرکت شل تیرماه گفته بود: «ایران یک کشور فوق العاده با منابع عالی است و این که همه می خواهند در آنجا فعالیت کنند.»

برای ورود شرکت های نفتی آمریکایی محدودیتی وجود ندارد

رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که از حضور و سرمایه گذاری همه شرکت های بین المللی نفت و گاز که واجد شرایط همکاری با تهران باشند استقبال می کنیم، گفت: ایران برای شرکت های غربی خواهان ورود به پروژه های نفت و گاز ایران از جمله شرکت های آمریکایی که شروط لازم را داشته باشند، محدودیتی ندارد.

وی افزود: ایران هرگز شرکت های آمریکایی را از ورود به کشور منع نکرده است و این دولت آمریکا بوده که محدودیت های غیرمنصفانه ای بر شرکت های خود اعمال کرده است. ایران بیش از هر چیز به سرمایه و فناوری خارجی برای توسعه میدان های نفتی و نیز خطوط انتقال نفت و گاز و پالایشگاه های خود نیازمند است.

جایگاه داری سوخت مورد علاقه آمریکایی ها

اما یک منبع مطلع در گفت وگو با خبرنگار روزنامه جام جم از حضور آمریکایی ها در کشورمان و انجام مذاکرات در حوزه پروژه های نفتی و پتروشیمی خبر داد و گفت: بعد از توافق هسته ای نمایندگان تعدادی از شرکت های آمریکایی با حضور در کشورمان ضمن اظهار تمایل نسبت به سرمایه گذاری در مورد تعداد خاصی از پروژه های صنعتی مختلف، از جمله حوزه نفت و پتروشیمی مذاکراتی را انجام داده اند.

وی اشاره ای به پروژه های مورد مذاکره نکرد، اما در همین مورد یادآور شد: عموم پروژه هایی که به خصوص آمریکایی ها نسبت به سرمایه گذاری در آنها اظهار تمایل کرده اند، پروژه هایی هستند که نیاز به فناوری پیشرفته ای دارند و تعداد محدودی از شرکت های بین المللی امکان انجام آ نها را پیدا کرده اند که از جمله آن ورود به بازار انتقال و توزیع فرآورده های نفتی است.

این مقام مسئول با بیان این که مذاکرات انجام شده فعلا به نتیجه نرسیده است، تصریح کرد: مهم ترین پیش شرط برای حضور شرکت های مزبور رفع کامل مشکلات ایجاد شده در نقل و انتقال پول در حوزه بین الملل است که ظاهرا رفع کامل آنها چند ماه به طول می انجامد. علی جیرفتی، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش نیز ضمن تائید حضور نمایندگان چندین شرکت آمریکایی و اروپایی در کشورمان گفت: در مدت کوتاه پس از توافقات هسته ای ایران و گروه ۱+۵، هیات های تجاری و سرمایه گذار آمریکایی و اروپایی برای انجام مذاکرات نهایی در جزیره کیش
حضور یافتند.

وی از مذاکره شرکت های مزبور با چند وزارتخانه خبر داد و اظهار کرد: شرکت های خارجی ظرف چند ماه آینده در عقد قراردادها پررنگ تر حاضر می شوند و اکنون در حال مذاکره با وزارتخانه های مختلف هستند.

جیرفتی ادامه داد: مهم ترین حوزه هایی که شرکت های خارجی برای حضور در آنها ابزار تمایل کرده اند حوزه های نفت، انرژی و معادن است.معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که فاز اول ورود شرکت های خارجی، سرمایه گذاری به روش های مختلف در پروژه های زیرساختی است که توافق هایی هم در این زمینه انجام شده است، تصریح کرد: متولی پروژه های نفتی و گازی وزارت نفت است و سرمایه گذاری روی این پروژه ها هم از کانال این وزارتخانه انجام می شود، اما قطعا سازمان منطقه آزاد کیش در این بخش ها هم نقش پشتیبان و تسهیل کننده دارد.

گفت وگو باید با روش های شفاف باشد

اسحاق جهانگیری در همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری در حمل و نقل، مسکن و شهرسازی پیرامون رفت و آمد شرکت های بین المللی که این روزها شدت بیشتری پیدا کرده است، آب پاکی را روی دست واسطه ها ریخت و گفت: به همه شرکت های خارجی علاقه مند به کار در ایران هشدار می دهیم که فقط با دستگاه های رسمی کار کنید و دیگر دوران این که دلال هایی راه بیفتند و بگویند که شما را به طرف ایرانی وصل می کنیم، گذشته است.

وی همچنین افزود: شرکت های خارجی که از روش های غیرشفاف در ارتباط با ایران استفاده کنند در فهرست سیاه ایران قرار خواهند گرفت. بنابراین شفاف و رسمی گفت وگو کنید و ما دست همه شما را به گرمی می فشاریم.

صحبت های معاون اول رئیس جمهور وقتی بیشتر معنی پیدا می کند که خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: پس از برداشته شدن تحریم های هسته ای ایران، شرکت های آمریکایی قادر به ورود به این کشور نخواهند بود زیرا هنوز تحریم های مربوط به حقوق بشر و تروریسم علیه ایران از سوی آمریکا پابرجاست.

از سویی دیگر یکی از صاحبان جایگاه در تهران که عضو انجمن جایگاه داران نیز به حساب می آید با تاکید بر این که در حال حاضر اکثر جایگاه های سراسر کشور توجیه مناسب اقتصادی ندارند، اظهار کرد: با این وضعیت که هر جایگاه دار با مشکلات عدیده مالی و اداری دست به گریبان است خیلی بعید است که شرکت های مطرحی همچون شل و توتال و حتی شرکت های آمریکایی از آن سر دنیا برای احداث جایگاه به ایران بیایند و خود را ملزم کنند تا سوخت را براساس نرخ اعلامی شرکت پخش فرآورده های نفتی عرضه کنند.

منبع:جام جم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: