۱۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۶
«متن انرژی» هفدهم منتشر شد

اساسنامه‌ای که از اساس ایراد دارد!

این بسته خبری به بررسی مهم‌ترین تحولات حوزه نفت و انرژی در هفته گذشته اختصاص دارد و به موضوعاتی چون اصلاح تعرفه آب در شورای اقتصاد، روند اصلاح اساسنامه شرکت ملی نفت، گازرسانی به سیستان‌وبلوچستان و افزایش مصرف بنزین؛ پرداخته است.

به گزارش سرویس انرژی عیارآنلاین، هفدهمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. این بسته خبری به بررسی مهم‌ترین تحولات حوزه نفت و انرژی در هفته گذشته اختصاص دارد و به موضوعاتی چون اصلاح تعرفه آب در شورای اقتصاد، روند اصلاح اساسنامه شرکت ملی نفت، گازرسانی به سیستان‌وبلوچستان و افزایش مصرف بنزین؛ پرداخته است.

اصلاح پلکانی قیمت آب؛ گامی عادلانه برای اصلاح الگوی مصرف آب

افزایش قیمت آبقیمت کنونی‌ای که آب شرب بر مبنای آن برای مشترکان لحاظ می‌شود، حدود یک‌سوم قیمت واقعی آن است؛ لذا به مشترکان پرمصرف یارانه‌ای بیشتری در بخش آب تعلق می‌گیرد. یک روش مناسب برای مدیریت مصرف آب استفاده از روش پلکانی افزایش قیمت آب است. در این روش، ارتباط افزایش قیمت آب و میزان مصرف به صورت خطی نیست و هر اندازه از میزان الگوی مصرف بالاتر باشد، افزایش قیمت آب جهش بیشتری دارد. بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف بوده است که قیمت آب را به قیمت تمام‌شده آن برساند. شورای عالی اقتصاد اخیرا در جهت اجرایی نمودن این بخش از قانون برنامه پنجم به افزایش قیمت آب به صورت پلکانی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد (مطابق جدول زیر) اقدام نموده است که به نظر کارشناسان اقدام مناسبی برای کنترل مصرف خارج از الگو می‌باشد. این اقدام علاوه بر اینکه انگیزه مردم را برای کاهش مصرف آب افزایش می‌دهد، به توزیع عادلانه یارانه در جامعه نیز کمک می‌کند.

تعرفه آب

جدول شماره ۱٫ اصلاح تعرفه آب بر مبنای الگوی قیمت‌گذاری پلکانی افزایشی

تداوم انحصار و عقب‌ماندگی شرکت نفت با اساسنامه پیشنهادی مجلس

کمیسیون انرژیهفته گذشته کمیسیون انرژی مجلس، با تشکیل دو جلسه به بررسی اساسنامه شرکت ملی نفت ایران پرداخت. شرکت ملی نفت با توجه به سازوکاری که دارد دارای اساسنامه نیست و رابطه این شرکت با دولت تعریف نشده است و هرساله باید احکامی در بودجه آورده شود تا بتواند اعتبارات لازم را به دست آورد. انحصار شرکت ملی نفت در کارفرمایی توسعه و تولید نفت، سبب شده است تمایل زیادی برای پیشرفت در حوزه‌های مدیریتی، تامین منابع، توسعه فناوری و ساخت داخل نداشته باشد. حضور شرکت‌های بین‌المللی در پروژه‌های داخلی، تاکنون امکان رشد شرکت‌های داخلی را در کنار آنها فراهم نساخته است، زیرا شرکت ملی نفت ایران از یک سو به عنوان حاکمیت و از سوی دیگر به عنوان متصدی با این شرکت‌ها به عنوان پیمانکار خود قرارداد بسته است. به عقیده کارشناسان، دولت می‌بایست با ایجاد چندین شرکت داخلی و الزام شرکت‌های خارجی به حضور در قراردادهای نفتی به صورت کنسرسیومی با شرکت‌های داخلی مذکور، توانمندی شرکت‌های داخلی خود را افزایش دهد. اما در اساسنامه پیشنهادی مجلس این موارد رعایت نشده و لذا این اساسنامه روند معیوب فعلی را اصلاح نخواهد کرد.

سیستان‌وبلوچستان، گزینه‌ای برای تبدیل شدن به قطب تجدیدپذیر کشور

صادرات گازدر حالی هفته گذشته عملیات اجرایی خط لوله گاز استان سیستان و بلوچستان با اعتبار یک‌میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار با حضور وزیر نفت آغاز شد که سالانه دو میلیارد لیتر فرآورده در سطح استان مصرف می شود و با گازرسانی به این استان، سوخت گاز جایگزین سوختهای مایع می شود. محاسبات نشان می‌دهد که با گازرسانی به نیروگاههای استان از مصرف سالانه ١,۴ میلیارد لیتر نفتگاز و ۵۵٠ میلیون لیتر نفت کوره به ارزش ۶۶۰ میلیون دلار جلوگیری می شود. از طرف دیگر یوسف آرمودلی، مدیرعامل سازمان انرژی های نوی ایران گفته است که ۴۰ هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه بادی در کشور شناسایی شده است که یکی از مناطق مستعد تولید انرژی از باد منطقه میل نادر استان سیستان و بلوچستان می‌باشد. کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند که خط لوله انتقال گاز در مرحله اول برای نیروگاه‌هایی که از سوخت مایع استفاده می‌کنند، در نظر گرفته شود و انرژی مورد نیاز منطقه از طریق انرژی‌های پاک مانند باد یا خورشید تامین گردد و این استان به قطب انرژی تجدید پذیر کشور تبدیل شود.

بازگشت سی‌ان‌جی ۶۰۰ تومانی؛ شیب افزایش مصرف بنزین تندتر می‌شود

سی ان جیبا پایان یافتن فصل تابستان، قیمت سی‌ان‌جی مجدداً به نرخ سابق بازگشت. بر اساس مصوبه هیأت دولت و با هدف کاهش مصرف بنزین در تابستان سال جاری، هر کیلوگرم سی‌ان‌جی با ۱۰۰ تومان کاهش، به قیمت ۵۰۰ تومان عرضه می‌شد. این موضوع باعث افزایش گرایش مردم به استفاده از سی‌ان‌جی به جای بنزین شد؛ به‌گونه‌ای که بر اساس اظهار نظر منصور ریاحی، معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، مصرف سی‌ان‌جی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته با رشد ۳ تا ۴ درصدی همراه بود. با وجود این، مصرف بنزین کشور نیز در ۶ ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سال گذشته، در حدود ۳٫۲ درصد افزایش یافت. بدیهی است چنانچه قیمت سی‌ان‌جی کاهش نمی‌یافت، مصرف بنزین با رشد بیشتری مواجه می‌شد. بنابراین با عرضه سی‌ان‌جی بر مبنای نرخ سابق، باید در انتظار تندتر شدن شیب افزایش مصرف بنزین در کشور بود. افزایش مصرف بنزین در کنار سرعت پایین پیشرفت طرح‌های پالایشی کشور موجب افزایش واردات بنزین شده است؛ به‌طوری‌که اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی از هزینه بیش از ۱ میلیارد دلاری واردات بنزین در ۶ ماه نخست سال جاری برای کشور خبر داد. یکی از دلایل رشد مصرف بنزین در کشور، نحوه نادرست اصلاح قیمت این فرآورده نفتی در گام سوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و حذف سهمیه‌بندی بوده است. این موضوع علاوه بر دامن زدن به افزایش مصرف بنزین، سامانه هوشمند سوخت را هم در معرض حذف شدن قرار داده است؛ چرا که مردم دیگر انگیزه‌ای برای استفاده از کارت سوخت خود ندارند.

سایر اخبار مهم

رونمایی از قراردادهای جدید نفتی دوباره به تعویق افتاد

رونمایی از قراردادهای جدید نفتی برای چهارمین بار به تعویق افتاده تا با جدول زمانی پیش بینی شده برای کاهش تحریم های مندرج در توافق هسته ای ایران همزمان باشد. همچنین با وجود تاکید رئیس‌جمهور مبنی بر ضرورت افزایش شفافیت و گردش اطلاعات در کشور، وزارت نفت همچنان از بیان جزئیات مدل جدید قراردادهای نفتی ایران برای کارشناسان داخلی خودداری و رونمایی از آن را به بعد از تصویب در هیأت دولت موکول کرده است.

عقب‌گرد وزارت نفت برای عرضه نفت خام در بورس

علی‌رغم آنکه پیش از این مسئولان وزارت نفت از عزم جدی خود برای عرضه محموله‌های صادراتی نفت خام در بورس انرژی خبر می‌دادند، اما ظاهرا به دلایلی اولویت‌های وزارت نفت در این باره تغییر کرده است.

گازوییل، رکورددار قاچاق سوخت کشور است.

با توجه به سنگینی هزینه پرداخت یارانه سوخت بر بودجه کشور، نهادهای اجرایی و قانونگذار به سراغ ساماندهی مصرف سوخت در کشور رفته اند. در این رابطه طرح حذف سهمیه بندی و یکسان سازی نرخ بنزین به اجرا گذاشته شد و در گام بعدی پروژه توزیع سوخت گازوئیل خودروهای دیزلی براساس پیمایش در دستور کار قرار گرفت تا ضمن پایین آوردن هزینه ها، جلوی قاچاق به کشورهای همسایه را نیز بگیرند.

صادرات ال.ان.جی فرصتی طلایی برای جلوگیری از خام فروشی

عبدالله یونس آرا کار‌شناس ارشد انرژی در خصوص برنامه‌های عبور از خام فروشی نفت گفت: اگر همین امروز تمام محدودیت‌ها برای تجارت انرژی با اروپا برداشته شود اولین فرصتی که گاز ایران بخواهد از طریق خط لوله به اروپا برسد حداقل ۴ تا ۵ سال طول می‌کشد اما با ال.ان.جی در زمان صرفه جویی کرده و می‌توانیم محموله را سریع‌تر وارد بازار اروپا کنیم.

ایران گاز ۲٫۹۵ دلاری برای هر مترمکعب به هند پیشنهاد داد/ درخواست دهلی‌نو ۱٫۵ دلار

در حالی‌ که قیمت پیشنهادی ایران برای گاز صادراتی به هند ۲٫۹۵ دلار برای هر مترمکعب در برابر احداث تاسیسات از سوی هند در بندر چابهار است، دهلی‌نو اصرار دارد که این قیمت به ۱٫۵ دلار کاهش یابد.

شفاف شدن معاملات پتروشیمی در بورس کالا

بورس کالا در به تعادل رساندن معامله ها در شرائط اقتصادی کنونی کشور نقشی مهم را ایفا می کند و با توجه به ابزارهای متنوع برای معامله، اکنون این بورس محلی مطمئن برای فروشندگان و خریداران است.

بررسی نرخ گذاری خوراک پتروشیمی ها در دستور کار کمیسیون صنایع و معادن مجلس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه با بیان اینکه چشم‌انداز صنعت پتروشیمی در پساتحریم بسیار روشن است و با برداشتن تحریم‌ها می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد، گفت: «موضوع خوراک پتروشیمی در دستورکار کمیسیون صنایع و معادن است».

پیشنهاد جایگاه‌داران برای حذف کارت‌های سوخت

بیژن حاج‌محمدرضا رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سوخت کشور بدون اشاره به کارایی اطلاعات شفاف کارت سوخت گفت: «با توجه به اینکه قیمت بنزین در کشور تک نرخی شده وهمچنین عرضه سوخت به وسیله کارت زمان‌بر و هزینه‌بر است نیازی به استفاده از کارت سوخت نیست بنابراین پیشنهاد کردیم که کارت‌ها از رده خارج شوند».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: