۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۵

دوباره‌کاری در تکمیل حفاری چاه‌های لایه نفتی پارس جنوبی

در حالی که فروردین ۹۲ بعد از اتمام عملیات حفاری و تکمیل چاه های طرح توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی، تولید آزمایشی از اولین چاه لایه های نفتی این میدان با موفقیت انجام شد، امروز بعد از گذشت ۲٫۵ سال دوباره خبر تکمیل چاه‌های این طرح منتشر شده است.

به گزارش عیارآنلاین، فروردین سال ۹۲ در حاشیه برگزاری هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور مدیر عامل وقت شرکت ملی نفت، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس (کارفرما) و مدیرعامل شرکت پترو ایران (پیمانکار) برای اولین بار مشعل این لایه نفتی روشن شد.

سعید حافظی مدیرعامل وقت شرکت پتروایران و مدیر عامل کنونی شرکت نفت فلات قاره در آن مراسم با اشاره به اینکه برای این لایه نفتی هفت حلقه چاه حفاری شده است که سه حلقه چاه آن هوشمند است گفته بود:  پیشرفت طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به ۹۲ درصد و حفاری چاه‌های آن به ۱۰۰ درصد رسیده است.

اکنون بعد از گذشت دو سال و نیم شاهد دوباره کاری پیمانکار طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی هستیم؛ چرا که رهام قاسمی؛ مدیرعامل شرکت پتروایران اعلام کرده است که حفاری چاههای لایه نفتی پارس جنوبی به ۱۰۰ درصد رسیده است و هم اکنون در مرحله تست و راه‌اندازی چاه‌های این لایه نفتی هستیم که امیدواریم تا دو ماه آینده این عملیات نیز پایان یابد!

وی با اشاره به اینکه سکوی لایه نفتی پارس جنوبینصب شده است گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده تلاش می‌کنیم تا برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی را طبق برنامه‌ریزی انجام شده در سال ٩۵ شروع کنیم.

مدیرعامل شرکت پتروایران درباره ساخت شناور اف.پی.اس.اُ نیز توضیح داد: ساخت این شناور از  شش ماه پیش شروع شده و پیش بینی می‌شود تا سه ماه آخر سال ٩۵ ساخت این شناور نیز به پایان برسد.

قاسمی گفت: در حال حاضر امکان تولید از لایه نفتی پارس جنوبی فراهم است، اما به دلیل این‌که شناور اف.پی.اس.اُ تکمیل نشده است بنابراین نمی‌توانیم تولید از این لایه نفتی را شروع کنیم.

طرح‌ توسعه‌ لایه‌ نفتی‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ در اسفند ۱۳۸۳ به‌ شرکت پترو ایران‌ واگذار شده است و تاکنون حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شده است.حجم برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی روزانه  ۱۵ تا ۲۰ هزاربشکه نفت پیش بینی شده است که با اسید کاری این چاه‌ها این میزان به ۳۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید. درحالی ایران هنوز برداشت از لایه نفتی این میدان مشترک را آغاز نکرده است که رقیب قطری روزانه ۴۵۰ هزار بشکه از این میدان برداشت می‌کند.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: