راه حل وزیر نیرو برای نجات دریاچه ارومیه: انتقال آب از سد به دریاچه!

وزیر نیرو از انتقال آب از سد کانی سیب به عنوان یکی از طرح‌های برجسته برای نجات دریاچه ارومیه یاد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، حمید چیت‌چیان با بیان این مطلب که کشور ما به‌ طور طبیعی با کم آبی مواجه است و خشکسالی نیز به آن اضافه شده گفت: به همین خاطر مسئله آب برای ما حیاتی و حاد است.

 

وزیر نیرو اظهارداشت: طرح احیای دریاچه ارومیه از ابتدا در دستور کار دولت یازدهم بود و هم‌اکنون نیز به طور جدی پیگیری می‌شود.

 

وزیر نیرو افزود: یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب، مسئله آب است که امیدواریم با تلاش مسئولان مشکل کم آبی حل شود. دریاچه ارومیه در شرایط سخت و ناگواری قرار دارد. به همین دلیل در همان آغاز، کارگروهی برای نجات این در یاچه تشکیل شد.

 

چیت چیان ادامه داد: دولت یازدهم با تمام توان و استفاده از دانش و تجربیات سایر کشور ها برای حل این معضل اقدام کرده و از متخصصان کشورهای آمریکا، آلمان، ‌روسیه و ژاپن نیز در این خصوص کمک گرفت.

 

وی با اشاره به نشستی که به همین منظور در اروپا برگزار شد، گفت: ما در این نشست به جمع‌بندی بزرگی رسیدیم و حاصل آن ۲۷ راهکار مهم برای احیای دریاچه ارومیه بود که به تصویب رسید.

 

وزیر نیرو از انتقال آب از سد کانی سیب به عنوان یکی از طرح‌های برجسته برای نجات دریاچه ارومیه یاد کرد.

 

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور در نامه‌ای به مقام معظم رهبری شرح مبسوطی در خصوص پروژه‌های آبی با موضوع کم آبی، به منظور تخصیص اعتبار لازم ارسال کردند که ماحصل آن اعتباری به میزان ۱۰ میلیارد دلار بود که از صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح در اختیار دولت قرار گرفت.

 

وی در بازدید از سد سلیوه نیز گفت: سد سلیوه در مرحله پایانی کار قرار دارد و امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

 

چیت چیان در خصوص طرح‌ها و پروژه‌های آبی سد سلیوه بیان داشت: اجرای پروژه‌های آبی باعث رونق اقتصادی در استان آذربایجان غربی شده و صنعت کشاورزی و تامین آب شرب مناطق آذربایجان غربی را نیز متاثر از خود می‌سازد.

 

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: