صندوق بین‌المللی پول گزارش داد

علیرغم بهبود ۵ پله‌ای؛ تورم ایران بالاتر از ۱۷۷ کشور جهان قرار گرفت

صندوق بین‌‌المللی پول با برآورد تورم ۱۵.۰۹ درصدی برای ایران در سال ۲۰۱۵ و بهبود ۵ پله‌ای جایگاه ایران، پیش‌بینی کرد نرخ تورم ایران در سال آینده نیز کاهش یابد.

به گزارش عیارآنلاین،جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی نشان می‌دهد، نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال گذشته نیز کاهش یافته و به ۱۵٫۰۹ درصد رسیده است.

به این ترتیب ایران از این لحاظ در رتبه‌بندی جهانی میان ۱۸۷ کشور جهان با ۵ پله بهبود در جایگاه دهم قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، روند کاهشی نرخ تورم در سال ۲۰۱۶ نیز ادامه می‌یابد و این رقم در سال آینده میلادی به ۱۱٫۵ درصد کاهش خواهد یافت.

بر اساس برآوردهای پیشین صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال ۲۰۱۲ رتبه نخست و در سال ۲۰۱۳ پس از ونزوئلا و سودان رتبه سوم نرخ تورم بالا در جهان را به خود اختصاص داده بود.

اما در سال ۲۰۱۴ با کاهش نرخ تورم از ۳۴٫۷ درصد سال ۲۰۱۳ به ۱۵٫۵ درصد، جایگاه خود را از این لحاظ در رتبه‌بندی جهانی در میان ۱۸۷ کشور جهان ۲ پله بهبود داد و در جایگاه پنجم کشو رهای با تورم بالا قرار گرفت.

البته صندوق بین‌المللی پول در گزارش پیشین خود  نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۵ را افزایشی اعلام کرده بود و انتظار داشت که رقم نرخ ایران در سال جاری میلادی به ۱۶٫۵ درصد افزایش یابد.

ونزوئلا با تورم ۱۵۹٫۰۵ درصدی در رتبه نخست قرار گرفته و اوکراین با تورم ۴۹٫۹ درصدی در جایگاه دوم از این لحاظ نشسته است. سودان جنوبی با نرخ تورم ۴۱ و مالاوی با نرخ ۲۰٫۰۶ نیز در جایگاه‌های سوم و چهارم قرار دارند.

رتبه‌های ششم تا دهم کشورهای جهان از لحاظ تورم به این ترتیب است: سودان ۱۹٫۸ درصد، آرژانتین ۱۶٫۸ درصد، روسیه ۱۵٫۷۸ درصد، غنا ۱۵٫۳۰ درصد، بلاروس با ۱۵٫۱۴ درصد و ایران با ۱۵٫۰۹۲ درصد.

نرخ تورم برخی کشورهای نیز به این شرح است: ژاپن ۰٫۷ درصد، روسیه، هند ۵٫۳ درصد، چین ۱٫۵ درصد و آمریکا ۰٫۰۹ درصد، برزیل  ۸٫۸ درصد، مصر ۱۰٫۹ درصد، عراق ۱٫۸ درصد، ترکیه ۷٫۴۴ درصد، پاکستان ۴٫۵ درصد، امارات ۳٫۶  درصد، فرانسه ۰٫۱۴ درصد و آلمان ۰٫۱۶ درصد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: