نامه 17 بسیج دانشجویی دانشگاه های کشاورزی به رئیس جمهور:

تأخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم، ضربه به تولید داخلی است

تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب (مدظله) در دیدار با هیئت دولت در ۴ شهریور سال جاری، مبنی بر اهمیت و لزوم دستیابی به خودکفایی در محصولات حیاتی کشاورزی، مسیر حرکت در این بخش را آشکارتر از گذشته کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، ۱۷ بسیج دانشجویی دانشگاه های کشاورزی و منابع طبیعی کشور در نامه به رئیس جمهور، نسبت به سیاست دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی نکاتی را متذکر شدند. متن نامه به شرح زیر است:

روحانی

آن چیزی که ما از مجموعه (دولت) توقّع داریم، این است که در تولید محصولات حیاتی باید خودکفایی به‌وجود بیاید… ما باید به خودکفایی برسیم؛ در موادّ حیاتی باید به خودکفایی برسیم.
۴ شهریورماه ۱۳۹۴

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهور محترم
با سلام
پیرو تأخیر تیم اقتصادی دولت محترم در اعلام قیمت‌ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، خصوصاً محصول حیاتی گندم، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشاورزی و منابع طبیعی کشور ضروری دانست نکاتی را در این خصوص متذکر شود:
یکم، شرایط فعلی کشور که از یک‌سو با توطئه دشمنان و تحریم‌های اقتصادی و از سوی دیگر با نفوذ جریان فکری مخرب در عرصه پیشرفت کشاورزی و دستیابی به خودکفایی در محصولات حیاتی، روبه رو است، اتخاذ تدابیر مناسبی را از سوی دولت محترم می‌طلبد. ضمناً تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب (مدظله) در دیدار با هیئت دولت در ۴ شهریور سال جاری، مبنی بر اهمیت و لزوم دستیابی به خودکفایی در محصولات حیاتی کشاورزی، مسیر حرکت در این بخش را آشکارتر از گذشته کرده است.
دوم، تحولات سیاسی و اقتصادی در کشور نباید موجب غفلت و از اولویت خارج شدن بخش کشاورزی گردد؛ چراکه به فرموده معمار کبیر انقلاب (ره) اساس و پایه استقلال در بخش‌های دیگر اقتصادی، دستیابی به خودکفایی در محصولات حیاتی کشاورزی است. بنابراین به‌مانند بسیاری از کشورهای جهان، کشاورزان و بخش کشاورزی ایران نیز باید مورد حمایت ویژه دولت محترم قرار گیرند.
سوم، تعیین قیمت مناسب خرید تضمینی گندم و اعلام به موقع آن توسط دولت، علاوه بر هدایت حدود ۱٫۵ میلیون گندمکار به کشت این محصول، موجب افزایش حجم تولید و در نهایت زمینه خودکفایی در این محصول حیاتی را فراهم می‌آورد. با گذشت بیش از ۱۰ روز از آغاز فصل زراعی ۹۴-۹۵ و با وجود ارائه نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد، دولت محترم، قیمت خرید تضمینی محصول حیاتی گندم را اعلام نکرده که این تعلل جز نا امیدی کشاورزان و در نهایت ضربه به تولید داخلی، نتیجه‌ای را در پی نخواهد داشت.
چهارم، عملکرد مثبت دولت محترم در سال اول فعالیت خود در زمینه اعلام به‌موقع و مناسب قیمت خرید تضمینی گندم، کشور را نسبت به برنامه‌های آینده دولت یازدهم در بخش کشاورزی امیدوار ساخت؛ اما در سال زراعی گذشته این رویکرد ادامه نیافت و سال جاری نیز شاهد تأخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی این محصول حیاتی هستیم.
در نهایت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشاورزی و منابع طبیعی کشور ضمن درخواست از دولت محترم مبنی بر اعلام هرچه سریع‌تر قیمت خرید تضمینی گندم، تعیین قیمتی متناسب با نرخ تورم سالیانه و هزینه‌های تولید، که طبق نظر کارشناسان، بیش از ۱۳۰۰ تومان برآورد شده را از حضرتعالی خواستار هستند.
از خداوند متعال برای جنابعالی کسب توفیق خدمت هرچه بهتر به نظام اسلامی را مسئلت داریم.
والسلام علی من إتبع الهدی
امضا کنندگان:
بسیج دانشجویی دانشگاه رامین اهواز
بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید باهنر
بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه اراک
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه هرمزگان
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه یاسوج
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا همدان
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه جیرفت کرمان
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی محقق اردبیلی
بسیج دانشجویی آموزشکده کشاورزی شهید باهنر پاکدشت
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور تبریز
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند

رونوشت به:
محمدباقر نوبخت- معاون محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور
محمود حجتی- وزیر محترم جهاد کشاورزی
علی طیب‌نیا- وزیر محترم اقتصاد و امور دارایی
ولی ا… سیف- رئیس محترم بانک مرکزی
عباس رجایی- رئیس محترم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: