بیست و یکمین بسته خبری-تحلیلی کشاورزی:

سکوت دولت در برابر اعلام نرخ خرید تضمینی گندم

در این بسته خبری به بررسی خبرهای مربوط به قیمت خرید تضمینی گندم و تأخیر دولت در اعلام این قیمت، پرداخته شده است. جزئیات قراردادهای ایران و فرانسه در بخش کشاورزی نیز موضوع دیگری اس ت که در این بسته خبری به آن پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، در این بسته خبری به بررسی خبرهای مربوط به قیمت خرید تضمینی گندم و تأخیر دولت در اعلام این قیمت، پرداخته شده است. جزئیات قراردادهای ایران و فرانسه در بخش کشاورزی نیز موضوع دیگری اس ت که در این بسته خبری به آن پرداخته شده است.

سکوت دولت در برابر اعلام نرخ خرید تضمینی گندم

ماه نخست از سال زراعی جدید به نیمه خود رسیده اما از قیمت‌های خری د تضمینی محصولات کشاورزی، بویژه گندم خبری نشد. این در حالی است که بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی دولت موظف است تا پیش از شروع سال زراعی، قیمت‌های خود را اعلام کند تا علاوه بر مساعدت کشاورزان در تصمیم گیری، فرصت لازم برای انتخاب نوع محصول برای کشت نیز باشد.

گندم

مسئولین وزارت جهاد کشاورزی از ارائه قیمت پیشنهادی خود در شهریور ماه به شورای اقتصاد خبر داده‌اند که اعلام این قیمت‌ها منتظر تأیید شورای اقتصاد است.

در این میان نمایندگان مختلف کشاورزی ضمن انتقاد از تأخیر دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم، نسبت به تعیین این قیمت بر اساس قیمت‌های جهانی نیز ابراز نگرانی کرده‌اند. رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران یکی از کسانی است که اعتقاد دارد قیمت خرید تضمینی این محصول را باید بر اساس قانون که نرخ تورم سالیانه را شاخص قرار داده است، تعیین کرد.

رئیس بنیاد توامندسازی گندمکاران با اشاره به هزینه‌های تولید و با احتساب سود اندکی برای تولیدکنندگان، قیمت ۱۳۵۰ تومان را مناسب ترین قیمت برای خرید تضمینی گندم اعلام کرده است.

با توجه به اینکه قیمت بسیاری از نهاده‌ها از جمله بذر، کود، نیروی انسانی و… نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، افزایش قیمت خرید تضمینی گندم نیز ضروری به نظر می‌رسد.

از طرف دیگر خبرهایی نیز وجود دارد که عدم ابلاغ به موقع قیمت خرید تضمینی گندم در راستای برنامه‌ریزی دولت برای کاهش سطح زیرکشت گندم می‌تواند باشد؛ چراکه تأخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی این محصول باعث کم رغبتی کشاورزان برای کشت این محصول خواهد شد. از طرفی با توجه به قیمت سال گذشته که موجب نارضایتی بسیاری از کشاورزان نیز شد، احتمال کاهش سطح زیرکشت این محصول نیز وجود دارد.

هرچند مسئولین وزارت جهاد کشاورزی از برنامه‌ریزی خود برای خودکفایی در تولید این محصول تا سه سال آینده خبر داده‌اند، اما به گفته کارشناسان عواملی همچون قیمت مناسب، اعلام به موقع آن و همچنین پرداخت به موقع مطالبات گندمکاران از جمله عوامل مهم برای تحقق خودکفایی در این محصول است.

 همکاری ایران و فرانسه در بخش کشاورزی، ۶-۰ به‌نفع فرانسه!

این روزها بحث پیرامون توسعه همکاری با کشورهای غربی بسیار به گوش می‌رسد و بخش کشاورزی نیز از این موضوع مستثنی نیست. از جمله کشورهایی که در یک سال اخیر به شدت برای توسعه همکاری خود با ایران در بخش کشاورزی، تلاش کرده، می‌توان به فرانسه اشاره کرد.

ایران و فرانسه

سفر وزیر جهاد کشاورزی به فرانسه در سال گذشته و اخیراً نیز حضور وزیر کشاورزی این کشور در ایران نشان از یک برنامه بلندمدت در زمینه توسعه روابط در این بخش است. هرچند بسیاری از کارشناسان نسبت به اینگونه توسعه همکاری با یک کشور هشدار داده‌اند، اما رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در این مدت نشان از بی‌توجهی به این تذکرات دارد.

ایجاد خط تولید تخم‌ماهی، همکاری در زمینه اصلاح مرغ لاین، مشارکت در طرح پرورش ماهی در قفس دریایی، همکاری در زمینه اصلاح نژاد دام سبک و سنگین با هدف افزایش بازدهی تولید در این بخش، صدور شناسنامه بین المللی برای محصولات ایرانی، همکاری در تولید بذور برخی ارقام زراعی راهبردی مانند کلزا و پیگیری واردات گوشت از فرانسه، بخشی از توافاقات اخیر بین وزارت جهاد کشاورزی با مسئولین فرانسوی است.

مواردی که در فوق آمده در اصل خدماتی است که طرف فرانسوی به ایران خواهد داد، که با نگاهی دقیق تر مشخص می‌شود همگی از نوع نهاده‌های فناورانه‌ی تولید هستند که وابستگی در هریک از این موارد، تبعات بسیار سنگینی را به دنبال خواهد داشت.

فرانسه اعلام کرده است که حاضر است به ازای ارائه این خدمات به ایران خشکبار، میوه‌ی خشک و برخی محصولات شیلاتی را از ایران خریداری کند، که البته با توجه به آن‌که خود کشور فرانسه در زمینه تولید آبزیان جزء کشورهای مطرح است، احتمال صادرات این محصولات از ایران به این کشور غیر ممکن است.

البته در این میان برخی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی نسبت به صادرات برخی محصولات دامی و پروتئینی به فرانسه ابراز امیدواری کرده‌اند. از سوی دیگر فرانسه متعهد شده است که در راستای توسعه همکاری خود با ایران، از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی نیز حمایت نماید.

نکته بسیار مهم در این میان، نوع محصولاتی است که طرف فرانسوی پذیرفته از ایران خریداری نماید؛ همانطور که مشخص است خشکبار و میوه‌ی خشک به عنوان یک محصول غیر اساسی محسوب می‌شوند و هیچگونه تعهد و وابستگی برای کشور فرانسه برای خرید از ایران به همراه نخواهد آورد.

سایر خبرها

عیسی کلانتری: احیای دریاچه ارومیه ۶ میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد!

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه در یک برنامه ۱۰ سال ۶ میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد، گفت: با وجودی که احتمال کسری بودجه سال جاری وجود دارد ، ۱۹ هزار ۵۰۰ میلیارد ریال برای اجرای برنامه های نجات دریاچه در سالجاری اختصاص یافته است.

کشت فراسرزمینی در انتظار مصوبه هیأت دولت

مسئول کشت فراسرزمینی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه آیین‌نامه کشت فراسرزمینی در دو سال گذشته در هیئت دولت مطرح شده است، گفت: در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی تمام برنامه‌ها و طرح‌های خود را برای این نوع کشت آماده کرده است، اما منتظر تصویب آیین‌نامه اجرایی در هیئت دولت هستیم.

واردات پیله‌وری برای کشاورزی دردسرساز شده است

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قانون واردات‌ پیله‌وری برای بازار میوه و محصولات کشاورزی دردسرساز شده است، گفت: این نوع واردات به دور از چشم‌ ناظران سازمان حفظ نباتات و بدون ارزیابی سلامت آنها انجام می‌شود و در این میان برخی با واردات پیله‌وری و قاچاق میوه به دنبال منافع شخصی خود هستند.

در همین زمینه معاون فنی سازمان حفظ نباتات نیز با بشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی فقط واردات ۴ میوه را آزاد اعلام کرده است، گفت: مهمترین مشکل در این زمینه، آزاد بودن واردات انواع میوه و محصولات کشاورزی از راه پیله وری است.

راه پیشرفت سازمان تات در کاهش وابستگی دولتی است

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) با بیان اینکه این سازمان چاره‌ای ندارد جز اینکه وابستگی خودش را به دولت کم کند، تصریح کرد: تقویت بخش خصوصی، واگذاری وظایف غیرحاکمیتی، کم کردن وابستگی به نفت و وجود تحریم‌ها، برنامه‌ها و اولویت‌های سازمان را تحت تأثیر قرار داده‌اند.

نماینده مجلس دومین استان تولیدکننده گندم کشور: تولید گندم اشتباه است!

حسین ذوالانوار نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمینه کشاورزی اشتباهاتی وجود دارد، گفت:کشت برخی محصولات کشاورزی اشتباه است؛ مانند گندم که به ازای هر کیلوگرم ۱٫۵ متر مکعب آب مصرف می شود در حالی که قیمت هر کیلوگرم گندم هزار و ۵۰۰ تومان است.

مسئولیت خرید دانه‌های روغنی تولید داخل، به صنایع روغن‌کشی محول شد

براساس بخشنامه وزیرجهاد کشاورزی از این پس خرید دانه‌های روغنی تولید داخل (سویا ودانه آفتابگردان) با کمک کارخانه‌های روغن‌کشی انجام خواهد گرفت که بر این اساس هر کارخانه‌ای که دانه‌روغنی تولید داخل را خریداری کند به ازای هر کیلوگرم خرید، می‌تواند ۹ کیلوگرم دانه روغنی و یا دو کیلوگرم روغن خام وارد کند.

طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی سالانه ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار می خواهد!

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با بیان اینکه اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی سالانه ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، گفت: ۸ هزار میلیارد ریال اعتبار در سال ۹۴ در نظر گرفته شده است ولی تاکنون دریافت مناسبی نداشته که برای تحقق کامل آن سالانه به ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

۷۰ هزار هکتار نهال‌کاری در خطر خشک شدن

به منظور توسعه جنگل های کشور و بیابان زدایی در سال گذشته طرح نهال کاری در ۷۰ هزار هکتار اجرا شد که در سال جاری، اعتباری برای مراقبت و آبیاری از آن داده نشده و با توجه به خشکسالی ها و کمبود اعتبارات امکان خشک شدن و تخریب بخش زیادی از نهال کاری ها وجود دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: