۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۶

افزایش ۱۷ درصدی صادرات نفت ایران به هند در شهریور

رویترز به نقل از اطلاعات رهیابی کشتی‌ها نوشت: دهلی‌نو در ماه سپتامبر (شهریور) ۱۷٫۳ درصد بیشتر از ماه گذشته از آن از ایران نفت خریده و این میزان به ۲۳۳ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین،رویترز به نقل از اطلاعات رهیابی کشتی‌ها نوشت: هند در ماه سپتامبر ۱۷٫۳ درصد بیشتر از ماه اگوست از ایران نفت خریده است.

این افزایش به این علت رخ داد که بزرگ ترین پالایشگاه هند نخستین محموله برای تاسیسات جدید خود را از ایران خرید.

بیشتر افزایش ماه سپتامبر به نسبت ماه آگوست، ناشی از خرید شرکت ایندین اویل، بزرگ‌ترین پالایشگاه هند، از ایران بوده است. آمارها نشان داد، این شرکت یک نفتکش بسیار بزرگ با ظرفیت ۲ میلیون بشکه نفت برای پالایشگاه جدید خود با نام پارادیپ در سواحل شرق هند دریافت کرده است.

اطلاعات ورود نفتکش‌ها نشان داد، نخستین خرید شرکت ایندین اویل از ایران در ۴ ماه گذشته، واردات نفت دهلی‌نو از ایران در ماه سپتامبر را به ۲۳۳ هزار و ۲۰۰ بشکه در روز رساند که نسبت به ۱۹۸ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز ماه آگوست بیشتر است. صادرات نفت ایران به هند در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳٫۴ درصد کمتر است.

شرکت ایندین اویل به صورت منظم از ایران نفت خریداری نمی‌کند و به طور متوسط روزانه حدود ۲۵ هزار بشکه نفت از این کشور می‌خرد.

بر اساس این آمار، چهارمین خریدار بزرگ نفت جهان و دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین، در بازه ۹ ماهه ژانویه تا سپتامبر حدود ۲۱۶ هزار و ۲۰۰ بشکه نفت در روز از ایران نفت خریده است که ۱۹٫۳ درصد کمتر از مدت مشابه پارسال است.

واردات نفت هند از ایران در ۹ ماه نخست امسال به علت کاهش شدید محموله‌های دهلی‌نو از تهران در سه ماهه نخست ۲۰۱۵، با افت مواجه بود. این کاهش شدید تحت تاثیر فشار آمریکا برای حفظ دهلی‌نو در محدودیت‌های تحریمی واردات نفت ایران صورت گرفت.

در نیمه نخست امسال به دنبال توافق هسته‌ای ایران، صادرات نفت این کشور به هند ۱۶٫۷ درصد افزایش یافت.

پالایشگاه‌های مانگالور، اسار اویل و ایندین اویل، سه پالایشگاه هندی، در ۶ ماه نخست سال مالی این کشور ۲۶۰ هزار و ۶۰۰ بشکه نفت در روز از ایران خریدند. این میزان برای مدت مشابه پارسال ۲۲۳ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز بود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: