«کودکان بی‎گناه»؛ قربانیان حقیقی ضایعه تلخ طلاق

کودکان ممکن است به این نتیجه برسند که در طلاق، والدین مقصر هستند و به‌دلیل حرفی که زده‌اند و یا کاری که انجام داده‌اند این اتفاق رخ داده، بنابراین احساس گناه و شرمندگی می‌کنند.

طلاقبه گزارش عیارآنلاین، طلاق احساس امنیت کودکان را کاهش داده و آنها را نسبت به آینده نگران می‌کند، پس از این اتفاق ناخوش کودک متوجه می‌شود که یکی از والدین دیگر در خانه نیست و از این می‌ترسد که دیگری نیز ناپدید شود و او را تنها بگذارد.

کودکان طلاق ممکن است احساس طردشدگی کنند، یادمان باشد کودکان خود را در مرکز جهان می‌دانند و بنابراین هر اتفاقی که روی دهد، به‌نحوی به آنان مربوط می‌شود.

کودکان ممکن است به این نتیجه برسند که در طلاق والدین مقصر هستند و به‌ دلیل حرفی که زده‌اند و یا کاری که انجام داده‌اند این اتفاق رخ داده، بنابراین احساس گناه و شرمندگی می‌کنند حتی نوجوانان پرخاش‌گر نیز ممکن است به این باور برسند که رفتار آنان در طلاق والدین نقش داشته است.

مخرب‌ترین تاثیر طلاق بر روی کودکان زمانی رخ می‌دهد که والدین در حضور آنها به تحقیر یکدیگر می‌پردازند، در این مواقع کودکان احساس می‌کنند باید جانب یکی از والدین را بگیرند و این کار برای آنان بسیار دشوار است و از سویی دیگر تصور می‌کنند اگر از والدین پشتیبانی نکنند، از سوی هر دو رانده می‌شوند که این موضوع کودک را در شرایط بدی قرار می‌دهد.

بلاتکلیفی، اضطراب، اندوه، خشم، تنهایی و افسردگی از تاثیرات مستقیم طلاق است که این مسائل نشانه آن است که کودک توان کافی برای رویارویی با مساله طلاق ندارد؛ این مسائل تنها گوشه‌ای از مشکلاتی است که گریبان‌گیر فرزندان طلاق می‌شود.

* فرزندان پس از طلاق از چرخه زندگی سالم و عاطفی خارج می‌شوند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران در این‌باره اظهار کرد: طلاق در زندگی فرزندان تاثیرات مخرب و غیرقابل جبرانی به همراه دارد که نمی‌توان آن را انکار کرد.

مریم جمشیدی بیان کرد: فرزندان پس از طلاق از چرخه زندگی سالم و عاطفی خارج شده و چه در کنار پدر و یا مادر زندگی کنند باز هم دچار آسیب می‌شوند و لازم است فرد در زندگی در کنار پدر و مادر به صورت توام زندگی کند.

وی با اعلام اینکه همواره کودکان قربانیان اصلی ضایعه تلخ و تاسف‌بار طلاق هستند، اضافه کرد: با توجه به اینکه این فرزندان در آینده می‌خواهند زندگی تشکیل دهند و وارد جامعه شوند، همه این کمبودهای دوران کودکی، خردسالی و نوجوانی تاثیر در زندگی آینده آنان به‌دنبال دارد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران تصریح کرد: در حال حاضر موضوع نگران‌کننده این است که بسیاری از طلاق‌ها توافقی است و در پنج سال اول زندگی رخ می‌دهد که باید تدبیری جدی برای آن اندیشیده شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به‌ طور حتم اثرات زیان‌بار مواجهه افراد با پروسه تلخ و خانمان‌برانداز طلاق، فقط به آنها برنمی‌گردد بلکه برای خانواده و به تبع آن برای جامعه نیز تاثیراتی به‌دنبال دارد.

* اثرات زیان‌بار طلاق بر فرزندان

کارشناس پیشگیری بهزیستی میاندورود هم در این‌باره اظهار کرد: فرزندان طلاق از لحاظ روانی به‌ ویژه در دوران تحصیل دچار اختلالات روانی و اضطراب شده که منجر به افت تحصیلی آنان می‌شود و همچنین طلاق از نظر جسمی نیز بر روی کودکان اثراتی به‌دنبال دارد.

عباس فرجی اضافه کرد: ممکن است حتی طلاق به فرار از منزل کودک منجر شود و فرزند گرفتار انحرافات و ناهنجاری‌های اجتماعی شود.

وی با بیان اینکه باید قبل از طلاق مشاوره صورت گیرد، خاطرنشان کرد: همچنین بعد از طلاق نیز مرد و زن از نظر اجتماعی، روانی و اخلاقی باید مورد مشاوره قرار گیرند.

کارشناس پیشگیری بهزیستی میاندورود تصریح کرد: مساله‌ای که در بحث طلاق وجود دارد جدا کردن فرزند از زوجین است که آثار سوئی به‌دنبال دارد.

فرجی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که فرزند را از زوجینی که اعتیاد دارند جدا کرده و به مراکز حمایتی بهزیستی تحویل دهند تا از بروز آسیب‌های اجتماعی بر روی فرزند جلوگیری شود.

این کارشناس پیشگیری بهزیستی مازندران در پایان با اشاره به اینکه بیشترین ضربه در بحث طلاق متوجه فرزندان است، ادامه داد: ممکن است آثار آن در دوران کودکی مشاهده نشود اما در درازمدت تاثیراتی به همراه دارد؛ به‌دلیل اینکه کودک برای زندگی به پدر و مادر در کنار هم نیاز دارد.

بر اساس این گزارش، خوشبختی چیزی نیست که در نقطه دو به دنبال آن باشی بلکه خوشبختی در کنار ماست، در صورتی‌که هر یک از زوجین فکر کنند رسالت آنان خوشبخت‌کردن طرف مقابل است و در این راه از بسیاری مسائل چشم‌پوشی و گذشت کنند، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: