اطلاعیه مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران:

آیا منابع قرض‌الحسنه در نظام بانکی به مردم اختصاص یافته است؟

در این اطلاعیه آمده است: بانک مرکزی هنوز به نامه این مرکز مطالعاتی در خصوص انتشار آمار منابع و مصارف قرض الحسنه در نظام بانکی پاسخ نداده است.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۴ در نامه ای به آقای میرمحمدصادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، از ایشان تقاضا کرد تا آمار منابع و مصارف قرض الحسنه در بانک های مختلف را جهت اطلاع عموم منتشر نمایند. این نامه در واکنش به مصاحبه ایشان در تاریخ ۳۱ مردادماه ۱۳۹۴ مبنی بر عدم تخلف بانک ها در حوزه قرض الحسنه تنظیم گشته و طی آن درخواست شده بود که جهت رفع شبهات، آمار موجود در این زمینه منتشر شود.

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران طی این اطلاعیه به استحضار می رساند که با وجود گذشت بیش از یک ماه از این نامه، هنوز هیچگونه پاسخی به آن از جانب بانک مرکزی داده نشده است و وضعیت منابع و مصارف قرض الحسنه در نظام بانکی کماکان در ابهام است.
لازم به ذکر است که بررسی وضعیت منابع قرض الحسنه در نظام بانکی طبق آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی نشان می دهد که در حال حاضر بانک ها حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه با نرخ صفر از مردم دریافت کرده اند. این منابع در قالب حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری و ۴۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه پس انداز است. بانک ها می توانند بخشی از ۷۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری خود را به تسهیلات قرض الحسنه تخصیص دهند چرا که این منابع نیز قرض الحسنه بوده و با نرخ صفر از مردم جذب شده است؛ با این حال بانک ها به دلیل انحصاری که دارند این کار را انجام نداده و همه این منابع را با نرخ های بالا در سرفصل سرمایه گذاری و تنها در جهت سودآوری خود وام می دهند. همچنین بانک ها از حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه پس اندازی که به وام قرض الحسنه تخصیص می دهند، بخش قابل توجهی از این تسهیلات را به سایر مصارف اصلی قرض الحسنه از جمله کارمندان خود تخصیص داده اند. گزارش ۱۲۸۳۰ مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که شرایط وام قرض‌الحسنه کارکنان بانک‌ها در مقایسه با سایر وام‌های قرض‌الحسنه بسیار متفاوت است.

این درحالیست که در شرایط کنونی، بیش از ۵۰۰ هزار جوان در صف دریافت وام ازدواج ۳ میلیون تومانی هستند که نه تنها با توجه به هزینه های امروز ازدواج افزایش نیافته بلکه همین مقدار اندک نیز توسط بانک ها به سختی و پس از مدت طولانی به جوانان اعطا می شود؛ در این شرایط، افتخار بانک مرکزی اعطای وام ازدواج به جوانانی است که از سال ۹۲ در صف دریافت این وام هستند!

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران پیگیری مسئله مهم تخصیص و تجهیز منابع قرض الحسنه در نظام بانکی را در دستور کار خود قرار داده و با توجه به اهمیت مسئله و اجحافی که در این زمینه در حق مردم به ویژه در حق جوانان و زوج های جوان از جانب بعضی بانک ها شده است، در حال تلاش برای حل مشکلات این حوزه است. لذا ارائه آمار این مسئله به صورت شفاف کمترین مطالبه ای است که در جهت تدقیق این موضوع وجود دارد و امید است که بانک مرکزی در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد. بدیهی است که در صورت عدم ارئه آمار به صورت شفاف، شبهات موجود در مورد تخصیص نامناسب منابع قرض الحسنه در نظام بانکی به واقعیت نزدیک تر می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: