مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:

افزایش ۴۰۰ هزار هکتاری سطح کشت ذرت دانه‌ای تا افق ۱۴۰۴/ کاهش سطح کشت برنج در برخی مناطق کشور

امیدواریم که تا افق ۱۴۰۴ سطح زیر کشت ذرت دانه‌ای از ۱۸۰ هزار هکتار فعلی به حدود ۴۰۰ هزار هکتار با توسعه سطح کشت در برخی نقاط خاص کشور برسد.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با حضور در دفتر ساختمان و در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما درباره وضعیت کشت ذرت گفت: امسال سطح زیر کشت ذرت نسبت به سال گذشته از کاهش برخوردار بود؛ به‌گونه‌ای که سطح زیر کشت ذرت دانه‌ای معادل ۱۸۰ هزار هکتار و ذرت سیلویی ۲۲۰ هزار هکتار است.

کاوه خاکسار افزود: در خصوص میزان تولید۱۱ تا ۱۲ میلیون تنی ذرت سیلویی به‌دلیل آنکه مستقیم توسط مصرف‌کنندگان خریداری و سیلو می‌شود، مشکلی ندارد. ضمناً در ذرت دانه‌ای مشکلات کم‌آبی باعث شده است که سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ذرت محصولی دومنظوره است و اگر در سال جاری خرید تضمینی ۹۶۰ تومانی به موقع توسط مباشر خرید انجام و وجه آن در اسرع وقت به کشاورزان پرداخت شود احتمال اینکه بعضی از کشاورزان ذرت علوفه‌ای را به‌صورت دانه‌ای برداشت کنند، افزایش خواهد یافت.

خاکسار ادامه داد: متوسط عملکرد ذرت دانه‌ای در حال حاضر هفت‌هزار و ۴۳۰ کیلوگرم در هکتار است که تا افق ۱۴۰۴ با برنامه‌های پیش‌بینی‌شده به هشت‌هزار و ۲۵۰ کیلوگرم در هکتار افزایش خواهد یافت و علاوه بر آنکه سطح زیر کشت ذرت در سال جاری کاهش یافته است، امیدواریم که تا افق ۱۴۰۴ به حدود ۴۰۰ هزار هکتار با توسعه سطح کشت در برخی نقاط خاص کشور برسیم.

اجرای آبیاری تیپ تا ۳۵۴ هزار هکتار تا افق ۱۴۰۴

مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: پیش‌بینی شده است که تا این افق حداقل ۳۵۴ هزار هکتار از اراضی زیر کشت ذرت با روش آبیاری نوین (تیپ) انجام شود.

وی درباره ورود ذرت دانه‌ای خوزستان به بورس یادآور شد: در حال حاضر به‌عنوان طرحی پایلوت، قیمت تضمینی جایگزین خرید تضمینی در استان خوزستان برای محصول ذرت شده است که اگر این آزمایش نتیجه خوبی داشته باشد، می‌توانیم آن را برای محصولات سایر استان‌ها نیز اجرا کنیم.

خاکسار تأکید کرد: قیمت تضمینی به نفع کشاورزان خواهد بود؛ زیرا اگر معامله بالاتر از قیمت تعیین‌شده تضمینی (۹۶۰ تومان) باشد، به نفع تولید کنندگان است و اگر پایین‌تر از این قیمت معامله شود، دولت مابه‌التفاوت آن را پرداخت می‌کند؛ بنابراین هیچ ضرری متوجه کشاورزان نخواهد بود.

امیدواری برای تولید بذر هیبرید ارقام متوسط‌رس و زودرس ذرت در کشور

مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره نیاز به ارقام جدید زراعی در کشور اظهار داشت: برای آنکه بتوانیم کم‌آبی‌های موجود را پشت سر بگذاریم، نیاز است از ارقام زودرس و متوسط‌‌رس در محصولات مختلف زراعی ازجمله ذرت استفاده کنیم که بدین‌منظور در تلاش هستیم که بتوانیم این ارقام را از طریق مبادله دانش فنی با سایر کشورها ازجمله فرانسه عملیاتی کنیم.

وی همچنین گفت: شرکت‌های خصوصی ایرانی در حال مذاکره هستند تا بتوانند تکنولوژی‌های تولید در بخش دانه‌های روغنی بویژه کلزا و همچنین ارقام متوسط‌رس و زودرس ذرت را به کشور وارد کند و امیدواریم بتوانیم در داخل کشور بذر هیبرید ارقام متوسط‌رس و زودرس را تولید کنیم.

خاکسار درباره کشت سایر گیاهانی که جایگزین برنج و سایر محصولات خواهند شد، افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی و خاک موجود در هر منطقه، الگوی کشت مناسب را توصیه می‌کنیم که در این راستا، به‌طور جدی در معاونت زراعت در حال پیگیری است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی مناطق که سطح زیر کشت برنج کاهش پیدا می‌کند، محصولات دیگری همچون آفتابگردان، ذرت و سورگوم می‌تواند به‌عنوان جایگزین مطرح شود.

مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در راستای افزایش تولید در محصول ذرت، استفاده از ارقام زودرس و متوسط ‌رس، بهره‌برداری از روش‌های آبیاری تیپ که مصرف آب را کاهش دهد و استفاده از کشت نشائی را در دستور کار داریم که برای کاهش هزینه‌های کشت نشائی، اقداماتی در حال انجام است.

خاکسار تصریح کرد: کشت نشائی کمک می‌کند که تراکم بوته‌های مورد نظر تضمین شود و علاوه بر آن، دو آب صرفه‌جویی کرده و تراکم مطلوبی نیز حاصل می‌شود.

وی یادآور شد: هزینه کشت نشائی که تا پیش از این حدود ۷۰ تومان بود،که می تواند تا ۱۵ تومان کاهش پیدا کرده که در صورت انجام برخی طرح‌های دیگر، امکان کم شدن بیشتر آن به‌وجود می‌آید و علاوه بر آن از آنجا که آب برای زراعت بسیار ارزشمند است، هزینه‌ای که برای کشت نشائی می‌شود، می‌تواند معادل ارزشی آب تأثیرگذار باشد.

خاکسار تأکید کرد: از دیگر مزایای کشت نشائی، کاهش هزینه مبارزه با آفات و بیماری‌ها است.

افزایش راندمان تولید در واحد سطح با توان بخش خصوصی

مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره طرح‌های موجود در دفتر محصولات اساسی اظهار داشت: برای هشت محصول گندم، جو، برنج، ذرت، حبوبات، دانه‌های روغنی، چغندرقند و پنبه برنامه‌های افزایش ضریب خوداتکایی تدوین شده و چهار برنامه پشتیبان شامل تکنولوژی‌های بذر، تغذیه گیاهی، کشاورزی حفاظتی و مکانیزاسیون نیز پیش‌بینی شده است.

وی درباره نقش بخش خصوصی ازجمله سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: شرکت‌های فنی و مهندسی موجود در کشور می‌توانند با توجه به تخصص و توان خود، برای افزایش راندمان تولید در واحد سطح اقدام کنند و علاوه بر آن، لازم است اطلاعات علمی را به بخش کشاورزی منتقل کنند.

خاکسار همچنین افزود: یکی از مباحث اصلی، نقش تغذیه در مقابله با تنش‌ها است که این شرکت‌ها می‌توانند با روش‌های خود نسبت به انتقال دانش فنی نوین اقدامات لازم را انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: برای مثال تغذیه درست گیاهان می‌تواند از تنش سرما ،گرما و خشکی گیاهان جلوگیری کنند و خسارت‌های ناشی از عوامل فوق را به حداقل ممکن برسانند.

خاکسار ادامه داد: همکاری با تشکل‌ها و تعامل با انجمن‌هایی چون برنج می‌تواند برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی را سریع‌تر پیش ببرد.

ترغیب کشاورزان به کشت سورگوم

مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در کمیته‌های فنی و محصولی موجود در معاونت زراعت، بخش خصوصی و دولتی می‌توانند در کنار یکدیگر قرار گرفته و هم‌سو برای رسیدن به هدفی مشترک حرکت کنند.

وی یادآور شد: اقدامات آموزشی و ترویجی که برای محصولات مختلف ازجمله ذرت در سال گذشته به انجام رسید، باعث شد که درصد ارقام دیررس به متوسط‌‌رس و زودرس که ۹۲ به هشت بود، در سال جاری به ۷۶ به ۲۴ برسد و این به‌دلیل نیاز کشاورزان به ارقام مناسب با مصرف آب بوده است.

خاکسار به مبحث آب اشاره کرد و اظهار داشت: تغییر روش‌های آبیاری و تغییر ارقام و استفاده از کشت‌هایی که متناسب با شرایط آب و هوایی هر منطقه است، از ضروریات بوده و لازم است در این بخش اقدامات جدی‌تری انجام شود؛ به‌گونه‌ای که کشاورزانی که در مناطق خود با مشکل کم‌آبی روبه‌رو هستند، به کشت گیاه سورگوم ترغیب می‌شوند، زیرا سه آب کمتر از ذرت نیاز دارد و علاوه بر آن می‌تواند در مناطقی که بازدهی یونجه مناسب نیست، از این گیاه استفاده کرد.

منبع: ایانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: