دومین بسته خبری-تحلیلی جمعیت

اقدامات کوچک برای حل مسئله بزرگ

در دومین بسته خبری-تحلیلی جمعیت، اقدامات صورت‌گرفته توسط دولت برای کمک به افزایش جمعیت، دلایل اخطار مجلس به وزیر ورزش و جوانان به دلیل سیاست‌های جمعیتی وزارتخانه و دو بسته جمعیتی جدید وزارت بهداشت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، در دومین بسته خبری-تحلیلی جمعیت، اقدامات صورت‌گرفته توسط دولت برای کمک به افزایش جمعیت، دلایل اخطار مجلس به وزیر ورزش و جوانان به دلیل سیاست‌های جمعیتی وزارتخانه و دو بسته جمعیتی جدید وزارت بهداشت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وزیر ورزش و جوانان، کارت زرد جمعیتی گرفت

بهارستانی‌ها، از توضیحات محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان، در پاسخ به سوال نمایندگان در مورد مسائل و مشکلات جوانان قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند. عملکرد وزارت ورزش و جوانان، به عنوان متولی پرداختن به مسائل اساسی جوانان، همواره تحت‌الشعاع ورزش بوده است هرچند یکی دیگر از حوزه‌هایی که نمایندگان به خاطر آن به گودرزی اخطار دادند، مسائل ورزشی بود.

گودرزی در پاسخ به سوالی در رابطه با افزایش سن ازدواج و افزایش طلاق در کشور اظهار داشت در این وزارتخانه، برای حل این مشکلات، اقداماتی چون تشویق جوانان برای ازدواج و مواردی چون تولید آثار هنری، تولید کتاب الکترونیکی ازدواج و طلاق و تدوین پیش نویس پروتکل مشاوره ازدواج اشاره کرد. همان‌طور که پیداست، چنین اقداماتی برای حل این مسائل، ناچیز است و به همین جهت نهایتا مجلس، به محمود گودرزی، اخطار داد.

چندی پیش، حسام‌الدین علامه، معاون فرهنگی وزیر بهداشت هم از ارائه بسته تشویقی وزارت بهداشت برای ازدواج دانشجوئی به شرط بهتر شدن وضعیت بودجه کشور خبر داد. البته وعده ارائه بسته‌های تشویقی در راستای افزایش جمعیت در وزارت بهداشت، متاسفانه تاکنون عملی نشده است. همانند بسته حمایتی از زوج‌های نابارور که در بسته خبری شماره قبل به آن اشاره شد. سیاست‌های جمعیتی وزارت بهداشت به گفته آقای علامه جذب آثار هنری در‌ سه‌گانه بی فرزندی، تک فرزندی و جمعیت سالمند عنوان شد. این در شرایطی است که پرداختن به این اقدامات که از لحاظ اثرگذاری بی‌شباهت به سیاست‌های وزارت ورزش و جوانان نیست به تامین بودجه موکول شده است.

اما این آخرین بسته وزارت بهداشت نبود؛ محمد اسلامی، رئیس اداره باروری سالم وزارت بهداشت از تهیه بسته پیش‌نویس مشاوره سقط، جهت جلوگیری از سقط غیرقانونی خبر داد. به گفته اسلامی این بسته تا پایان سال اجرایی می‌شود. با وجود آمار نگران‌کننده سقط جنین به صورت غیرقانونی و غیر بهداشتی، باید دید این بسته آیا به سرنوشت سایر بسته‌های وزارت بهداشت دچار می‌شود، و اگر نه، چقدر در کاهش آمار سقط جنین اثرگذار خواهد بود.

مهمترین مشکل زنان مسائل معیشتی و اشتغال است

مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، مهمترین مشکلات جامعه زنان، مسائل معیشتی، اقتصاد خانواده و اشتغال دانست. او توانمند سازی زنان جامعه را در اولویت برنامه‌های این سازمان عنوان کرد که در این زمینه دو گروه زنان سرپرست خانوار و دختران فارغ التحصیل دانشگاهها در اولویت قرار دارند. مولاوردی در راستای چگونگی انجام این برنامه‌ها توضیح داد استخدام و تحت پوشش دولت قرار گرفتن به شکل اشتغال رسمی مورد نظر نیست زیرا در شرایط کنونی دولت توانایی چنین اقدامی را ندارد و هدف تقویت کارآفرینی، خود کفایی و اشتغال‌زایی غیر دولتی است.

در همین راستا هومن امیدوار، معاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی زنجان از حمایت از زنان شاغل خبر داد. به گفته امیدوار، زنان شاغلی که از مرخصی زایمان استفاده می‌کنند، اگر کارگاه‌هایی که در آن شاغل هستند تعطیل نشده باشد می‌توانند بعد از پایان مرخصی خود به سر کار سابق‌شان برگردند و بر اساس قانون هیچ کارفرمایی اجازه منع ورود این افراد را نمی‌تواند بدهد.

سایر اخبار

روش‌های سلبی بدترین شیوه ترویج افزایش جمعیت

ناهید خداکرمی، رئیس انجمن علمی مامایی ایران با انتقاد از شکل سیاست‌ها برای افزایش جمعیت گفت چراغ زرد کاهش جمعیت حدود ۱۲ سال است که روشن شده و این در حالی است که بسیاری از نخبگان و افراد فعال در این زمینه هشدارهای لازم را داده بودند. خداکرمی گفت عدم رصد مناسب حرکت جمعیتی کشور توسط مدیران موجب شد برای جبران این غفلت همه وارد گود شوند که این مهم خود موجب آسیبی بدتر خواهد شد.

بی‌میلی جوانان به ازدواج صحت ندارد

شهلا کاظمی پور، جمعیت‌شناس و عضو هیئت علمی‌ دانشگاه تهران گفت: عده‌ای اعتقاد دارند علت کاهش تعداد ازدواج‌ها، بی‌میلی جوانان به ازدواج است اما در تحلیل چرایی کاهش تعداد ازدواج‌ها باید گفت تعداد جوانان در معرض ازدواج کاهش یافته‌اند؛ جمعیت در معرض ازدواج رو به کاهش است و به ‌تبع آن، تعداد ازدواج‌ها هم کاهش خواهد یافت و بی‌میلی جوانان به ازدواج صحت ندارد.

والدین سرراهی، پیامد جدید سالخوردگی جمعیت؛ آن‌طور که مسئولان سازمان بهزیستی استان تهران خبر داده‌‌اند، جامعه ما با پدیده «والدین سرراهی» مواجه شده است. سیدحسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: سالمندان مجهول‌الهویه و بی‌سرپناه، بخشی از سالمندانی هستند که در واقع به دلیل مشکلات اقتصادی به‌ناچار و ناخواسته زندگی بی‌هویت در خیابان را ترجیح می‌دهند چون چاره‌ای جز این برایشان باقی نمانده است. گفتنی است بنا به آمار اعلامی سازمان ملل، تا سال ۱۴۳۰، به ازای هر ۴ ایرانی یک نفر سالمند بالای ۶۰ سال در ایران وجود خواهد داشت.

میانگین سن ازدواج حدود ۳۰ سال؛ برای یک شهرستان کوچک؛ علی عادلی، مدیر کل ثبت احوال استان گلستان گفت: آمار ازدواج در پنج ماهه اول امسال نشان می‎دهد که نرخ وقوع ازدواج در این استان سیر نزولی داشته و هر سال شاهد کاهش ازدواج در گلستان هستیم. عادلی گفت: بیشترین سن میانگین ازدواج برای مردان در شهرستان بندرگز با معدل سنی ۲۹٫۲۲ است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: