وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد

وزیر جهاد: تاکنون فقط محصولات خام به فرانسه صادر میکردیم

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طی یک دوره ۲۰ ساله سطح آب‌های زیرزمینی به روند سابق بازمی‌گردد، گفت: مطابق گزارش‌ سازمان هواشناسی، سال گذشته ۱۸ درصد بارندگی‌ها در سطح کشور کاهش داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در دومین همایش ملی روستا با رویکرد تبیین بخش روستا در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: توسعه روستایی که با ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی است، از بهره گیری کمتر از منابع پایه آب و خاک و افزایش تولید محصول و ارزش افزوده بیشتر تحقق می یابد.

وی افزود: نخستین طرح استقرار نوع بشر از زمان یکجا نشینی در روستاها و استفاده از ظرفیت طبیعی آب، خاک، مراتع و غیره در کشاورزی آغاز شده است.

حجتی گفت: در ایران اسلامی طی سه دهه گذشته با اجرای برنامه های جامع، خدمات زیربنایی در روستاها افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضریب نفوذ ۸۵ درصدی گاز رسانی به روستاها، ابراز امیدواری کرد که فاصله خدمات رسانی به شهرها و روستاها روز به روز کاهش یابد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مقوله پایداری و توانمندسازی روستاها، تصریح کرد: هرچند گام های اساسی در زمینه استفاده از آب و خاک و سایر امکانات در اختیار روستاها برداشته شده و مسیر خود را پیدا کرده‌ایم، اما هنوز راهی طولانی برای اقتصادی شدن روستاها در پیش داریم.

وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: مطابق گزارش های سازمان هواشناسی سال گذشته ۱۸ درصد بارندگی‌ها در سطح کشور کاهش داشته، اما از سوی دیگر برداشت از آب های زیرزمینی به دلیل افت سطح آب ها نیز به شدت کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: مطابق توافق انجام شده بین دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و نیرو، سطح برداشت آب‌های زیرزمینی به گونه‌ای تنظیم می شود، تا در یک دوره زمانی پنج ساله میزان تغذیه سفره های زیرزمینی و برداشت ها به تعادل برسد.

حجتی اضافه کرد: مطابق برنامه ریزی‌ها ، طی یک دوره ۲۰ ساله میزان سطح آب های زیرزمینی به روند سابق آن برخواهد گشت.

وی تصریح کرد: به رغم مصرف کمتر آب در سال زراعی گذشته، توانستیم در تمام زمینه ها افزایش تولید داشته باشیم که با افزایش بهره وری در مصرف آب، بهبود مصرف بذرها، آماده سازی خاک، فعالیت های به زراعی و به نژادی و غیره به دست آمده، اما هنوز راه زیادی در پیش داریم.

وزیر جهاد کشاورزی وجود ظرفیت‌هایی همچون توسعه کشت گیاهان دارویی را از دیگر قابلیت‌های ناشناخته کشاورزی کشور برشمرد که درآمدزایی و ارزش افزوده بالایی داشته و در عین حال پرداختن به آنها منجر به حفظ پوشش گیاهی می شود.

وی بخش کشاورزی را یک زنجیره توصیف کرد که تنها به یکی دو حلقه آن توجه شده، در حالی که خدمات پیشین و پسین تولید کشاورزی در روستاها به راحتی با قیمت های پایین تر و رقابتی تر قابل دسترسی است و پایداری و ارزش افزوده بالایی ایجاد می کند که از جمله آنها خدمات صنایع تبدیلی، صنایع دستی و صنایع غذایی را می توان عنوان کرد.

حجتی به سفر اخیر هیات عالی رتبه فرانسوی همراه با تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی این کشور به ایران اشاره کرد که در بسیاری موارد دریافت کننده محصولات خام کشور بودند و تصریح کرد: باید تمهیداتی بیندیشیم که به جای خام فروشی، زمینه سرمایه گذاری و استقرار صنایع آنان در کشور فراهم شود.

وی بیان داشت: طی سنوات گذشته برنامه های توسعه ای خوبی در چارچوب اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی طراحی شده که پایه و اساس آنها ارتقای بهره وری است و از جمله مهم ترین آنها می توان به توسعه کشت های گلخانه ای اشاره کرد.

وزیر جهادکشاورزی افزود: تحقیقات نشان می دهد که اگر به طور نمونه محصولات خیار و گوجه فرنگی را به جای فضای باز در گلخانه ها تولید کنیم، ضمن تولید محصولاتی سالم سه میلیارد مترمکعب (۱۰ برابر حجم سد کرج) صرفه جویی در مصرف آب خواهیم داشت.

وی بیان داشت: در زمینه دامپروری شناسایی نژادهای جدید گوشتی و شیری در دام های سبک و سنگین و همچنین محصولات اساسی گندم، برنج، چغندر قند و نیشکر نیز طرح هایی در دست تدوین است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با گشایش هایی که در آینده نزدیک در حوزه های سیاسی و اقتصادی بین الملل حاصل می شود از طریق گسترش واحد های حقوقی به ویژه تشکل ها و NGO ها فاصله تولید تا مصرف در کشاورزی به حداقل برسد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: