دستیابی به نرخ پوشش در آموزش ابتدایی به حدود ۹۹ درصد/ اختصاص ۴ میلیارد دلار برای ایمن‌‌سازی مدارس

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه نرخ پوشش تحصیلی در آموزش ابتدایی به ۹۸.۶ درصد رسیده است، گفت: در راستای ایمن‌سازی مدارس از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ حدود ۴ میلیارد دلار به ایمن‌‌سازی و نوسازی مدارس اختصاص داده شد.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در دومین نشست بین‌المللی سران مدرسه ایمن که با حضور ۲۵ کشور و ۹ نهاد بین‌المللی در هتل پارسیان آزادی برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: موقعیت استراتژیک ایران به‌ خصوص در فضای پس از تحریم، زمینه لازم را برای توسعه همه‌جانبه فراهم کرده است.

وی ادامه داد: این فرصت بی‌بدیل زمینه‌ساز همکاری ایران با سایر کشورهاست و این کنفرانس می‌تواند نقطه آغازی برای تعامل وزارت آموزش و پرورش با سایر سازمان‌های مرتبط باشد.

فانی با بیان اینکه در بُعد کیفی در حال حاضر قریب به ۱۳ میلیون دانش‌آموز در ۱۰۵ هزار مدرسه تحصیل می‌کنند، گفت: نرخ پوشش در آموزش ابتدایی به ۹۸٫۶ درصد رسیده است و عدالت آموزشی در دسترسی دختران و پسران به آموزش با کیفیت تحقق یافته و فرصت‌هایی برای تربیت در مناطق شهری و روستایی فراهم شده است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: حدود ۹۰ درصد افراد ۱۵ تا ۶۴ سال از نعمت سواد برخوردار هستند و بنا داریم تا سال ۲۰۱۸ میلادی بیسوادی را به حداقل برسانیم و در بعد کُیفی نیز ایران با انجام ۱۰۰ مورد پژوهش و استفاده از نظرات ۵۰۰ متخصص، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را تهیه کرده که می‌تواند زمینه‌ساز دستیابی دانش‌آموزان به تعالی پیوسته را فراهم سازد.

وی تصریح کرد: ما نگاه متوازن به ساحت‌های تربیتی داریم که شامل ساحت‌های اعتقادی، عبادی، اخلاقی، زیستی و بدنی، سیاسی ـ اجتماعی، زیباشناختی و هنری، اقتصادی، حرفه‌ای و علمی ـ فناوری است که نقشه راه برای پیاده‌سازی آن تهیه شده است.

فانی با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: در این سند به خانواده به‌عنوان رکن اصلی توجه شده است و رشد و تعالی نیروی انسانی از محورهای اصلی سند بوده و دانشگاهی با چنین مأموریت در آموزش و پرورش ایجاد شده است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه افزود: از جمله این برنامه‌ها توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای است تا در پایان سال ۱۴۰۴، به پوشش ۵۰ درصدی دانش‌آموزان متوسطه برسانیم و تمرکز بر کیفیت‌بخشی در دوران ابتدایی و جهت‌دهی تخصیص منابع، بالا بردن اثربخشی و کارآیی وزارت آموزش و پرورش از طریق بازتعریف نقش مدیران آموزشگاهی به‌ عنوان عامل تأثیرگذار در نظام تعلیم و تربیت است.

وی اضافه کرد: چهارمین برنامه این است که در دو سال اخیر با توسعه سیاست مشارکت موفق به افزایش درصد پوشش دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی از ۸٫۵ به ۱۲ درصد شده‌ایم و پنجمین محور برنامه‌ها توسعه و تنوع فضای یادگیری با بهره‌گیری از فضای مجازی در حوزه تعلیم و تربیت است.

فانی بیان داشت: تلفات و آسیب‌دیدگی دانش‌آموزان در زمان تحصیل در پی بلایا، جبران‌ناپذیر است و ما علاوه بر ایجاد مدارس ایمن، بر برخورداری دانش‌آموزان از سلامت اهتمام داریم و در راستای افزایش ایمنی مدارس ایران از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ میلادی حدود ۴ میلیارد دلار به نوسازی و ایمن‌سازی مدارس اختصاص داده شده است و برای افزایش ایمن‌سازی دانش‌آموزان، این مقدار در سال ۲۰۰۶، ۳۳ درصد بود که در سال ۲۰۱۴، به ۶۷ درصد رسیده است و حداقل ۳ میلیارد دلار در سال‌های آینده به این بخش اختصاص می‌یابد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، یک میلیارد دلار برای استانداردسازی تأسیسات مدارس اختصاص می‌یابد، خاطرنشان کرد: در یک بازه ۱۰ ساله امیدواریم کل مدارس ایران را ایمن سازیم.

فانی تصریح کرد: برای اولین بار مقرر شده است عنوان «مدرسه ایمن» در برنامه ششم توسعه ایران وارد شود و قطعاً توان علمی و تخصصی ایران در مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی مدارس الگویی برای سایر کشورها می‌تواند باشد و علاقه‌مندیم از طریق ایجاد دبیرخانه دائمی UNIFTI در تهران در اختیار سایر کشورها قرار دهیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: