اختصاص چهار درصد از یارانه تولید در سال جاری/ آیین‌نامه توزیع عادلانه یارانه تدوین شود

هنگامی که در سال گذشته از بودجه سال ۹۴ و تبصره‌های آن رونمایی شد، مشخص بود که در سال جاری نیز خبری از یارانه سهم تولید نخواهد بود که در همان زمان و به استناد اعداد و ارقام مندرج در بودجه، این مطلب ثابت شد.

به گزارش عیارآنلاین، هنگامی که در سال گذشته از بودجه سال ۹۴ و تبصره‌های آن رونمایی شد، مشخص بود که در سال جاری نیز خبری از یارانه سهم تولید نخواهد بود که در همان زمان و به استناد اعداد و ارقام مندرج در بودجه، این مطلب ثابت شد.

حال که حدود ۷ ماه از آغاز اجرای بودجه سال جاری می‌گذرد این پیش بینی تقریباً محقق شده و تاکنون مبلغی به عنوان یارانه سهم تولید پرداخت نشده است و فقط در هفته گذشته بود که معاون اول رییس جمهور و سپس سخنگوی دولت قول اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه جهت اختصاص به یارانه بخش تولید را دادند که در صورت تحقق آن لازم است تا آیین نامه نحوه توزیع عادلانه یارانه بین صنایع تدوین شود و این یارانه در اختیار صنایع قرار گیرد.

با این حساب به نظر می‌رسد که توزیع این مبلغ نیز حدود یک تا دو ماه طول بکشد و با توجه به هزینه‌های دولت در ماه‌های پایانی سال، در سال جاری دیگر مجالی برای پرداخت مابقی یارانه سهم تولید باقی نخواهد ماند و در واقع با پرداخت این مبلغ فقط ۴ درصد از بودجه مصوب یارانه‌ای سهم تولید ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سال جاری محقق می‌شود.

ارقام تبصره ۲۱ بودجه چه می‌گوید؟

تبصره ۲۱ بودجه کل کشور اختصاص به منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و نحوه هزینه کرد آن دارد؛ در این تبصره جمع منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها ۴۸۰ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده و در مقابل، هزینه‌های در نظر گرفته شده بالغ بر ۵۴۳ هزار میلیارد ریال تعیین شده است.

به عبارت دیگر و با فرض تحقق تمام منابع پیش بینی شده، در همان ابتدای کار با ۶۳ هزار میلیارد ریال کسری بودجه در این بخش روبرو هستیم و بسیار محتمل است که این کسری عمدتاً بر روی یارانه سهم تولید اثرگذار باشد.

نحوه توزیع منابع حاصل از هدفمندی بر اساس پیش بینی بودجه

بر اساس بودجه تصویبی قرار است منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به شرح زیر اختصاص یابد:

۴۲۰ هزار میلیارد ریال بابت توزیع نقدی و غیر نقدی بین اقشار مردم، موضوع ماده ۷ قانون هدفمندی یارانه ها.

۵۲ هزار میلیارد ریال کمک به بخش تولید، بهبود حمل و نقل عمومی، بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست بر اساس ماده ۸ قانون هدفمندی یارانه ها.

۴۸ هزار میلیارد ریال در اجرای بند ب ماده ۳۴ قانون پنج‌ ساله توسعه کشور.

۴-۱۳ هزار میلیارد ریال به منظور تأمین بخشی از یارانه سود تسهیلات مسکن حمایتی زوج های جوان، اقشار آسیب پذیر و روستاییان، ساماندهی سکونت گاه‌های حاشیه شهرها و مسکن مهر.

۱۰ هزار میلیارد ریال جهت کمک به برنامه اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها.

مجموع این هزینه های پیش بینی شده که بالغ بر ۵۴۳ هزار میلیارد ریال است از کل منابع پیش بینی شده از اجرای قانون هدفمندی بیشتر بوده و به نظر می‌رسید که بخش تولید امسال هم از سهم خود از یارانه ها بی نصیب بماند.

نحوه توزیع یارانه ۲ هزار میلیارد ریالی اختصاص داده شده

مبلغ اختصاص داده شده که تقریباً معادل ۴ درصد از بودجه پیش بینی شده است، باید توسط وزارت صنعت و به صورت عادلانه بین صنایع توزیع شود؛ برای توزیع این مبلغ و تعیین سهم هر رشته از صنعت از یارانه تخصیصی روش‌های متفاوتی را می‌توان در نظر گرفت که می‌تواند به صورت مجزا و یا ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد‌.

سهم رشته صنعتی در ارزش افزوده کل صنعت، قدرت ارز آوری هر رشته صنعتی و سهم آن در صادرات صنعتی، سهم رشته صنعتی در اشتغال صنعتی کشور، سهم از نظر تعدادی در بین واحدهای صنعتی، توزیع بر اساس مصرف انرژی، حضور موثر در بازار سرمایه، ارزش کل تولیدات هر رشته صنعتی و سهم آن در تأمین نیازهای داخلی و سهم در تولید ناخالص داخلی و چندین شاخصه اقتصادی و اجتماعی دیگر، برخی از این روش‌ها اشت.

البته به نظر می‌رسد که آمار و اطلاعات موجود از نظر اشتغال (تعداد بیمه شدگان هر رشته صنعتی) و یا مصارف انرژی (برق یا گاز) از استحکام و دقت بیشتری نسبت به سایر مولفه‌ها مثلاً ارزش افزوده و یا سهم در تأمین بازار داخل برخوردار باشد و بیشتر قابل اتکا باشد‌ در نتیجه توزیع سهم یارانه ها با در نظر گرفتن این شاخصه ها به عدالت نیز نزدیک‌تر است.

بدیهی است که مبلغ اختصاص داده شده نمی‌تواند نقش موثری در تأمین نقدینگی مورد نیاز صنایع بازی کند ولی ضرورت دارد که توزیع این مبلغ اولاً شفاف باشد و نحوه توزیع آن به اطلاع همه رسانده شود و ثانیاً حتی الامکان به صورت عادلانه انجام شود ضمن آنکه سهم بنگاه های کوچک و متوسط نیز در نظر گرفته شود.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: