۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۱

ریزش ۳۰۰ هزار شغل با وجود ایجاد ۷۰۰ هزار شغل جدید در سال گذشته/ دفاع تمام قد از تعاونی‌های مسکن

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سیاست‌های اقتصادی دولت و آمار ایجاد ۷۰۰ هزار شغل که از سوی مرکز آمار اعلام شده بود، گفت: ۷۰۰ هزار شغل در سال ۹۳ ایجاد شد، اما ۳۰۰ هزار شغل ریزش داشت.

به گزارش عیارآنلاین، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در جریان برگزاری نخستین همایش بین‌المللی مزیت‌ها و ظرفیت‌های تعاونی‌ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی در تهران با اشاره به لزوم ایجاد انعطاف در بخش تعاون کشور اظهار داشت: به اتصالات عمودی و افقی بسیاری در بخش تعاون احتیاج داریم و این موضوع به توصیه اقتصادی و اجتماعی کمک بسیاری خواهد کرد.

وی افزود: کشور ما در سال‌های گذشته درگیر تحریم‌های مختلف بود، اما برخلاف تصور غربی‌ها شیرازه اقتصاد ایران حفظ شد، چرا که همان روح اقتصاد مقاومتی در کشور حاکم بود.

ربیعی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی اتصالات عمودی و افقی جامعه کمک کرد، گفت: این اتصالات درونی موجب خواهد شد، تا علاوه بر افزایش کارایی و بهره‌وری، عدالت اجتماعی نیز میسر شود.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به برخی تعاونی‌های موفق در کشور تصریح کرد: به عنوان مثال تعاونی معلولان، تولیداتی را انجام می‌دهند که اگر فروش محصولات آنها تضمین شود، بسیار مؤثر خواهد بود، چرا که فروشگاه‌های تعاونی سراسر کشور با ۴۰ میلیون ایرانی سر و کار دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به پتانسیل بخش تعاون اشاره کرد و گفت: تعاونی‌ها به مبارزه فقر غذایی کمک بسیاری کرد و اخیراً در توزیع سبد کالا برای بیش از ۱۰ میلیون نفر ایرانی، موفق وارد شد.

وی گفت: باید با کمک اتاق‌های تعاون در سراسر کشور ایجاد تشکل ها و اتحادیه‌های استانی بپردازیم، چرا که این نهادها عامل توسعه خواهند بود و در بسیاری از بخش‌ها کمک می‌کنند.

ربیعی همچنین تأکید کرد که باید تعاونی‌های موفق معرفی شده و به آنها برای افزایش کارایی و اثربخشی عملکرد بهتری داشته باشند.

ربیعی با بیان اینکه اقتصاد ایران در حال خروج از رکود است، گفت: باید از این فرصت استفاده کرده و جایگاه تعاون و اقتصاد را احیا کنیم.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه ارزان‌ترین مسیر اشتغال‌زایی تعاونی‌ها هستند، گفت: برخی مشاغل در حوزه نفت با صرف بیش از میلیاردها تومان یک شغل ایجاد می‌کنند، اما در بخش تعاون با ۱۰ میلیون تا ۳۰ میلیون شغل پایدار ایجاد می‌شود.

وی افزود: در گذشته به دلیل حرکت‌های پوپولیستی، محیط زیست تخریب شد، در حالی که می‌توانست با توجه به بنگاه‌های کوچک، شرایط بهتری را رقم زد.

ربیعی همچنین در اظهاراتی نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت به صورت تمام قد دفاع کرد و گفت: دولت در سیاست‌های اقتصادی برخلاف برخی اظهارنظرها موفق عمل کرده، در حالی که دشمنان ما در مناطق مختلف به دنبال پر رنگ تر کردن نقاط ضعف ایران هستند.

وی همچنین نسبت به انتقاداتی که از آمار ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در کشور مطرح می‌شود، انتقاد کرد و گفت: آماری که در ایجاد ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد کاملاً درست است و منبع علمی دارد.

ربیعی گفت: آمار سازمان تأمین اجتماعی و صدور بیش از ۶۵۰ هزار دفترچه تأمین اجتماعی، مهر تأییدی بر این اظهارات اخیر است، اما منتقدان بدون توجه به روند طی شده، آمارها را نقد می‌کنند.

ربیعی علاوه بر این، تأکید کرد: با وجود ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در سال ۹۳، ۳۰۰ هزار شغل هم ریزش داشته است، بنابراین به طور خالص تنها ۴۰۰ هزار شغل ایجاد شد.

وی همچنین در مورد انتقاد از روند تحویل مسکن مهر تأکید کرد: وزارت راه و شهرسازی در یک سال گذشته بیشترین همکاری را با معاونت وزارت داشت که درنهایت منجر به ۹۰۰ هزار واحد شد، اما برخی همچنان بدون اطلاع از روند تحویل پروژه‌ها انتقاداتی را مطرح می‌کنند.

وی گفت: در کنار مسکن مهر، تعاونی‌های مسکن هم موفقیت‌های بسیاری داشتند که نباید از آنها هم چشم‌پوشی کرد.

وی در پایان بر لزوم توسعه تعاونی‌های گردشگری تأکید کرد و گفت: صندوق کارآفرینی امید به این تعاونی‌ها تسهیلات خواهد داد، تا گردشگران وارد ایران شوند و از جاذبه‌های آن استفاده کنند.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: