۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۹

جزئیات عملکرد بودجه تا پایان شهریورماه/۷۰ درصد درآمد ۶ ماهه محقق شد

نماینده مجلس با اشاره به تحقق ۳۴ درصد درآمد نفتی کشور در ۶ ماهه نخست امسال گفت: دولت برای تامین هزینه‌های عمرانی می‌‌تواند ۵ تا ۸ هزار میلیارد تومان را از طریق اوراق خزانه و قرضه تأمین کند.

به گزارش عیارآنلاین، علی محمد احمدی با اشاره به گزارش رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در خصوص عملکرد بودجه سال جاری و برنامه ششم اظهار داشت: طبق گزارش، منابع بودجه به طور متوسط در شش ماهه امسال ۷۰ درصد تحقق یافته است که شامل درآمدهای نفتی و مالیات است، بنابراین آنچه در قانون پیش‌بینی شد تا کنون محقق نشده است.

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس با اشاره به اینکه بخشی از درآمدهای مالیات به نفت و واردات بستگی دارد یادآور شد: سخنگوی دولت معتقد است کسری بودجه نداریم و مخارج در حد درآمدها بوده است در عین حال هزینه‌های ضروری مانند حقوق و دستمزد کارکنان پرداخت شده است.

این نماینده مجلس افزود: درآمد مالیات و عوارض در سال جاری حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن در ۶ ماهه محقق شده است در حالی که باید ۴۲ هزار میلیارد تومان محقق می‌شد.

به گفته وی همچنین از ۴۵ تا ۵۰ میلیارد دلار درآمد نفت در بودجه حدود ۱۶ تا ۱۷ میلیارد دلار محقق شده است.

احمدی تأکید کرد: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی، دولت به دنبال کاهش هزینه‌ها و استفاده از درآمدهای جایگزین است.

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی بر اساس برنامه پنجم توسعه می‌تواند در بودجه سال آینده حداقل ۲۰ درصد تعیین شود به گزارش دولت برای تدوین برنامه ششم اشاره کرد و افزود: این برنامه در قالب دو بخش یعنی احکام دائمی و قوانین موجود به مجلس ارائه خواهد شد و خود برنامه که شامل جداول و پیوست‌ها است اسفند سال جاری و اگر تهیه نشد اوایل سال آینده به مجلس ارائه می‌شود.

این نماینده مجلس درباره میزان پرداخت اعتبار به طرح‌های عمرانی گفت: تا کنون حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان به این طرح‌ها در حالی اختصاص یافته که طبق این گزارش مشکل پرداخت وجود داشته اما گفته شد هفته گذشته این اعتبار پرداخت شده است.

وی افزود: دولت مکلف است ۳۰ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی در سال پرداخت کند و می‌‌تواند ۵ تا ۸ هزار میلیارد تومان آن را از طریق اوراق خزانه و قرضه تأمین کند.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: