۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۳

افزایش جمعیت تاثیری بر شاخص‌های اقتصادی ندارد

یک استاد دانشگاه گفت: افزایش جمعیت تاثیری بر شاخص‌های اقتصادی ندارد و نگرانی در این باره بی‌دلیل و ضعف در این حوزه همچون حوزه آب، اشتغال و مسکن از سوءمدیریت منشأ می شود.

به گزارش عیارآنلاین، «مسعود عالمی نیسی» استادیار دانشگاه علامه طباطبایی که در سومین شب برگزاری دومین نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ اسلامی با موضوع توسعه درونی سخنرانی می کرد، افزود: بحث جمعیت در ۲۰ یا ۳۰ سال آینده در خوزستان بیشتر خود را نشان خواهد داد زیرا جامعه خوزستانی با سرعت بیشتری در حال حرکت به سمت پیری است.

او ادامه داد: نرخ زاد و ولد در استان ۲٫۱ است که وضعیتی ثابت را نشان می دهد در حالی‌که در مناطق شهری نرخ ۱٫۵ است. بایسته است برای اصلاح این وضع نگاه ها تغییر یابند.

عالمی نیسی ضمن پرداختن به نظریات موافق و مخالف و خنثی درباره جمعیت توضیح داد: جمعیت کمتر لزوما کیفیت بیشتر نمی آورد، بنابراین رسیدن به حتی یک چهارم تولیدات علمی آمریکا نیازمند حداقل ۲٫۵ برابر شدن جمعیت فعلی ایران است.

این پژوهشگر حوزه اجتماعی با اعلام این گزاره که کشورهایی همچون چین سیاست های تحدید نسل و جمعیت را برداشته اند و کشورهایی همچون آمریکا و هند اساسا چنین سیاستی را اتخاذ نکرده اند، گفت: بازگشت به گذشته سخت است اما تنظیم خانواده روی ۳ فرزند امکان پذیر است، که این امر نیازمند در پیش گرفتن سیاست های اقناعی است.

وی در پایان با اشاره به برگزاری این نمایشگاه گفت: از ویژگی های نمایشگاه دوم اینکه تاریخ خوزستان را به خوبی و به صورت مستند نشان می دهد و ویژگی دیگر علمی بودن آن است.

منبع: تاریخ اهواز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: