در دیدار با وزیر علوم ترکیه؛

نعمت زاده بر همکاری سازنده به جای رقابت بین کشورهای همسایه و مسلمان تاکید کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با تاکید بر همکاری سازنده به جای رقابت بین کشورهای همسایه و مسلمان گفت: همکاری تهران و آنکارا با توجه به توانایی ها و ظرفیت های قابل توجه دو کشور می تواند هم افزایی قابل توجهی را در منطقه ایجاد کند.

به گزارش عیارآنلاین، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان روز پنجشنبه در راس یک هیات اقتصادی و تجاری برای دیدار و گفت وگو با مقامات ترکیه، وارد آنکارا شده است.
در دیدار روز پنجشنبه محمدرضا نعمت زاده با «فکری ایشیک» وزیر علوم و فناوری ترکیه، دو طرف راهکارهای توسعه همکاری های علمی، فنی و فناوری میان تهران و آنکارا رر بررسی کردند.
وی در این دیدار با اشاره به پیشرفت های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران به ویژه در دوران تحریم های گسترده بین المللی و با اشاره به جایگاه علمی ایران در جهان و ظرفیت ها و استعدادهای نیروی انسانی کشورمان، آمادگی ایران را برای توسعه همکاریهای علمی و فناوری با ترکیه اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه ایران معتقد است در زمینه علوم و فناوری با دنیا مراوده و ارتباط داشته باشد، گفت: به همین دلیل با کشور دوست و برادر ترکیه نیز می توانیم در زمینه های مختلفی همکاری خوبی را شروع کنیم.
نعمت زاده با تاکید بر همکاری سازنده به جای رقابت بین کشورهای همسایه و مسلمان گفت: همکاری ایران و ترکیه با توجه به توانایی ها و ظرفیت های قابل توجه دو کشور می تواند هم افزایی قابل توجهی را در منطقه ایجاد کند. دو طرف می توانند با کنار هم گذاشتن توانایی ها و استعدادهای خود ضمن تولید کالاهای اقتصادی، زمینه صدور آن به دنیا را نیز فراهم کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با تشریح پیشرفتهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه انرژی مثل ساخت توربین ها و ژنراتورها گفت: تقریبا همه نیروگاهها با تجهیزات ایرانی ساخته می شود. در این زمینه و صنایع پتروشیمی نیز دو کشور می توانند همکاریهای علمی و فنی خوبی داشته باشند.
فکری ایشیک وزیر علوم و فناوری ترکیه نیز با خوش آمدگویی به وزیر و هیات همراه موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای با گروه ۱+ ۵ و نهایی کردن این مساله گفت: ترکیه همواره در هر مجمع بین المللی از حق مسلم ایران در استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز دفاع کرده و تحریم های ظالمانه علیه ایران را محکوم کرده است و خیلی خوشحال است که تحریم های ناحق علیه ایران در نتیجه این مذاکرات برداشته می شود.
وی ابراز امیدواری کرد در دوره پسا تحریم نیز روابط دو کشور همچنان روبه گسترش باشد.
ایشیک تصریح کرد دولت ترکیه می خواهد در عالی ترین سطح با ایران رابطه داشته باشد. چرا که دو کشور نماینده دو تمدن بزرگ در دنیای اسلام و دو کشور دوست و برادر هستند.
او گفت: در جایی که کشورهای خصم در اروپا که صدها سال باهم جنگنده اند، اکنون در یک اتحادیه در کنار هم قدرت یافته اند، ایران و ترکیه که ۴۰۰ سال است مرز تغییر نیافته ای دارند و در کنار صلح و صفا با یکدیگر زندگی کرده اند، باید صمیمانه در کنار یکدیگر به توسعه و تعمیق همه جانبه روابط بیاندیشند و هیچ کس نیز نباید به این روابط حسودی بورزد.
فکری ایشیک گفت: ترکیه به شدت از فکر همکاری با ایران در زمینه علوم و فناوری استقبال می کند و آماده است به زودی با تشکیل کارگروه های لازم، زمینه همکاری ها مشخص شده و شروع شود.
او با یادآوری طرح ایجاد شهرک صنعتی مشترک بین ایران و ترکیه در نقطه صفر مرزی گفت: در صورتی که این طرح را می توانستیم اجرایی کنیم، فرصت های همکاری زیادی برای سرمایه گذاری مشترک و تولیدات مشترک برای صدور به کشورهای ثالث ایجاد می شد که امیدواریم در دوره پیش رو به توانیم این طرح را احیا کنیم.
نعمت زاده را در این دیدار علی رضا بیگدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و افخمی راد معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه و تجارت همراهی کردند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: