۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۱
با اجرای برجام باید جلوی ضررهای بیشتر را گرفت

ضرر سالانه ٣٠ میلیارد دلاری ناشی از به بهره برداری نرسیدن ١٠ فاز پارس جنوبی

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تشریح آثار تحریمهای ناشی از پرونده هسته ای گفت: آیا می دانید منافع ناشی از راه‌ اندازی هرفاز پارس جنوبی سالانه حداقل ٣میلیارد دلار است که با راه اندازی نشدن ١٠ فاز پارس جنوبی سالانه حداقل ٣٠میلیارد دلار از منافع ملی ایران چشم پوشی کرده‌ایم؟.

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا تاجگردون در نشست علنی امروز(یکشنبه ١٢مهر) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستورگفت: تفاهم برجام متعلق به کلیت نظام است و همه باید در حراست و صیانت از آن بکوشیم.

تاجگردون با بیان اینکه اگرچه ضرورتی به طرح مسائل گذشته نباشد ولی یادآوری آنچه که گذشته و دلایلی که منجر به مذاکره شده است، خالی از لطف نیست، افزود: ایستادیم تا پذیرفتند که هسته‌ای شدن حق مسلم ما است. ما بمب اتم نخواسته و نمی خواهیم ولی تمایل داریم تمام بمبهای ساعتی درون کشورمان را که به بهانه تحریم تنظیم کرده‌اند، خنثی کنیم. به بهانه تحریم، بمبهایی طراحی شده است که بنیانهای اجتماعی ایران را منهدم می کند. پرداخت بهای بیش از این و دادن فرصت به کاسبان تحریم داخلی و کاسبان تحریم خارجی را کنار بگذاریم. ما نمایندگان و ملت ایران اسلامی باید بدانیم که چه ازدست داده‌ایم و به چه دلیل باید جلوی هزینه های غیرضروری را که دیگر ضرورتی بر تداوم آنها نیست، بگیریم.

 رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: آیا فکر می کنید پولی که ما به جیب آل‌سعود می‌ریزیم، همین چند ده‌ میلیاردریالی است که حجاج ایرانی پرداخت می کنند، است؟ آیا می‌دانید که در چند سال گذشته با نفت ١٠٠دلاری به دلیل کاهش سهم ایران در بازار نفت، سالانه نزدیک به ۶٠ میلیارد دلار، یعنی حدود ٣ برابر بودجه ارزی امسال به جیب آل‌سعود ریخته ایم؟ آیا می دانید بدون این که بخواهیم به اجناس بنجل و تکنولوژی‌های ضعیف که ایران را جولانگاه خود کرده‌اند، سالانه فقط ۶ میلیارد دلار پول توجیبی دلالان داخلی و خارجی را تامین کرده‌ایم؟ آیا می‌دانید به استناد مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی،  عدم‌النفع رفع تحریمها ٧٠٠ میلیارد دلار خواهد بود؟ آیا می دانید منافع ناشی از  راه‌ اندازی هر فاز پارس جنوبی سالانه حداقل ٣ میلیارد دلار است که با راه اندازی نشدن ١٠ فاز پارس جنوبی سالانه حداقل ٣٠ میلیارد دلار از منافع ملی ایران چشم پوشی کرده‌ایم؟

وی در ادامه افزود: ارقام فساد پرونده‌های امثال بابک‌زنجانی را باید به ارقام نجومی ضرر ملت ایران باید اضافه کرد.

تاجگردون تصریح کرد: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری باید مراقبت کنیم که زمینه‌های رسوخ نظام سلطه در ایران‌اسلامی فراهم نشود. باید مراقب باشیم که در ورطه وازدگی گرفتار نشویم و فریب استکبار را نخوریم.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: