رئیس هفتمین کنفرانس سوختهای جایگزین، خودرو و CNG مطرح کرد:

عزم دولت و بخش خصوصی برای افزایش دو برابری عرضه CNG

رئیس هفتمین کنفرانس سوختهای جایگزین، خودرو و CNG گفت: توسعه صنعت CNG یک مزیت نسبی برای صنعت گاز و اقتصاد کشور به شمار می رود و از این رو، طرح افزایش دوبرابری حجم عرضه این حامل انرژی پاک در دستور کار دولت و بخش خصوصی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، علی شمس اردکانی در نشستی خبری در تشریح مهمترین برنامه‌های توسعه صنعت CNG ایران با یادآوری این که پارسال بیش از چهار میلیارد لیتر بنزین وارد کشور شد، گفت: در صورتی که توسعه صنعت CNG در ایران انجام نمی شد، حجم واردات بنزین به بیش از ٢۵ میلیون لیتر در روز افزایش پیدا می کرد.

وی اظهار داشت: انتقال دانش و فناوری در بخشهای مختلف طراحی و تولید موتورهای پایه گازسوز، کیت و نسل جدید مخازن کامپوزیتی و ساخت برخی از تجهیزات جایگاهها همچون کمرپرسورها مهمترین پاشنه آشیل توسعه صنعت CNG ایران در سالهای پیش روست، گفت: در طول حدود یک دهه گذشته تاکنون با ساخت و توسعه صنعت CNG ایران به بزرگترین تولید و مصرف کننده این انرژی پاک در جهان بدل شده و در شرائط فعلی پس از ایران، کشورهای پاکستان، آرژانتین، آمریکا و استرالیا بزرگترین شبکه های عرضه و توزیع CNG جهان را در اختیار دارند.

رئیس هفتمین کنفرانس سوختهای جایگزین، خودرو و CNG تاکید کرد: در شرائط فعلی یکی از مهمترین برنامه‌های توسعه انرژی ایران افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی و جایگزین کردن این انرژی پاک با انواع سوخت مایع بویژه فرآورده‌های مختلف نفتی همچون گازوییل، بنزین، نفت سفید و نفت کوره است.

وی با تاکید بر این که افزایش سهم CNG در سبد سوخت خودروها علاوه بر دستاوردهای زیست محیطی مزیت اقتصادی و صرفه جویی ارزش حاصل از کاهش واردات بنزین را به همراه دارد، اظهار داشت: هم اکنون به طور متوسط روزانه بیش از ٢١ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در جایگاههای CNG کشور مورد مصرف قرار می گیرد.

قیمت CNG منطقی است

شمس اردکانی با بیان این که هم اکنون قیمتهای عرضه CNG منطقی است، گفت: فاصله قیمتی ۴٠ درصدی میان قیمت CNG و بنزین عرضه شده در جایگاههای سوخت وجود دارد که به نظر می رسد این فاصله قیمتی منطقی است.

وی با یادآوری این که قیمت گاز طبیعی به مراتب ارزانتر از نفت خام و فرآورده‌‌های نفتی است، بیان کرد: از این رو با افزایش گازرسانی و بویژه رشد سهم CNG در سبد سوخت خودروها امکان افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی برای کشور فراهم می شود.

رئیس هفتمین کنفرانس سوختهای جایگزین، خودرو و CNG با اشاره به آغاز عرضه آزمایشی CNG به شناورها در منطقه خلیج فارس توسط ایران، اظهار داشت: با توجه به بالا بودن حجم قاچاق سوخت مایع، نخستین طرح عرضه CNG به شناورها به صورت پایلوت و آزمایشی در قشم آغاز شده است.

وی مهمترین دلیل توسعه سهم CNG را در ناوگان دریایی و شناورهای کشور بویژه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان، مقابله با قاچاق سوخت عنوان کرد و یادآور شد: با توسعه سهم CNG در ناوگان دریایی کشور، به تدریج سهمیه‌های گازوییل شناورها برای مقابله با قاچاق سوخت حذف می‌شود.

شمس اردکانی با بیان این که به منظور توسعه کمی و کیفی صنعت CNG، دیماه امسال هفتمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی سوختهای جایگزین، خودرو و CNG در تهران برگزار می شود، تاکید کرد: سناریوهای جدیدی به منظور توسعه کمی و کیفی توسعه صنعت CNG همزمان با برگزاری این کنفرانس بین المللی تدوین و ارائه خواهد شد.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: