۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۵۷
در مراسم امضای تفاهم نامه سازمان نظام مهندسی و انجمن صنایع خوراک دام

۶۰ درصد کارخانجات تولید خوراک دام غیر فعال هستند/ وزارت جهاد انحصار واردات را شکست

در مراسم امضای تفاهم‌نامه سازمان نظام مهندسی و انجمن صنایع خوراک دام با اشاره به اینکه اواخر دهه ۷۰ حدود ۲۰ درصد از ظرفیت کارخانجات تولید خوراک دام و طیور فعال بود، اعلام شد، امروز این رقم به حدود ۴۰ درصد رسید.

به گزارش عیارآنلاین، امروز در مراسم تفاهم‌نامه همکاری مشترک انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور احمد کبیری رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: ظرفیت‌های بالایی در صنعت خوراک دام و طیور کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در اواخر دهه ۷۰ حدود ۲۰ درصد از ظرفیت کارخانجات تولید خوراک دام و طیور فعال بود، اظهار داشت: گفته می‌‌شود، امروز این رقم به حدود ۴۰ درصد رسیده، اما با این وجود باید تلاش کرد، کارخانجات بیشتری فعال شوند.

کبیری با بیان اینکه ظرفیت ۳ میلیون تن تولید گوشت دام و طیور در کشور وجود دارد، اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود ۲ میلیون تن از این ظرفیت در کشور تولید می‌شود، جا برای کار فراوان وجود دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور تصریح کرد: در تولید گوشت مرغ ۳۳ درصد ظرفیت خالی وجود دارد.

کبیری تصریح کرد: مشکل ما در کشور نر‌م‌افزاری است و از توان‌های موجود کمتر از حد عرف دنیا استفاده می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم به سمت راندمان بالا پیش رویم.

وی تصریح کرد: تکیه بر تقویت آموزش می‌تواند ظرفیت‌های تولید را افزایش دهد.

در این مراسم مجید موافق‌ قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان تصریح کرد: خوراک دام و طیوری که در کشور تولید می‌شود، به ۱۱ کشور صادر می‌شود و سال گذشته ۵۰ میلیون دلار صادرات خوراک دام و طیور انجام شد.

وی با بیان اینکه هنوز صادرات این محصول به کشورهای اروپایی انجام نمی‌شود، تصریح کرد: به لحاظ تکنولوژی و فنی هیچ گونه مشکلی نداریم، ولی هنوز فاقد شرایط بهداشتی اتحادیه اروپا در تولید خوراک دام و طیور هستیم.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان تصریح کرد: کل ارزش سهم خوراک دام در کشور ۵۴ هزار میلیارد تومان است و از این رقم ۹۲۰۰ میلیارد تومان سهم کارخانجات خوراک دام است و مابقی در مزارع پرورشی دام و طیور تولید می‌شود.

موافق قدیری بیان داشت: کل سهم تولیدات دامی کشور ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است و اگر روی ترویج مصرف خوراک دام صنعتی در مزارع پرورشی کار شود تولید خوراک دام از ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: در کشور ۹۹۰ کارخانه تولید فرآورده‌های فرعی و محصولات اصلی خوراک دام وجود دارد که از این بین ۵۴۲ واحد تولید خوراک دام صنعتی می‌کنند.

وی با بیان اینکه حدود ۷ میلیون تن واردات جو، ذرت و کنجاله سویا در سال انجام می‌شود، تصریح کرد: با روی کار آمدن دولت یازدهم وزارت جهاد کشاورزی در دو سال گذشته رانت واردات غله را شکست و وارداتی که در گذشته توسط دو یا سه نفر انجام می‌شد الان توسط بیش ۲۰ نفر انجام می‌شود.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان بیان داشت: با برطرف شدن رانت واردات غله مشکلی در تأمین مواد اولیه وجود ندارد و نوسان قیمت و همچنین ریسک تولید‌کننده کمتر شده است.

وی در مورد استفاده از نئوپان در تولید خوراک دام بیان داشت: اگر چه این موضوع را در واحدهای تولیدی غیرمجاز رد نمی‌کنم اما باید بگویم که مطرح شدن این موارد تبلیغات منفی است.

وی بیان داشت:‌هیچ سرمایه‌گذاری در دنیا به دنبال از بین بردن سرمایه خودش نیست و با به کار بردن چنین موادی در تولید خوراک دام قطعاً‌ سرمایه خودش را از بین می‌برد.

موافق قدیری بیان داشت: در کارخانجات مجوز دار تولید خوراک دام به کارگیری نئوپان کاملاً رد است.

وی بیان داشت:‌ طبق تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان نظام دامپزشکی داریم با آئین‌نامه‌ای در حال تدوین است که بر اساس آن مرغدار و دامدار نمی‌تواند در مرغداری یا دامداری خود خوراک دام تولید کند و این موضوع از نظر بهداشتی رد است.

وی همچنین به وجود کارخانجات تولید‌کننده غیرمجاز خوراک دام و طیور اشاره کرد و گفت: در صنعت تولید خوراک دام و طیور خیلی تولید‌کننده غیرمجاز وجود دارد و کسانی که مجوز پروانه بهره‌برداری و مجوز پروانه بهداشتی ندارند اقدام به تولید خوراک دام و طیور می‌کنند.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان بیان داشت: انجمن خوراک دام نسبت به تولید خوراک دام صنعتی با دو شرکت بیمه قرارداد دارد و خوراک دام تولیدی را بیمه می‌کند و اگر واحد پرورشی نسبت به خوراک دامی که ما تولید کرده‌ایم متضرر شود بیمه هزینه آن را پرداخت می‌کند.

در ادامه این نشست، محمدعلی کمالی معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تصریح کرد: پاشنه‌آشیل تولیدات دامپروری‌ها بخش خوراک دام و طیور است.

وی افزود: خوراک دام و طیوری که وارد می‌شود و یا تولید می‌شود، باید به سمتی برود که حداکثر بهره‌وری از آن صورت گیرد و گلوگاه آن تهیه جیره غذایی متناسب و استاندارد است.

معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی بیان داشت:‌ طبیعتاً اگر جیره مناسب نداشته باشیم، به راندمان تولید مناسب نخواهیم رسید و تولید از اقتصادی بودن می‌افتد.

وی بیان داشت:‌ بنابر این باید کارخانجات خوراک دام و طیور مسلط به علم روز باشند و با ارتباط با فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و با صاحبان خوراک دام گام‌هایی در جهت افزایش و ارتقاء تولید برداریم.

وی افزود: به همین منظور مذاکراتی با انجمن صنایع خوراک دام و طیور انجام شده و این موضوع منجر به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان نظام مهندسی کشاورزی و انجمن صنایع خوراک دام و طیور شده است.

بر اساس این گزارش، به منظور توسعه کشاورزی دانش‌بنیان و افزایش ضریب نفوذ دانش در فعالیت‌های کشاورزی، افزایش بهره‌وری، حمایت از فعالیت‌های آموزشی و ترویجی و در بخش کشاورزی و برای استفاده بهینه از توانمندی‌ها، منابع و امکانات موجود تفاهم‌نامه‌ای بین انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور امروز منعقد شد.

این گزارش می‌افزاید: شناسایی نیازهای آموزشی در حوزه صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان و تدوین استانداردها و محتوای آموزشی، تهیه و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی ـ کاربردی مورد نیاز تا مرحله تبیین دانش فنی، استفاده از ظرفیت‌های ملی و بین المللی در حوزه آموزش برای انتقال آخرین فناوری‌ها در حوزه صنایع خوراک دام از محورهای همکاری این تفاهم‌نامه است.

بر اساس این گزارش، این تفاهم‌نامه از تاریخ مبادله به مدت ۴ سال است که تمدید و ادامه فعالیت، بازنگری، اصلاح و یا تغییرات در مفاد آن با توافق کتبی طرفین قابل انجام است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: