رونق اقتصادی، مهمترین مسئله کنونی کشور/ اختصاص منابع اعتباری برای پشتیبانی از تولیدکنندگان

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مقوله سرمایه گذاری یکی از محورهای اصلی برنامه ششم توسعه است، تصریح کرد: کوچک و چابک شدن بدنه دولت، اختصاص منابع اعتباری برای پشتیبانی از تولیدکنندگان، حمایت از تولید کشور و اصلاح ساختار از مهمترین محورهای برنامه ششم محسوب می شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (پنجشنبه ۹ مهرماه) در روستای شهدای سلفچگان حضورر یافت و در مراسم افتتاح پروژه مجتمع آبرسانی این منطقه سخنرانی کرد.

دکتر لاریجانی در ابتدای این مراسم با تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر خم گفت: این عید، عیدی ممتاز برای همه مسلمانان بوده و منشأ وحدت برای امت اسلامی و یافتن صراط مستقیم است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: غدیر خم راه روشنی را برای مسلمانان مشخص کرده و اگر همه به آن تمسک کنند، سعادتمند می شوند.

وی با اشاره به مسئله بحران کم آبی در کشور به ویژه استان قم تصریح کرد: مسئله آب برای کل کشور به ویژه استان قم به موضوعی بحرانی و خاص تبدیل شده؛ البته ما از سال های پیش پیگیری های لازم را برای انتقال آب از سرچشمه های رودخانه دز انجام داده ایم و خوشبختانه تقریبا کار این پروژه به اتمام رسیده و تنها مقداری کار عمرانی در رابطه با سد کوچه ری باقی مانده که آن هم با برنامه ریزی وزارت نیرو به اتمام می رسد تا در هنگام وقوع سیلاب بتوانیم آب مورد نیاز منطقه را ذخیره کنیم؛ در شرایط کنونی استان قم از یک ذخیره آب پایدار برخوردار است.

رئیس مجلس با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اختصاص اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت آبرسانی به روستاها گفت: در شرایط کنونی مشکلات دولت از نظر مالی زیاد است اما انشاءالله تلاش می کنیم که این اعتبارات اختصاص یابد.

وی با اعلام اینکه در شرایط کنونی مهمترین مسئله کشور موضوعات اقتصادی به ویژه بیکاری است، تصریح کرد: به طور حتم تا زمانی که در روستاها و شهرها سرمایه گذاری صورت نگیرد نمی توانیم به حل مشکلات اقتصادی و به تبع آن رفع بیکاری کمک کنیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در سال های گذشته به خاطر شرایط کشور از جمله تحریم های ظالمانه و سوء مدیریت مدیرا،ن روند توسعه کشور کند شد اما امیدواریم به دستورات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، رونق بار دیگر به تولید، اقتصاد و بخش های کشاورزی و صنعت برگردد تا در نهایت اشتغال جوانان ایجاد شود.

وی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی و صنعت به ویژه در حوزه حمایت های بانکی، کم آبی و سرمایه در گردش گفت: امیدوارم با برنامه ریزی درست مسئولان و با توجه به اقتصاد مقاومتی این مشکلات رفع شود.

رئیس مجلس با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ و تدوین سند برجام یادآور شد: مسئله اصلی ما در مذاکرات این بود که هم دانش هسته ای و دستاوردهای آن باقی مانده و هم تحریم ها برداشته شود که این سیاست و تفکر درستی است.

وی ادامه داد: البته سند برجام در شرایط کنونی هم اکنون در مجلس در حال بررسی است و مراحل پایانی خود برای تصمیم گیری را طی می کند اما مردم باید توجه کنند و این را بدانند که دغدغه همه در موضوع هسته ای این بود که دانش و دستاوردهای هسته ای حفظ شده و زمینه توسعه دانش در این زمینه فراهم شود و یکی از محورهای اصلی و خطوط قرمز تیم مذاکره کننده در مذاکرات این بوده است؛ البته این سند پیچیدگی های خاص خود را داشته و برای فهم درست، دقت نظر می خواهد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: امیدواریم این مسیر حل شود تا مجلس در برنامه ششم توسعه بتواند گام بلندی را برای آبادانی کشور بردارد؛ چراکه به هر میزانی که واحدهای صنعتی و تولید کشور رشد پیدا کند به تبع آن بازار کار به وجود می آید.

وی با اعلام اینکه مقوله سرمایه گذاری یکی از محورهای اصلی برنامه ششم توسعه است تصریح کرد: ما در نظر داریم که منابع اعتباری را برای پشتیبانی از تولیدکنندگان اختصاص دهیم زیرا حمایت از تولید موجب افزایش ثروت در کشور، رفع بیکاری، افزایش قدرت اقتصادی می شود.

رئیس مجلس افزود: یکی دیگر از اهداف برنامه ششم توسعه، کوچک و چابک شدن بدنه دولت است به طورحتم هر چه طول و عرض دولت بیشتر شود اعتبارات و درآمدهای کشور به مردم نمی رسد؛ از این رو در برنامه ششم توسعه، حمایت از تولید کشور و اصلاح ساختار از مهمترین محورهای برنامه محسوب می شود زیرا براساس چشم انداز باید رشد ۸ درصدی داشته باشیم اما متأسفانه در شرایط کنونی رشد اقتصادی صفر و حتی منفی است البته سال گذشته رشد اقتصادی مثبت شد اما رکود بر این مسئله تأثیر گذاشت.

وی بر لزوم حمایت از بخش تولید به ویژه بخش کارآفرینی تأکید کرد و گفت: در شرایط کنونی شاهد هستیم که در برخی بخش ها در استان قم جوانان استعدادهای خوبی را به نمایش گذاشته اند به طور مثال در بخش هایی مانند کشاورزی، دامپروری و صنعت این موضوعات نمایان است.

دکتر لاریجانی با اعلام اینکه اولویت اصلی کشور حمایت از تولید و مباحث اقتصادی است تصریح کرد: به طور حتم اموری مانند فعالیت های سیاسی، فرهنگی و دیپلماسی باید به این حوزه کمک کند از این رو مهمترین نگرانی و دغدغه کشور مسئله اقتصادی بوده و بقیه موضوعات حول این مسئله است.

وی با اشاره به مشکلات و معضلات منطقه ای به ویژه مسئله تروریسم گفت: ضایعه منا و جان باختن هزاران نفر از مسلمانان وجدان همه ایرانیان را جریحه دار کرده است زیرا براساس آمارهای جدید بیش از ۴۰۰ نفر از حجاج ایرانی و بیش از ۵هزار نفر از مسلمانان در حادثه منا جان باختند.

رئیس مجلس ادامه داد: به طور حتم فاجعه منا بسیار غم انگیز است و سعودی ها در این زمینه همچنین در کنترل این حادثه و پس از این واقعه بسیاربد عمل کرده اند از طرفی دیگر شاهد بودیم که دولت عربستان حتی در مسئله نگهداری پیکر حجاج نیزبد عمل کرد و بعد هم برای اعزام این پیکرها به ایران یک سری دردسرهایی را ایجاد کرد البته تیمی به ریاست وزیر بهداشت به عربستان اعزام شده و برای حل موضوعات تماس های مکرری به وجود آمده و امیدواریم موضوعات به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: به طور حتم حادثه منا در خاطره همه مسلمانان به ویژه ایرانیان خواهد ماند؛ همچنین سعودی ها با این عملکردشان حیثیت خود را در جهان اسلام تخریب کردند و ما در دولت و مجلس پیگیر این موضوعات هستیم.

لازم به ذکر است پروژه مجتمع آبرسانی روستای سلفچگان با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی مورد بهره برداری قرار گرفت. این پروژه آبرسانی به طول ۱۹ کیلومتر و با اعتباری بالغ بر ۹ میلیارد تومان اجرایی شده است.

منبع: مرکز پژوهشهای مجلس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: