مدیرکل ترانزیت گمرک

کشف ۱۶۰ میلیارد ریال کالای قاچاق ترانزیتی/ مراجع قضایی برخورد قاطع با قاچاقچیان ندارند

مدیرکل ترانزیت گمرک ایران گفت:‌ در شش ماه نخست سال جاری ۱۶۰ میلیارد ریال کالای قاچاق ترانزیتی در کشور کشف شد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا دشتانی با اشاره به موضوع قاچاق در بخش ترانزیت کشور اظهار داشت: یکی از راهکارهای جلوگیری از قاچاق در ترانزیت، هوشمندسازی تمامی امور و عدم دخالت دست و نیروی انسانی در فرایند مربوط به این موضوع است.

مدیرکل دفتر ترانزیت گمرک ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی وسایل نقلیه ترانزیتی مجهز به ردیاب الکترونیکی(جی پی اس) شده‌اند که به راحتی قابل کنترل است،‌ تصریح کرد: این موضوع به استثنای کامیون‌های ترانزیتی کشور ترکیه و کامیون‌های عبوری مرز بازرگان است اما همه وسایل نقلیه داخلی و خارجی جی پی اس دارند و از این طریق رصد و کنترل می‌شوند.

دشتانی با بیان اینکه در یک ماهه اخیر با استفاده از سامانه جامع گمرکی، ۹ دستگاه کانتینر لوازم خانگی رصد و شناسایی شد، گفت: پس از آن متوجه شدیم این کالاها به مقصد نرسیده و داخل کشور قاچاق شده است، در نهایت نیز حکم جلب متهمین اخذ و به مراجع قضایی اعلام جرم شد.

وی با تأکید بر اینکه با استفاده از الکترونیکی شدن سامانه‌ جامع گمرکی، فرایند ترانزیت بهینه شده و به طور محسوسی کالاهای قاچاق ترانزیتی کاهش یافته است، تصریح کرد: معتقدم آمار قاچاق باید براساس واقعیت و از سوی متولیان امر اعلام شود اما در برخی موارد افراد بدون تخصص نسبت به موضوعی، در رسانه به آمارهای ناصحیح که منجر به گمراه کردن افکار عمومی‌ می‌شود دامن می‌زنند.

این مقام مسئول افزود:‌ مثلا در بحث واردات سیگار با توجه به اینکه حقوق ورودی این کالا بسیار پایین تر هزینه قاچاق آن است در آسیب شناسی‌ها مشخص شد انحصار در صدور مجوز از سوی مراجع ذی ربط می‌تواند یکی از دلایل وجود قاچاق باشد.

به گفته این مقام مسئول، در شش ماهه نخست سال جاری ۴۶ کانتینر ترانزیتی کالای به ارزش ۲۳ میلیارد تومان قاچاق شده که برخی موارد آن با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و نیروی انتظامی کشف شده است، پس از آن با شناسایی متهمین و اقامه دعوی از مراجع قضایی، این افراد مورد پیگرد قرار گرفتند.

وی ادامه داد: از این تعداد کانتینر ۳۸ مورد آن مربوط به قاچاق میوه و تره‌بار از مرز بازرگان و بندرعباس بود که در داخل کشور رسوب کرده است.

دشتانی با گلایه از نوع رسیدگی به پرونده‌های قاچاق توسط مراجع قضایی تصریح کرد: با توجه به اینکه برخی از موضوعات دعوی دارای قوانین خاص از جمله موضوع قاچاق ترانزیتی در اجرای ماده ۱۳۲ قانون امور گمرکی و ماده ۳۸۸ قانون تجارت و ماده ۲۰ قانون مبارزه با کالای قاچاق است، اخیراً علیه یکی از متهمین به نام (ی ه) که سابقه مجرمیت در قاچاق نیز داشته است ۱۶ میلیارد تومان اعلام جرم شد.

این مقام مسئول ادامه داد:‌ اما مرجع قضایی ذی ربط با ۸ میلیارد تومان وثیقه این فرد را آزاد کردند که این موضوع مغایر اجرای قوانین بوده و عدم برخورد قاطع با متخلفین قاچاق کالا موجب اختلال در صنعت حمل و نقل بین المللی و اقتصاد کشور خواهد شد.

مدیرکل دفتر ترانزیت گمرک ایران با اشاره به اینکه به دنبال پلمب هوشمند برای کالاهای ترانزیتی از دو مرز ترکیه و بندرعباس هستیم، بیان داشت: احتمال قاچاق کالا در این دو مرز نسبت به دیگر ورودی‌ها و خروجی‌های کشور بیشتر است و به همین دلیل با رصد الکترونیک، کالاهای قاچاق قابل رهگیری و شناسایی هستند.

دشتانی یادآور شد: با تکمیل پروژه هوشمندسازی رویه‌های گمرکی که یکی از آنها راهبند و دوربین برای ثبت پلاک وسائط نقلیه در مبادی ورودی و خروجی است، فرایندهای مربوط به ترانزیت کالا پایان خواهد یافت و البته نباید از اقدامات پیشگیرانه دیگری مانند مباحث ایمنی، امنیتی و نظارتی غافل بود.

مدیرکل دفتر ترانزیت گمرک ایران پیشنهاد داد: با حضور قضات آشنا به امر تجارت، دادگاه‌های تخصصی برای رسیدگی به جرایم قاچاق در کشور ایجاد شده تا منجر به صدور آرایی شود که مغایر با قوانین نبوده و در نهایت کاهش پرونده‌های این بخش را به دنبال داشته باشد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: