سومین بسته خبری فاوا

شبکه ملی اطلاعات در گیرودار وعده‌ها

گرچه همراستا بودن وزارت ارتباطات و رییس جدید شورای فضای مجازی از نکات مثبت برای اجرای اقدامات مهم در حوزه فضای مجازی است اما از طرفی امکان وجود معضلاتی نظیر کندشدن اقدامات، تاخیر در تصمیم‌گیری‌ها و نیز به حاشیه رانده‌شدن مرکز ملی وجود خواهد داشت.

به گزارش سرویس فاوا عیارآنلاین، این هفته به بررسی وضعیت شبکه ملی اطلاعات، بررسی نمایشگاه تلکام و حواشی آن، چرایی انتقال مرکز ملی مجازی و به حاشیه رانده شدن آن و سایر اخبار مهم حوزه فاوا خواهیم پرداخت.

شبکه ملی اطلاعاتشبکه ملی اطلاعات درگیرو دار وعده‌ها

مدیرعامل مخابرات استان تهران در نمایشگاه تلکام از آمادگی این شرکت برای اجرای شبکه ملی اطلاعات خبر داد و وعده داده است که در صورت تامین مالی می‌تواند شبکه ملی اطلاعات را ۶ ماهه تحویل دهد.

همچنین معاون وزیر ارتباطات در واکنش به سخنان دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی که معتقد بود وزارت ارتباطات تنها بخشی از شبکه ملی اطلاعات را ارائه کرده است، اظهارداشت: «ما از طرف وزارت ارتباطات مسئول طراحی، هماهنگی و نظارت بر اجرای شبکه اطلاعات هستیم اما سازمان فناوری اطلاعات مجری این شبکه نیست. کار نظارت با ماست و اجرا با شرکتهای همچون زیرساخت، مخابرات ایران و اینترنتی‌ها است.»

به گفته کارشناسان، شبکه ملی اطلاعات وضعیت مبهمی داشته و به دلیل نبود یک تعریف واحد بین مسئولین دچار آشفتگی شده است و مهم‌ترین مشکلات و موانع ایجاد آن عبارتند از:

*عدم وجود دیتاسنتر عظیم داخلی جهت میزبانی تمام وب‌سایت‌های ایرانی

*عدم وجود DNS سرور یا به عبارتی صحیح‌تر root سرور مناسب جهت راهنمایی مرورگرها در شبکه ملی اطلاعات به سمت سرورهای مقصد

*نبود سرویس جستجوگر ملی و ایمیل ملیکارا

*عدم شفافیت در رابطهبین اینترنت فعلی با اینترنت ملی

به نظر می‌رسد مسیر دولت برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات دشوار اما ممکن خواهد بود لذا امید می‌رود با اصلاح این موارد، اجرای شبکه ملی اطلاعات به روند صحیح خود پا بگذارد.

تلکامنمایشگاه تلکام و حاشیه‌هایش

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران تلکام ۲۰۱۵ چهارم مهرماه با حضور سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی افتتاح شد. این نمایشگاه میزبان نمایندگانی از کشورهای آلمان، جمهوری چک، سوئیس، امارات متحده عربی، هند، لیتوانی، چین، روسیه، ترکیه، سنگاپور، لهستان، صربستان، تایوان، کرواسی، فرانسه، مالزی، اسلواکی و ایتالیا بود که ۲۱۲ شرکت و واحد تولیدی داخلی و ۸۰ شرکت خارجی از ۱۸ کشور جهان نیز در آن حضور داشتند. در این نمایشگاه سیطره اپراتورهای همراه اول به گونه‌ای بود که باعث شد دیگر حوزه های مهم ارتباطات و فناوری اطلاعات به حاشیه رانده شود.

کیفیت و سطح پایین این نمایشگاه موجب شده تا عده‌ای ادغام «تلکام» و «الکامپ» را به عنوان پیشنهادی برای وزارت ارتباطات مطرح سازند اما برخی معتقدند وزارت صنعت به واسطه درآمدزایی که از این دو رویداد مستقل دارد تاکنون حاضر به ادغام آنها نشده است. در همین رابطه مهدی اخوان بهابادی –قائم‌مقام صداوسیما- که یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه بود نسبت به این موضوع انتقاد کرد و خواستار همگرایی بین این دو نمایشگاه شد.

۵۲۷۶۶۵eb74952_Rouhani.ir_1392.08جابجایی مرکز ملی فضای مجازی چه ضرورتی داشت؟

دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی در اولین گام اجرایی، ساختمانی جدید در سعادت‌آباد را برای استقرار خود در نظر گرفت و هنوز مشخص نیست که قرار است چه کارهایی در این بخش انجام شود. البته به گفته یکی ازکارشناسان مرکز ملی فضای مجازی، این انتقال دلیل روشنی نداشته و جز به حاشیه رانده شدن این مرکز تاثیر دیگری ندارد. این کارشناس اضافه کرد: «اگر این انتقال صورت بگیرد به دلیل استقرار کارمندان و فرایندهای پیچیده اداری، حداقل تا ۶ماه آینده مرکز ملی اقدام خاصی نمی‌تواند انجام دهد.»

گرچه همراستا بودن وزارت ارتباطات و رییس جدید شورای فضای مجازی از نکات مثبت برای اجرای اقدامات مهم در حوزه فضای مجازی است اما از طرفی امکان وجود معضلاتی نظیر کندشدن اقدامات، تاخیر در تصمیم‌گیری‌ها و نیز به حاشیه رانده‌شدن مرکز ملی وجود خواهد داشت.

اخبار کوتاه

شبکه وای – فای گوگل هند را تسخیر می کند: گوگل قصد دارد شبکه‌های وای – فای خود را در ۴۰۰ ایستگاه راه آهن در کشور هند راه اندازی کند. استفاده از این شبکه ها فعلا به رایگان و بدون صرف هزینه ممکن خواهد بود.

بازار اینترنت اشیا ۱۱ هزار میلیارد دلار خواهد شد: معاون فناوری وزیر ارتباطات گفت: بازار اینترنت اشیا در سال‌های آینده به ۱۱ هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

تلویزیون اینترنتی امسال تجاری نشود دیگر نخواهد شد: معاون فنی شرکت «آی‌سیما» گفت: هزینه‌های زیادی که برای تلویزیون اینترنتی کردیم هنوز بی‌نتیجه مانده و اگر نتوانیم این سرویس را تا سال جاری تجاری سازی کنیم، دیگر امکان اجرایی شدن آن وجود نخواهد داشت.

نسل چهارم موبایل در کدام شهرها راه‌اندازی شد؟: به تازگی نسل چهارم تلفن همراه به صورت آزمایشی در تهران، کرج و کیش توسط اپراتور سوم تلفن همراه هم راه اندازی شده است.

۱۶ دانشگاه کشور به هم متصل شدند: رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه ظرف مدت دو سه هفته آینده، گام نخست حضور در شبکه علمی کشور اعلام می‌شود، گفت: امیدواریم با کمک وزارت علوم نتیجه کار به صورت ملموس در اختیار کاربران قرار گیرد.

اتصال ۱۸.۲ میلیارد دستگاه به اینترنت در جهان طی امسال: رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور درباره تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت در جهان گفت تا امسال این میزان به ۱۸.۲ میلیارد دستگاه می‌رسد در حالی که تعداد کاربران اینترنت همچنان ۳.۲ میلیارد است.

جویشگر بومی به شناسایی میلیون‌ها واژه فارسی دست یافت: مدیر یکی از پروژه‌های موتور جستجوگر بومی از شناسایی ۱۰۰ میلیون واژه منحصر به فرد فارسی توسط این جستجوگر خبر داد.

هیچ شرکت جدیدی بی‌عقل نیست که وارد تلفن ثابت شود: وزیر اسبق ارتباطات گفت: با زیان ده شدن تلفن ثابت هیچ شرکت جدیدی وارد این حوزه نمی شود مگر اینکه مشکل عقلی داشته باشد.

نخستین اپلیکیشن ایمیل کودک و نوجوان رونمایی شد: اپلیکیشن درسا- رایانا به عنوان نخستین ایمیل ویژه کودکان و نوجوانان ایرانی با همکاری اپراتور اول موبایل رونمایی شد.

حل مشکل موازی‌کاری مرکز متما و رگولاتوری/ رگولاتوری مرجع سنجش سرعت اینترنت در کشور شد: در حالی که مرکز متما و رگولاتوری اعداد متفاوتی را از نتایج سنجش سرعت شرکت‌های اینترنتی اعلام می‌کردند معاون وزیر ارتباطات از واگذاری کامل این مسئولیت به رگولاتوری برای حل این موازی‌کاری و تناقض خبر داد.

مخابرات مالک بزرگترین کال سِنتر خاورمیانه می‌شود: مدیرعامل شرکت خدمات اول از راه‌اندازی بزرگترین مرکز تماس خاورمیانه خبر داد.

پر مخاطب ترین شبکه اجتماعی کدام است؟ در میان جنگ بین شبکه های اجتماعی، اینستاگرام با سبقت گرفتن از دیگر رقبای خود، اکنون مقام اول را به خود اختصاص داده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: