۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۲
عضو هیات علمی دانشگاه شریف تاکید کرد

ارتقای سطح علمی دانشگاه ها در «پسا تحریم»

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، درباره تغییر وضعیت دانشگاه ها در شرایط «پسا تحریم» اظهار کرد: در ابتدا باید این نکته را در نظر داشت که ما هنوز به شرایط «پسا تحریم» نرسیده ایم. ولی به هر حال واضح است اگر بتوانیم با دنیا در تعامل باشیم، سطح علمی دانشگاه ها به شدت ارتقاء پیدا خواهد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر مهدی احسان، با بیان اینکه قطعا تعامل با کشورهای دیگر باعث افزایش شکوفایی علمی در کشور می شود، ادامه داد: هم اکنون مشکلاتی زیادی در این زمینه وجود دارند. برای مثال امروز اگر اساتید و دانشجویان ما بخواهند در یک کنفرانس علمی شرکت کنند باید هفت خوان رستم را پشت سر بگذارند. برخی از مقالات و مجلات رسما اعلام کرده اند چون شما در تحریم هستید ما نمی توانیم با شما همکاری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این مسائل به هیچ وجه به این معنی نیست که ما باید دلخوش به تحقیقات سایر کشورها باشیم، گفت: ما باید خودمان تلاش کنیم.زیرا باور به اینکه تعامل با کشور های دیگر باعث حل تمام مشکلات موجود خواهد شد کاملا اشتباه است.

دکتر احسان با اشاره به مشکلات متعدد موجود در آموزش عالی، اظهار کرد: از جمله این مشکلات می توان به نحوه استخدام اعضای هیئت علمی، میزان بودجه دانشگاه ها وهمچنین سیستم پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد و باید دانست که حل این مشکلات کار یک شب نیست.

این استاد دانشگاه شریف با اشاره به پذیرش زیاد دانشجویان دکتری به ویژه در دانشگاه های غیر دولتی، گفت: نتیجه این اقدام رونق بازار مقاله نویسی است که به دنبال آن می توان به راحتی این افراد را در اطراف دانشگاه ها پیدا کرد.

وی سیستم جذب متمرکز اعضای هیئت علمی را شیوه‌ای صحیح ندانست و افزود: هر دانشگاهی می تواند بالقوه صلاحیت تصمیم گیری در این مورد را داشته باشد. صلاحیت دانشگاه ها در این مورد بسیار بیشتر از نهادهای دیگر است، چراکه دانشگاه‌ها به خوبی می دانند که به چه تخصصی و چه افرادی نیاز دارند.

این استاد دانشگاه شریف با تاکید بر اینکه بیشتر مسائل و مشکلات دانشگاه‌ها ریشه اقتصادی دارند، گفت: با وجود اینکه اصول و اهداف نهادهای آموزش عالی دولتی کاملا با نهادهای خصوصی تفاوت دارد، بازهم اغلب دانشگاه های دولتی مجبورند که بخشی از بودجه شان را خودشان تقبل کنند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: