مدرس دانشگاه‌های اردبیل:

عدم ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت، تاثیر بسزایی در بیکاری جوانان دارد

مدرس دانشگاه‌های اردبیل گفت: عدم ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت تاثیر بسزایی در بیکاری جوانان دارد.

به گزارش عیارآنلاین، سیدمحمدرضا داودزاده با اشاره به شاخص‌های یک نماینده مجلس، گفت: احساس مسئولیت پذیری اجتماعی، امانت داری واقعی، داشتن شفافیت لازم در ارائه سیاست‌ها و جهت گیری‌ها و برخورد با پدید‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی از شاخصه‌های اصلی یک نماینده واقعی است.

وی با بیان اینکه شخص نماینده باید در خود قابلیت‌ها و توانایی‌های علمی، شخصیتی، اجتماعی و فرهنگی لازم را احساس کند، افزود: یک نماینده باید مصالح و قابلیت‌های منطقه و حوزه انتخابیه خود بالاتر از وابستگی‌های حزبی‌اش باشد.

داودزاده رعایت خط قرمزها و اعتقاد علمی درونی و عملی نسبت به قانون اساسی و ولایت فقیه را برای یک نماینده لازم و ضروری دانست و تصریح کرد: حضور فعال در کمیسیون‌ها در خصوص وضع قوانین و دفاع از سیاست‌های داخلی و خارجی نظام حاکمیت و نظارت بر حسن اجرای قانون باید از ویژگی‌های یک نماینده خوب باشد.

کارشناس اقتصادی و برنامه ریزی با انتقاد از عدم حضور نمایندگان استان اردبیل در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: نمایندگان باید علاوه بر انجام وظیفه ذاتی خود (وضع قانون، دفاع از سیاست‌ها و نظارت بر حسن اجرای قوانین) الگوی تمام عیار قانون گرایی و رعایت قوانین جاری کشور باشند.

کارشناس تحقیقات حساب‌های منطقه ای تاکید کرد: برخی از نمایندگان متاسفانه به دلیل ناآگاهی و آشنانبودن به قوانین جاری کشور و نیازهای آتی مناطق و استان‌ها، در یک جمع بندی کلی نتوانسته اند وظایف قانونی خود را به نحو احسن انجام دهند و این مساله می تواند دلایل عمده‌ای داشته باشد.

مدرس دانشگاه‌های استان اردبیل افزود: با توجه به نحوه تبلیغات کاندیداها قبل از انتخاب شدن و نبودن ضوابط و معیارهای دقیق علمی مثل کشورهای فراصنعتی، باعث می شود که زمینه‌های پول شویی و فساد اداری و رعایت نکردن حرمت انسان‌ها در زمان تبلیغات برای انتخاب شدن ایجاد گردد، که این خود عامل تشدیدکننده انحرفات موجود در وظایف قانونی نمایندگان می شود.

داودزاده اضافه کرد: با یک سیاست گذاری علمی براحتی می توان فساد اداری، پول شویی و انواع تهمت‌های موجود در زمان انتخابات را محدود کرد و به یک مسیر درست هدایت کرد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد طرح سالم سازی نحوه انتخابات کاندیداهای مجلس از طرف جمعی از نخبگان استان به دفتر مقام معظم رهبری و رئیس جمهور ارسال شده است، تصریح کرد: تصور اینکه نماینده‌ای خود دچار پول شویی شود و خود نیز در مجلس قوانینی برای جلوگیری از پول شویی وضع کند جای تعجب دارد.

داودزاده با اشاره به هزینه‌های میلیاردی نمایندگان در فرجه شش ماهه تا انتخابات، تاکید کرد: ۳۰ درصد این هزینه میزان دریافتی نمایندگان در چهار سال دوره نمایندگی است و برای جبران ۷۰ درصدی آن به جای توجه و صرف کردن انرژی برای رفع چالش های مختلف حوزه انتخابیه خود، بایستی به زد و بندهای اداری بپردازد تا بدهی ۷۰ درصدی خود را جبران کند.

سرمایه اجتماعی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد

کارشناس تحقیقات حساب های منطقه ای خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات انجام شده برای تقویت نهادهای فرهنگی اجتماعی هر جامعه ای بایستی مقوله سرمایه اجتماعی به عنوان موتور محرکه نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به حساب آمده و توسط دولتمردان و نخبگان جامعه مورد توجه ویژه قرار گیرد.

مدرس دانشگاه های استان اردبیل با بیان اینکه توسعه فرهنگی در جامعه حائز اهمیت ویژه است، گفت: موسیقی، خوشنویسی، مجسمه سازی، پیکرسازی و انواع هنرها جزو سرمایه های اجتماعی هستند.

کارشناس اقتصادی و برنامه ریزی ادامه داد: جامعه‌ای که به بخش خصوصی، NGO ها، کانون‌ها و اتحادیه‌های صنفی توجه نکند، دچار دور تسلسل باطل توسعه قرار می گیرد و نمی تواند چالش‌های موجود در جامعه خود را بویژه چالش‌های فرهنگی و اجتماعی را حل و فصل کند.

کارشناس تحقیقات حساب‌های منطقه ای با اشاره به جایگاه زنان در جامعه و ظرفیت‌های موجود در بخش زنان، افزود: یک زن از لحاظ تاثیرگذاری، آموزش پذیری و گام نهادن در توسعه یافتگی بالاتر از یک مرد است.

داودزاده با بیان اینکه تحقیقات علمی نشان می دهد ظرفیت تحمل پذیری و نقدپذیری زنان نسبت به مردان بسیار بالاست، تصریح کرد: در مسائل خانوادگی نیز تحمل سختی و ناملایمات زندگی توسط زنان بیشتر از مردان است.

وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است که پست‌های مدیریتی و کلیدی کمتر از پنج درصد به زنان تعلق گرفته، در حالیکه مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان حدود ۶۵ درصد و مردان حدود ۵۰ درصد بوده است.

مدرس دانشگاه‌های استان اردبیل گفت: در کشورهای جهان سوم از جمله ایران به جوانان به عنوان آینده سازان، مدیران آینده و قشر تاثیرگذار در جامعه نگاه می شود، ولی در عمل هیچ توجهی به جوانان و انتظارات و برنامه‌ها و پیشنهادات آنان نمی شود.

عدم ارتباط دانشگاه ها با صنعت تاثیر بسزایی در بیکاری جوانان دارد

کارشناس اقتصادی و برنامه ریزی با بیان اینکه دو پدیده مهم در بیکاری جوانان تاثیر بسزایی دارد، افزود: عدم ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت و کاربردی نبودن دروس ارائه شده به دانشجویان از جمله عوامل بیکاری است.

داودزاده تصریح کرد: برای خدمت به یک جامعه بایستی اعتقاد قلبی و درونی و باور عملی نسبت به مردم و آرمان‌های مردم داشت و بدون این باورها نمی توان خدمات قابل توجهی به منطقه و ساکنان آن انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به دوران طفولیت احزاب سیاسی در ایران و عدم توجه این احزاب به منافع ملی و استانی، احزاب سیاسی آنچنان تاثیرگذار در رفاه عمومی و کاهش دغدغه‌های جوانان، نخبگان و ملت آن منطقه نیستند.

کارشناس تحقیقات حساب های منطقه ای تاکید کرد: یک نماینده بایستی حس درونی و باور عملی به آداب و رسوم، سنت‌ها و اعتقادات مردم و منطقه خود داشته باشد و در جهت ارتقای سطح توسعه یافتگی آن منطقه حداکثر انرژی و توان خود را صرف کند؛ چراکه این پست نمایندگی توسط خود مردم به وی اعطا شده و بایستی در جهت منافع مردم قدم های موثری برداشته شود.

مدرس دانشگاه های استان اردبیل اضافه کرد: اگر احزاب نمایندگان را انتخاب کنند، بطور طبیعی نماینده انتخاب شده آن احزاب بایستی مدافع منافع جزبی آنان باشد.

مفهوم سرمایه داری با سرمایه گذاری متفاوت است

داودزاده تصریح کرد: اگر در جامعه ای سیستم های اقتصادی همانند بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی، گمرک، سازمان ثبت اسناد و املاک و … بصورت سیستماتیک کار کنند، احتمال پول شویی در آن جامعه به حداقل می رسد و منافع حاصل از فعالیت‌های اقصادی بین همه آحاد جامعه توزیع می شود و تکدی گری، فقیر بودن و بیکاری در آن جامعه در حد پایینی خواهد بود؛ چراکه تولید ناخالص ملی آن جامعه بین آحاد جامعه بطور مساوی و بر مبنای فعالیت های اقتصادی انجام شده توزیع خواهد شد.

منطقه آزاد در تغییر چهره اقتصادی استان اردبیل تاثیر بسزایی دارد

کارشناس تحقیقات حساب‌های منطقه ای با بیان اینکه وجود منطقه آزاد در تغییر چهره اقتصادی استان اردبیل تاثیر بسزایی دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه نمایندگان این دوره مجلس نتوانستند یک فوریت آنرا در مجلس به تصویب برسانند و امیدوارم در مجلس آینده با همدلی و همزبانی مجمع نمایندگان استان یک فوریت و یا دو فوریت آن به تصویب برسد.

داودزاده با بیان اینکه تاثیرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این پدیده اقتصادی بر هیچ کارشناسی پوشیده نیست، گفت: اگر منطقه آزاد تجاری و صنعتی در استان اردبیل شکل بگیرد و توسط مجلس تصویب شود، در چهره اقتصادی و اجتماعی این سرزمین تاثیرگذار خواهد بود.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: