۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۵
برنامه ریزی برای راه اندازی نخستین واحد تولید ال ان جی

مذاکرات برای صادرات گاز ایران به قاره سبز ادامه دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از ادامه مذاکرات با کشورهای اتحادیه اروپا برای عرضه گاز با خط لوله یا به صورت محموله های ال ان جی به قاره سبز خبر داد و گفت: ایران در نظر دارد تا ٢,۵ سال دیگر نخستین واحد تولید ال ان جی خود را راه اندازی کند.

به گزارش عیارآنلاین، رکن الدین جوادی روز پنج شنبه (٩ مهر ماه) در کنفرانسی در برلین گفت: ایران در نظر دارد از طریق ۵٠ پروژه نفتی جدید که قرار است ماه آینده میلادی در کنفرانس رونمایی از قراردادهای نفتی ایران (IPC) در تهران معرفی شوند، روزانه دو میلیون بشکه به تولید نفت خام خود بیفزاید.

وی افزود: با اجرای کامل پروژه های در نظر گرفته شده در این بسته پیشنهادی که قرار است در کنفرانس تهران معرفی شوند، انتظار می رود روزانه هفت میلیارد فوت مکعب گاز به تولید گاز طبیعی ایران افزوده شود.

داده های جمع آوری شده از سوی بلومبرگ نشان می دهد که ایران هم اکنون روزانه دو میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام تولید می کند، بنابر داده های بررسی آماری سالانه شرکت انگلیسی بی پی ایران دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان و چهارمین ذخایر نفت خام جهان است.

گلدمن ساکس روز پنجشنبه در گزارشی پیش بینی کرد ایران برای افزایش تولید نفت خام خود دست کم به ٣٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری ظرف پنج سال آینده نیاز دارد که با رشد روزانه حدود ٣۵٠ هزار بشکه ای در روز در سال آینده کلید خواهد خورد
هنری تار، تحلیلگر گلدمن ساکس گفت: این اتفاق قیمتها را تحت فشار می گذارد و زمان بازگشت ثبات به بازارهای جهانی نفت خام را به تاخیر می اندازد.

به گفته جوادی، بازارهای جهانی نفت خام برای مدت اندکی در حال کاهشی باقی خواهد ماند و دوباره شرایط به حال عادی و طبیعی ادامه می یابد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: از سرمایه گذاران احتمالی خواسته می شود که قراردادهای ٢٠ تا ٢۵ ساله را در نظر گیرند.

هیئت دولت ایران به تازگی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران را تصویب کرده است.

در کنفرانسی که قرار است اواخر آبانماه در تهران برگزار شود مدل جدید قراردادهای نفتی ایران معرفی می شوند؛ یک کنفرانس دیگر  نیز ماه فوریه سال ٢٠١۶ در لندن برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش، قرار است ١٩ تا ٢١ ماه اکتبر ماه (اواخر مهرماه) نیز نخستین کنگره راهبردی بین المللی نفت و گاز در تهران با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران برگزار شود.

جوادی تصریح کرد: مذاکرات ایران با کشورهای اتحادیه اروپا برای عرضه گاز با خط لوله یا به صورت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) ادامه دارد، به طوری که در نظر دارد دو سال و نیم دیگر نخستین واحد تولید ال ان جی خود را با ظرفیت تولید سالانه ١٠ میلیون تن راه اندازی کند.
منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: