۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۷

سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری چین برای تکمیل خط لوله صلح در پاکستان

به گفته یک مقام آگاه، چین به زودی ساخت بخش پاکستانی خط لوله صلح را در کنار ساخت یک ترمینال LNG در ایالت بلوچستان این کشور آغاز خواهد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، مقامات ارشد پاکستان از ورود چین به ساخت یک ترمینال LNG و ساخت بخش پاکستان خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان موسوم به خط لوله صلح خبر دادند.

بنا به گفته مبین سولت، مدیر سیستم دولتی گاز بین ایالتی پاکستان، افزوده است قرار داد این پروژه ها در ماه نوامبر که انتظار می رود کار بر این پروژه ها آغاز شود با شرکت های چینی نهایی خواهد شد.

‌بنا به گفته این مقام پاکستانی، ظرفیت این ترمینال LNG دریافت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب برابر با ۱۴٫۱۵ میلیون متر مکعب گاز خواهد بود.

بنا به گفته سولت، مجموع سرمایه گذاری مورد نیاز این دو پروژه ۲٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است که ۸۵ درصد از آن را طرف چینی و ۱۵ درصد دیگر را دولت پاکستان تأمین خواهد کرد.

ایران و پاکستان درسال ۱۹۹۵ میلادی توافق نامه‌ای را در مورد احداث یک خط لوله گاز امضا کردند. تا کنون ایران ۹۰۰ کیلومتر از خط لوله آی پی را در خاک خود احداث کرده و منتظر احداث ۷۰۰ کیلومتر باقی مانده از این خط لوله در خاک پاکستان است

پاکستان باید تا دسامبر ۲۰۱۴ میلادی خط لوله را در خاک خود احداث می‌کرد اما به دلیل تهدیدهای آمریکا کار احداث خط لوله را تاکنون آغاز نکرده است

طبق قرارداد اولیه بین دو کشور در مورد صادرات گاز طبیعی ایران به پاکستان،اگر تا پایان دسامبر این قرار داد عملیاتی نمی‌شد، پاکستان باید ۳ درصد از ارزش صادرات گاز را به عنوان جریمه به ایران پرداخت می‌کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: