۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۲
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران

وزارت نیرو پول برق فروخته شده ما را نمی‌دهد/ عدم استقبال بخش خصوصی در پروژه‌های سدسازی

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه وزارت نیرو بابت خرید برق ۴۰۰ میلیارد تومان از سال گذشته تاکنون به ما بدهکار است، گفت:تا زمانی که قیمت آب و برق واقعی نشود بخش خصوصی رغبتی برای ورود به سرمایه گذاری ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمدرضا رضازاده در پاسخ به این سوال که از وزارت نیرو چه میزان طلبکار هستید، گفت: از وزارت نیرو از سال گذشته سال گذشته تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان طلبکار هستیم که البته این ۴۰۰ میلیارد تومان تماماً از بابت فروش برق، نیروگاه‌های برق‌آبی به شبکه برق بوده است.

وی ادامه داد: شرکت توسعه منابع آب ۳۷۰۰ میلیارد تومان بدهی به سیستم بانکی دارد که دلیل اصلی این بدهی بخاطر فروش اوراق مشارکت بوده است.

وی ادامه داد: با فروش اوراق مشارکت قصد ما این بود که پول حاصل از فروش اوراق مشارکت را در طرح‌ها مصرف کنیم اما چون منابع مالی تأمین نشد و قیمت تولید برق را نیز به ما پرداخت نکردند باعث این حجم بدهی به سیستم بانکی شد.

رضازاده در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه گفته می شود در پساتحریم در پروژه‌های سدسازی از تجهیزات خارجی و دسته دوم استفاده شده ؟ گفت: اساساً در بحث صنعت سدسازی و طرح‌های بزرگ آب، ایران به خودکفایی کامل رسیده است اما در گذشته و در حال حاضر نیز برخی از تجهیزات نیروگاهی از اروپا و از چین وارد کشور می‌شود.

رضازاده ادامه داد: تجهیزات نیروگاهی در پروژه‌های اخیر از چین وارد کشور شده است اما این تجهیزات تحت لیسانس شرکت‌های معتبر اروپایی بوده و به هیچ وجه از کیفیت پایینی برخوردار نبوده است.

به گفته وی، شرکت توسعه منابع آب به طور مستقیم از کشورهای خارجی اقدام به واردات تجهیزات نمی‌کند بلکه این موضوع توسط پیمانکار این شرکت انجام می‌شود.

*عدم استقبال بخش خصوصی در پروژه های آب و سدسازی

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پاسخ به این سئوال که چرا در پروژه‌های سدسازی و پروژه‌های بزرگ آب، بخش خصوصی استقبال نمی‌کند، گفت: تا زمانی که قیمت آب و برق در کشور واقعی نباشد بخش خصوصی نمی‌تواند در پروژه‌های آب، برق و نیروگاه‌های برق‌آبی به روش BOT و BOO سرمایه‌گذاری کند.

وی افزود: حضور بخش خصوصی در پروژه‌های بخش آب تنها در صورتی انجام خواهد شد که پروژه‌های کلان را جدا کنیم و در آن قسمت اطمینان خاطر ایجاد کنیم تا بخش خصوصی وارد سرمایه‌گذاری شود.

رضازاده ادامه داد: پروژه‌های بزرگ در کشور نیازمند سرمایه‌گذاری کلان است بنابراین بخش خصوصی قادر نیست به تنهایی وارد سرمایه‌گذاری در این بخش شود.

وی ادامه داد: در پروژه‌های بزرگ با واقعی شدن قیمت و شفاف‌شدن سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بخش خصوصی نیز وارد سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شوند بنابراین با تشکیل شرکت‌های پروژه‌ای، بانک‌ها و سازمان‌های سرمایه‌گذاری دست به دست هم داده و به جای دولت اوراق مشارکت در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در این روش دولت‌ها نظارت کرده و تامین توان مالی بوجود می‌آید، گفت: مقدمات کار حضور بخش خصوصی در کشور فراهم نیست تا شاهد حضور قدرتمند بخش خصوصی در پروژه‌های آب و سدسازی باشیم.

*گام جدی احیای دریاچه ارومیه از این هفته

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: حفاری مکانیزه انتقال آب از سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه در هفته جاری با حضور وزیر نیرو آغاز می‌شود.

اظهار داشت: یکی از برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه انتقال آب از سد کانی‌سیب به این دریاچه است که به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران واگذار شده است.

وی افزود: سد کانی‌سیب آخرین نقطه‌ای است که می‌شود به صورت ثقلی و در کانال‌های روباز، آب را به دریاچه ارومیه انتقال داد؛ چون بقیه پروژه‌ها به علت ارتفاع سد نیاز به پمپاژ آب چندصدمتری دارند و یک هزینه دائمی بهره برداری را نیز در برمی‌گیرند.

وی همچنین به حوزه مجاور رودخانه بادین آباد که ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد می‌کند اشاره کرد و گفت: این رودخانه با یک کانال انحرافی ۵٫۹ کیلومتری بخش عمده‌ای از این آب را به پشت سد کانی‌سیب انتقال می‌دهد.

رضازاده ادامه داد: در مجموع این آب‌ها با رهاسازی نیاز زیست محیطی که در آن محدوده وجود دارد، حدوداً ۳۵۰ میلیون مترمکعب است که قرار است از پشت مخزن سد کانی‌سیب به حوزه دریاچه ارومیه منتقل شود.

رضازاده با بیان اینکه طرح دیگری نیز برای احیای دریاچه ارومیه به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران واگذار شده است، گفت: طرح انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه مطرح است که این طرح هم اکنون در مرحله مطالعات شناخت قرار دارد که این مرحله حدود یک سال یا یک سال و چند ماه ادامه خواهد داشت و برای مطالعات آن علاوه بر مشاوران داخلی از مطرح‌ترین مشاوران خارجی نیز استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران کار پژوهش و ساخت نیروگاه‌های میکرو را در سال‌های اخیر آغاز کرده که از مجموع ۲۰ نیروگاه هدف‌گذاری شده تاکنون سه نیروگاه مکیرو ساخته شده و هم اکنون آماده بهره‌برداری هستند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: